تراشه Helio X20 با مشکل تولید حرارت بیش از اندازه مواجه است

شرکت تایوانی مدیاتک امروز رسما رودمپ 2016 تراشه‌های خود را منتشر کرد. بر این اساس مشخص شد که تراشه Helio X20 طی سه ماه اول سال 2016 معرفی می‌شود، اما ظاهرا این تراشه با مشکل تولید حرارت کنترل نشده مواجه است!

تراشه Helio X20 با مشکل تولید حرارت بیش از اندازه مواجه است

سیستم روی چیپ (SoC) برتر مدیاتک در سال 2016 تراشه Helio X20 خواهد بود که به پردازنده مرکزی ده هسته‌ای مجهز می‌شود. طبق اطلاعات مندرج در رودمپ 2016 تراشه‌های مدیاتک مشخص شد که این سیستم روی چیپ طی سه ماه نخست امسال معرفی و عرضه می‌شود. از آنجایی که هم اکنون ماه ژانویه به پایان رسیده و تنها دو ماه دیگر تا پایان سه ماه نخست سال 2016 باقی مانده، بنابراین طبق اطلاعات ارائه شده نهایتا باید طی 60 روز آینده شاهد رونمایی رسمی از سیستم روی چیپ Helio X20 باشیم.

اما طبق گزارش منابع چینی زبان، ظاهرا مدیاتک در طراحی تراشه Helio X20 با مشکل مشابه‌ای مواجه شده که در سال 2015 شرکت کوالکام و تراشه اسنپدراگون 810 با آن مواجه شده بود. بله متاسفانه منظور مشکل تولید حرارت کنترل نشده و بیش از حد مجاز است. طبق این گزارش، ابتدا سیستم روی چیپ Helio X20 مدیاتک با مشکلات عملکردی در اتصال وای‌فای مواجه بود که خوضیختانه مهندسین این شرک توانستند مشکلات ایجاد شده را به نحو احسن برطرف کنند. اما مشکل جدیدی در عملکرد این تراشه به وجود آمده و به شکل ویژه‌ای کیفیت و قابلیت‌های پردازشی آن را تحت تاثیر خود قرار داده است. متاسفانه به نظر می‌رسد که پردازنده ده هسته‌ای این تراشه در شرایط بارگذاری اطلاعات سنگین و قرار گرفتن در زیر فشار و استرس کاری، حرارت بیش از اندازه‌ای تولید می‌کند و نهایتا این امر منجر به افت توان عملکرد تراشه می‌شود.

اگر به خاطر داشته باشید کمپانی کوالکام و سیستم روی چیپ اسنپدراگون 810 این شرکت هم با مشکلات مشابه‌ای مواجه شد و این مشکلات به قدری آزاردهنده بود که شرکت‌هایی همچون ال‌جی و سامسونگ از همکاری خود با کوالکام و استفاده از تراشه‌ اسنپدراگون 810 این شرکت صرف نظر کردند. حال مشکل مشابه برای مدیاتک و تراشه ده هسته‌ای Helio X20 آن به وجود آمده است. این موضوع در حالیست که کیفیت عملکرد این تراشه نقش بسیار مهمی در بقاء و افزایش درآمدهای شرکت مدیاتک ایفا می‌کند. انتظار داریم که عملکرد این تراشه به شکل فوق‌العاده دقیقی بهینه‌سازی شود و این محصول قابلیت و پتانسیل لازم به منظور رقابت با سیستم روی چیپ‌های برتری همچون اسنپدراگون 820 و اگزینوس 8890 را داشته باشد. البته چندی پیش بنچمارک‌هایی از این تراشه ارائه شد که حاکی از توان پایین‌تر عملکردی آن در مقایسه با دو تراشه اسنپدراگون 820 و اگزینوس 8890 بودند. با این وجود این بنچمارک‌ها رسمی نبودن و نمی‌توان چندان به نتایج آن‌ها اعتماد کرد. در هر صورت باید منتظر باشیم و ببینیم که مدیاتک به منظور رفع مشکلات ایجاد شده در تراشه Helio X20 چگونه عمل می‌کند! آیا مشکلات ایجاد شده منجر به به تعویق افتادن زمان عرضه این تراشه می‌شود یا خیر؟

منبع: androidheadlines

ارسال نظر