حذف ۱۸۰۰ شرکت از لیست دانش بنیانی

طبق گفته رئیس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری، تاکنون ۱۸۰۰ شرکت دانش بنیان به دلیل عدم تحقیق و توسعه در محصول از لیست شرکت‌های دانش بنیان حذف شده‌اند.

حذف ۱۸۰۰ شرکت از لیست دانش بنیانی

حذف ۱۸۰۰ شرکت از لیست دانش بنیانی به دلیل عدم تحقیق و توسعه

دکتر محمد صادق خیاطیان یزدی به خبرنگار مهر گفت: فرایند ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان برای اخذ مجوز دانش‌بنیانی بر اساس معیارهایی صورت می‌گیرد که طی آن شرکت‌های دانش‌بنیان به دو دسته تولیدی و نوپا تقسیم‌بندی می‌شوند.

وی گفت: شرکت‌هایی که دارای فروش در اظهارنامه هستند به‌صورت تولیدی و شرکت‌هایی که فروش ندارند به‌صورت نوپا تائید می‌ شوند.

به گفته خیاطیان، «تولید محصول های-تک»، «محصول تولید شده یا نمونه آزمایشگاهی با قابلیت بررسی فنی» و «تولید یا ارائه خدمات بر اساس تحقیق و توسعه» از جمله معیارهای ارائه مجوز دانش‌بنیانی است و براساس سطح فناوری محصول، شرکت‌ها به دو دسته نوع یک و دو تقسیم‌ می شوند.

وی ادامه داد: شرکت‌هایی که در دسته‌بندی تولیدی نوع یک و یا نوپا نوع یک قرار می‌گیرند معمولاً محصولات با فناوری بالاتری را تولید می‌کنند و از معافیت های مالیاتی نیز بهره مند می شوند.

دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان با اشاره به ارتقاء و به‌روزرسانی شاخص‌های ارزیابی دانش‌بنیان در سال‌های مختلف عنوان کرد: اگر شرکت دانش‌بنیانی بر اساس معیارهای ذکر شده پیش نرود بعد از اتمام دوره دانش‌بنیانی از لیست شرکت‌های دانش‌بنیان خارج می‌شوند.

وی تأکید کرد: بر همین اساس لازم است طی دوره‌ای که شرکت دانش‌بنیان با مجوز دانش‌بنیانی فعالیت می‌کند به فکر توسعه محصول خود باشد تا بتواند مجوز دانش‌بنیانی خود را تمدید کند.

حالب است بدانید: شرکت‌های فعال در زمینه علوم انسانی و اجتماعی هم دانش‌بنیان می‌شوند

وی با اشاره به آخرین آمار شرکت‌های دانش‌بنیان و لغو مجوزهای این شرکت‌ها گفت: تاکنون نزدیک به ۶۱۰۰ شرکت دانش‌بنیان موفق به اخذ مجوز دانش‌بنیانی شده‌اند اما تعدادی هم بعد از اتمام زمان اختصاص یافته به شرکت‌ها به لغو مجوز رسیده‌اند.

وی افزود: تا کنون ۱۸۰۰ شرکت دانش‌بنیان در فرایند ارزیابی مجدد به دلیل عدم تحقیق و توسعه در محصول، از گردونه دانش‌بنیانی خارج‌شده‌اند.

همچنین بخوانید: افزایش سقف حمایت از شرکت های دانش بنیان برای مشاوره و اخذ استانداردها

منبع: مهر

ارسال نظر