عرضه برق در بورس انرژی تا سال 1401

وزیر نیرو از عرضه برق در بورس انرژی تا سال 1401 ابتدا برای صنایع بزرگ و سپس سایر صنایع و تمام مصرف‌کنندگان خبر داد.

عرضه برق در بورس انرژی تا سال 1401

34 درصد مصرف برق در حوزه صنایع

علی‌اکبر محرابیان در حاشیه بازدید از نمایشگاه دستاوردهای فناورانه دانشگاه صنعتی شریف، در خصوص زمان عرضه برق صنایع در بورس انرژی در جمع خبرنگاران گفت: «در مذاکرات انجام گرفته توافق شد برق در بورس انرژی عرضه شود تا در سال 1401 صنایع بتوانند برق موردنیاز خود را از این طریق تامین کنند.»

وی با بیان اینکه هماهنگی‌های لازم در سطح وزارتخانه و سایر بخش‌ها در حال انجام است، افزود: «هم‌اکنون 34 درصد مصرف برق کشور مربوط به حوزه صنایع است، بنابراین ابتدا این برنامه شامل صنایع بزرگ و سپس سایر صنایع و تمام مصرف‌کنندگان خواهد شد. البته این به معنای تامین نیاز صنایع خرد از بورس انرژی نیست، بلکه شرکت‌های توزیع، برق را به صورت بسته‌ای خریداری کرده و بین مصرف‌کنندگان، اعم از خرد و خانگی توزیع خواهند کرد. با این حال مصرف‌کنندگان عمده می‌توانند به صورت مستقیم اقدام به خرید برق از طریق بورس کنند.»

محرابیان مهمترین ویژگی بورس را ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا ذکر کرد و افزود: «طبیعتا افزایش تقاضا بر قیمت اثرگذار بوده و صنایع و تولیدکننده تلاش خواهند کرد حداکثر فعالیت تولیدی خود را به زمانی اختصاص دهند که برق ارزان‌تر است. این اقدام سبب متعادل شدن نرخ برق و کاهش پیک‌های مصرف برق خواهد شد.»

ساخت 10 هزار مگاوات برق توسط صنایع

وزیر نیرو در پاسخ به پرسش دیگری درباره برنامه ساخت 10 هزار مگاوات برق توسط صنایع نیز اظهار داشت: «بر اساس توافقنامه‌ای که با وزارت صمت و با حضور صنایع بزرگ کشور به امضا رسید، گام نخست ایجاد ساختگاه‌ها خواهد بود که در این زمینه تابه‌حال بیش از 60 درصد پیشرفت داشته‌ایم، قراردادهایی به امضا رسیده و برخی صنایع اقداماتشان را نیز آغاز کرده‌اند.»

محرابیان ادامه داد: «در حال حاضر تقاضای صنایع برای ایجاد نیروگاه به بیش از 10 هزار مگاوات رسیده و بر همین اساس توافقنامه را تا 12 هزار مگاوات گسترش داده‌ایم. این روش خوبی است، چراکه صنایع می‌توانند هم از سود تولید برق استفاده کرده و هم برق مطمئن و پایدار موردنیازشان را برای همیشه تامین کنند و تولیدشان نیز مستمر باشد. در واقع اگر به دنبال رشد اقتصادی هستیم، باید برق مصرفی تولیدکنندگان را به صورت دائمی و مطمئن تامین کنیم تا بخش صنعت اطمینان داشته باشد برق مورد نیازش در موعد مقرر تامین شده و می‌تواند به قراردادهایی که منعقد می‌کند پایبند باشد.»

محرابیان همچنین در رابطه با برنامه وزارت نیرو برای حمایت از شرکت‌ها و صنایع دانش‌بنیان در صنعت آب و برق اظهار داشت: «پژوهش موتور محرک پیشرفت هر کشوری است و هر کشوری که در بخش پژوهش سرمایه‌گذاری بیشتری داشته باشد، سرعت بیشتری در پیشرفت خواهد داشت. خوشبختانه به همت پژوهشگران جوان کشور، در دانشگاه‌ها شاهد تحولات خوبی در صنایع به‌خصوص صنعت آب و برق هستیم.»

وی تصریح کرد: «در وزارت نیرو پیش‌بینی کرده‌ایم که در هر 2 حوزه آب و برق از فناوری‌های نو استفاده کنیم و در این رابطه یکی از مباحث، کاهش مصرف برق است. بر این اساس برنامه‌های متنوعی را پیش‌بینی کرده‌ایم که برخی در حال اجراست و بخشی در آینده بر پایه فناوری‌های روز و عمدتا توسط پژوهشگران داخلی انجام می‌شود.»

منبع: وزارت نیرو

ارسال نظر