منشا کرونا در آزمایشگاه ووهان چین به گفته حزب جمهوری خواه آمریکا

امروز دوشنبه حزب جمهوری خواه آمریکا گزارشی ارائه داد و ادعا کرد شواهدی وجود دارد که ثابت می‌کند ویروس کرونا از مرکز تحقیقاتی در ووهان چین به بیرون سرایت کرده است.

منشا کرونا در آزمایشگاه ووهان چین به گفته حزب جمهوری خواه آمریکا

گزارش جمهوری خواهان آمریکا در حالی منتشر شده است که سرویس‌های اطلاعاتی ایالات متحده هنوز به نتیجه ای درباره منشاء کرونا نرسیده اند.

در گزارش مذکور همچنین ادعا می‌شود که شواهد فراوانی در دست است مبنی بر اینکه دانشمندان آزمایشگاه ویروس شناسی شهر «ووهان» چین مشغول انجام تغییراتی روی ویروس کرونا در راستای آلوده کردن انسان بوده اند و احتمال پنهانکاری در این زمینه وجود دارد.

«مایک مک کال» نماینده ارشد جمهوری خواهان در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا این گزارش را منتشر کرده است. این گزارش همچنین از هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات خواسته است که تحقیق مشترکی را درباره منشاء ویروس کرونا که تا کنون باعث مرگ ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در دنیا شده است، انجام دهند.

پکن بارها این ادعاهای واهی را محکوم و رد کرده و همچنین متقابلا از آمریکا خواسته است که بدون شانه خالی کردن از مسئولیت‌هایش، در زمینه ویروس کرونا شفاف عمل کرده و صادقانه به دنیا پاسخگو باشد.

چین می‌گوید چنانچه واشنگتن واقعا می‌خواهد درباره منشاء ویروس کرونا شفاف عمل کند باید ۴ اقدام عمده از جمله باز کردن درهای آزمایشگاه های مشکوک آمریکا به روی سازمان بهداشت جهانی انجام دهد.

«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین در همین رابطه اخیرا گفت که آمریکا باید از سازمان بهداشت جهانی برای تحقیق و تفحص آزمایشگاه نظامی «فورت دیتریک» و دانشگاه ایالت «کارولینای شمالی» دعوت به عمل آورد. واشنگتن همچنین باید اطلاعات مربوط به نظامیان بیمار این کشور را که در رقابت های جهانی ارتش ها در شهر «ووهان» شرکت کرده بودند؛ منتشر کند.

ژائو گفت که آمریکا برای شانه خالی کردن از بار مسئولیت و توجیه اقدامات شکست خورده اش در مقابله با کرونا و رسیدن به اهداف سیاسی مد نظرش از طریق انداختن تقصیرها به گردن دیگران، مسئله همه گیری این ویروس را سیاسی کرده است.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه چین، برخی از آمریکایی‌ها به بهانه ردیابی منشاء ویروس برای منحرف کردن توجهات و انداختن تقصیرها به گردن دیگران به دلیل عملکرد ضعیف شان در مقابله با همه گیری کرونا، تمایل به سیاسی کاری دارند. وی تاکید کرد: انگیزه‌های شرورانه آنها مدت هاست که برملا شده است.

فورت دیتریک واقع در ایالت مریلند، آزمایشگاه تابع «فرماندهی تحقیق و توسعه پزشکی ارتش ایالات متحده آمریکا» (USAMRDC) است و این احتمال که ویروس کرونا از آنجا به بیرون درز پیدا کرده باشد؛ بعید نیست.

منبع: برنا

ارسال نظر