قیمت بهترین کارت گرافیکی جهان نصف شد

شرکت AMD در جدیدترین اقدام خود برای افزایش محبوبیت کارت گرافیک Radeon Pro Duo که از دو پردازنده‌ی گرافیکی Dual Fiji که هر کدام از ۴ گیگابایت حافظه‌ی با پهنای باند بالا (HBM) بهره می‌برند، قیمت آن را به نصف کاهش داده و هم اکنون می‌توان این محصول فو‌ق‌العاده قدرتمند را با صرف ۷۹۹ دلار خریداری نمود.

قیمت بهترین کارت گرافیکی جهان نصف شد

به گزارش کلیک، کارت گرافیکی Radeon Pro Duo پرچمدار کارت‌های گرافیکی شرکت AMD، شاهد کاهش چشمگیر قیمت از سوی سایر شرکای فعال در زمینه ساخت کارت‌های گرافیکی است. کارت گرافیک Radeon Pro Duo که زمانی با قیمت ۱۵۰۰ دلار به فروش می‌رسید حال در برخی خرده‌فروشی‌های آنلاین با قیمت ۷۹۹ عرضه می‌شود.

این کاهش قیمت تنها محدود به یک منطقه‌ی خاص جغرافیایی نبوده و هم اکنون ساکنان امریکای شمالی و منطقه‌ی آسیا-اقیانوسته امکان سفارش این محصول با قیمت جدید را دارند. تخفیف لحاظ شده برای این کارت گرافیک که بین ۳۱ تا ۴۶ درصد متغیر است، در مقایسه با قیمت عرضه‌ی اولیه، کاهش بسیار چشمگیری محسوب می‌شود. Radeon Pro Duo اولین بار در ماه آوریل سال ۲۰۱۶ وارد بازار شد. این کارت گرافیک پرچمدار خط تولید محصولات Radeon محسوب شده و مناسب بازی‌خورهای حرفه‌ای و ایستگاه‌های کاری (Workstation) است.

مشخصات Radeon Pro Duo
Radeon Pro Duo دارای دو پردازنده‌ی گرافیکی قدرتمند Fiji هستند. این کارت روی هم رفته ۱۲۸ واحد محاسباتی را در دو پردازنده‌ی گرافیکی جای داده است، که هر کدام از آنها دارای ۴۰۹۶ سایه‌زن است. مجموع هسته‌های این کارت گرافیکی ۸۱۹۲ عدد است که در حال حاضر، بیشترین میزان در مقایسه با رقبا محسوب می‌شود. هر هسته دارای ۶۴ واحد عملیاتی رستر و ۲۵۶ واحد نقشه‌گذاری بافت است. هسته‌ی اصلی پردازنده‌ی گرافیگی در فرکانس ۱۰۰۰ مگاهرتز عمل می‌کند.

در ارزیابی‌های انجام شده برای بررسی سرعت ساعت، این کارت گرافیک در زمینه‌ی پردازش تعداد بافت‌ها دارای توان ۵۱۲ گیگاپیکسل بر ثانیه و در حوزه‌ی پردازش تعداد پیکسل‌ها توانی معادل ۱۲۸ گیگاپیکسل بر ثانیه دارد. این کارت گرافیک برای پردازش بازی‌های کامپیوتری که با فناوری ۴K سازگارند بهینه‌سازی شده و همچنین مهندسان، گرافیست‌ها، انیماتورها و به طور کلی کسانی که به هر نحوی با پردازش‌های گرافیکی سنگین سر و کار دارند می‌توانند استفاده‌ی مناسبی از این محصول داشته باشند. وجود فناوری‌های Liquid VR و FireRender شرکت AMD امکان پشتیابی در سطح نرم‌افزار را فراهم می‌کنند. این امکان موجب شده Radeon Pro Du کارت دارای توان پردازش محاسباتی گرافیکی ۳۲ بیتی به توان ۱۶ ترافلاپس بوده و به همین خاطر قدرتمندترین کارت گرافیکی حال حاضر جهان به شمار می‌رود. کارت گرافیکی MI25 که مبتنی بر فناوری AMD Vega 10 است دارای توان پردازش ۳۲ بیتی به میزان ۵/۱۲ ترافلاپس است.
در زمینه‌ی حافظه هم Radeon Pro Duo اولین کارت گرافیکی در رده ایستگاه‌های کاری است که مجهز به حافظه‌ی با پهنای باند بالا (HBM) است. اولین نسل از این حافظه‌ها سرعت ساعتی معادل ۵۰۰ مگاهرتز داشته و قادر به ارائه‌ی پهنای باندی معادل ۵۱۲ گیگابیت بر ثانیه است. هر واحد پردازنده‌ی گرافیکی دارای ۴ گیگابایت حافظه با پهنای باند بالاست که در کنار یک رابط حافظه ۴۰۹۶ بیتی، مشغول ایفای نقش است. از نظر اسمی پروژه‌های سنگین کاری قادر به استفاده از پهنای باند ۱ ترابایت بر ثانیه‌ای هستند که این دو چیپ ارائه می‌دهند.

کاهش قیمت AMD Radeon R9 Fury X
گذشته از Radeon Pro Duo، کارت گرافیکی Radeon R9 Fury X هم که از سوی شرکت XFX عرضه می‌شود شاهد کاهش قیمت بوده است. این مدل خاص هم اکنون با قیمت ۳۰۸ دلار عرضه می‌شود. کارت گرافیکی قدرتمند Radeon R9 Fury X در زمان آغاز عرضه در خرده‌فروشی‌ها قیمتی معادل ۶۵۰ دلار داشت.
کاهش قیمت از سوی اکثر شرکای AMD انبار آنها را از کارت‌های گرافیک قدیمی خالی کرده و فضا را برای محصولات جدید مبتنی بر فناوری Vegaباز خواهد کرد. در آینده‌ای نزدیک از این محصولات جدید خبرهای بیشتری خواهید شنید.

ارسال نظر