۵ تکنولوژی جدید در دوربین‌های عکاسی در آینده

تکنولوژی هر روز در حال پیشرفت است و این پیشرفت در زمینه دستگاه ها و گجت ها بسیار دیده می شود، تبلت ها و گوشی های هوشمند همیشه در صدر اخبار تکنولوژی هستند؛ ولی نباید از اخبار تکنولوژی در زمینه های دیگر غافل شد.

۵ تکنولوژی جدید در دوربین‌های عکاسی در آینده

کلیک -امروزه گوشی های هوشمند در صدد تبدیل شدن به یک دوربین حرفه ای هستند و در هر گوشی هوشمند جدید ما شاهد قابلیت هایی هستیم که در مسیر تبدیل گوشی های هوشمند به دوربین حرفه ای حرکت می کند. در هر صورت هنوز هم نمی توان گفت که دوربین گوشی هوشمند جایگزین دوربین حرفه ای است. امروزه مسئله اصلی در دوربین های حرفه ای بالا بردن قابلیت های این دوربین ها است، عکاسی در نور کم، قابلیت زوم زیاد از قابلیت هایی است که برندهای تولید دوربین بر سر آن با یکدیگر رقابت می کنند.

عکاسی و فیلم برداری در تاریکی

5 تکنولوژی دوربین‌های عکاسی در آینده

برای عکاسی و فیلم برداری در تاریکی باید از ابزار خاص و ویژه‌ای استفاده کنید و باید از دوربین هایی استفاده کنید که از دید در شب برخوردار هستند. کمپانی نیکون به تازگی یک دوربین ۳۵ میلی متری را معرفی کرده است که این دوربین دارای ایزو بسیار بالا ۴۰۰۰۰۰۰ است. این عدد نشان می دهد که این دوربین توانایی عکاسی در شرایط بسیار تاریک را نیز دارد. این دوربین بدون هیچ فیلتر و عامل خارجی توانایی عکاسی در شرایط بسیار تاریک را دارد. در حال حاضر این ایزو اگر بر روی هر دوربینی باشد آن دوربین از قیمت بسیار نجومی برخوردار خواهد بود ولی از تکنولوژی هیچ چیز بعید نیست و ممکن است در چند سال آینده ایزو بسیار بالا بر روی بسیاری از دوربین ها دیده شود.

دوربین بدون دکمه شاتر

فرض کنید دوربینی در دست دارید که دکمه شاتر یا دکمه عکاسی ندارد و به جای آن سنسوری دارد که به حرکتی خاص مثل پلک زدن حساسیت دارد و یا هر پلک زدن و یا بلند کردن دست از شما عکاسی می کند، این تکنولوژی بی نظیر است!

این تکنولوژی که با نام Iris شناخته می شود در واقع واسط دوربین و عکاسی را تغییر داده است. در این سبک از دوربین ها در واقع چشم شما است که همه چیز را تعریف می کند، چشم شما به عنوان یک مدیوم و یا واسط قرار دارد که با حرکت تنظیمات و مرکز توجه را مشخص می کند و با هر بار پلک زدن دوربین شما از تصویر مورد نظر شما عکاسی می کند.

در این فناوری شما با باز و بسته کردن چشم خود می توانید بر روی سوژه خود زوم کنید و یا دوربین را از حالت زوم بردارید. در این فناوری با برداشتن دکمه شاتر وظایف آن به چشم ها واگذار شده است و باعث آشان تر شدن کار شده است. ممکن است در آینده این سرویس در زمینه های صوتی نیز ارائه شود، هرچند سرویس هایی نظیر این تکنولوژی در زمینه صوتی در سیری اپل و دستیار گوگل و آمازون اکو نیز دیده می شود و باید دید که این تکنولوژی چه زمانی وارد دنیای دوربین عکاسی می شود.

قابلیت تگ شدن اتوماتیک در عکس

تگ کردن یا علامت‌گذاری کردن اسم افراد در عکس ها در همه شبکه های اجتماعی رایج است، بسیاری از افراد در شبکه های اجتماعی این عادت را دارند که در هر جایی که عکاسی می کنند، آن مکان را در عکس خود تگ کنند و آن مکان را مشخص کنند. در نرم افزار Qualcomm این قابلیت مشاهده می شود که هر عکسی که مقابل این برنامه قرار داده شود، نرم افزار توانایی تشخیص موقعیت را دارد و مکان را به صورت هوشمند برای شما بر روی عکس مشخص می کند.

همان‌طور که در ویدئو نیز مشاهده کردید در این نرم افزار با قرار دادن تصویر مکان مورد نظر به راحتی می توانید لوکیشن و یا مکان را بر روی عکس خود تگ یا علامت گذاری کنید.

دوربین Lytro، پردازش بعد از عکاسی در دوربین

5 تکنولوژی دوربین‌های عکاسی در آینده

دوربین Lytro از نسل دوربین های Light Field است که دارای قابلیت های بسیار ویژه ای است. در این دستگاه ما می توانیم پس از عکاسی در دوربین بر روی دستگاه خود و بر روی عکس خود ویرایش هایی انجام دهیم. معمولاً ادیت و ویرایش بر روی عکس در مراحل بعد از عکاسی در کامپیوتر است ولی در این دوربین ها می توانیم نقطه فوکوس، زاویه دید، عمق میدان و بسیاری از ویژگی‌های دیگر را در عکس تغییر دهیم. عکس های این دوربین با فرمت LEP ذخیره می شود که درواقع مناسب برای نمایش سه بعدی است.

پس با این تفاسیر در این دوربین ها نیازی نیست شما نگران فوکوس کردن باشید حتی اگر عکسی با نقطه فوکوس اشتباه نیز گرفته باشید به راحتی می توانید نقطه فوکوس خود را در عکس تغییر دهید.

ثبت بو و حس در عکس

5 تکنولوژی دوربین‌های عکاسی در آینده

بسیاری از ما خاطرات خود را با بوها به یاد می آوریم، فرض کنید که عکسی می گیرید که شما می توانید بعداً هنگامی که عکس را مشاهده می کنید بو و رایحه آن مکان را نیز احساس کنید، شاید این آرزو بسیاری از ما باشد و این بو و رایحه بتواند حس بسیار زیبایی را در ما به وجود بیاورد.

نوعی از دوربین در دانشگاه هنر لندن ساخته شده است که Madeleine نام دارد و می تواندبوها و حس ها را ثبت کند ولی نمی تواند هم‌زمان تصویر و بوها را ثبت کند.

براساس تحقیقات Radcliffe بوها به حافظه حسی و تصویری ما متصل هستند و با حس کردن دوباره یک بو ما می توانیم به راحتی تصویر بو را نیز در جلو چشم های خود ببینیم.

Madeleine هنوز در مرحله آزمایشگاهی قرار دارد و به دستگاهی تبدیل نشده است که شما بتوانید همه‌جا آن را با خود حمل کنید، برای استفاده از این دستگاه باید در شرایط آزمایشگاهی قرار داشت.

البته همراه شدن بو و تصویر در آینده نزدیک دور از انتظار نیست و این موضوع آرزوی بسیاری از افراد است.

ارسال نظر