شورای عالی بورس در خصوص تقسیم سود سهام عدالت تصمیم می‌گیرد

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت تقسیم سود سهام عدالت را باید در شورای عالی بورس پیشنهاد دهیم و مصوب کنیم تا سود امسال از طریق سپرده‌گذاری مرکزی پرداخت شود.

شورای عالی بورس در خصوص تقسیم سود سهام عدالت تصمیم می‌گیرد

مجید عشقی در حاشیه جلسه هیئت‌مدیره سازمان بورس، به آخرین وضعیت پرداخت سود سهام عدالت اشاره کرد و افزود: «مقرر شد تا پیشنهادات نهایی پس از اخذ مجوز از طریق شواری عالی بورس به شرکت‌ها ابلاغ شود که در یکی دو ماه آینده این کار انجام خواهد شد.»

او گفت: «سال گذشته رویه پرداخت سود سهامداران عدالت در هر 2 روش مستقیم و غیرمستقیم وجود داشت که امسال نیز با الهام از همان رویه سود سهام عدالت را پرداخت می‌کنیم؛ هرچند تصمیم نهایی با شورای عالی بورس است.»

تکلیف شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی

عشقی در مورد مشکل برگزاری مجمع برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی بیان داشت: «در مورد شرکت‌های استانی باید تصمیم‌گیری شود. بسته کامل سهام عدالت شامل شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت، شرکت‌های غیربورسی‌ و موضوعاتی شامل فروش سهام و دیگر موارد در دست تهیه است و جلسات آن برگزار می‌شود و امیدوارم به جمع‌بندی برسیم.»

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تأکید کرد: «سود شرکت‌های ۳۶گانه از سبد سهام عدالت دریافت و به طور مستقیم و غیرمستقیم به وکالت از شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی پرداخت می‌شود، اما درباره ترکیب هیئت‌مدیره و مجامع این شرکت‌ها باید تصمیم‌گیری شود.»

۲۷۰ شرکت از طریق سجام سود پرداخت کردند

وی در مورد پرداخت سود سهام شرکت‌ها از طریق سامانه سجام گفت: «پیش از این هر شرکت استانی برای پرداخت سود رویه مخصوص به خود را داشت؛ اما در یکی دو سال گذشته این موضوع مطرح شد تا شرکت سپرده‌گذاری، دریافت و پرداخت سودها را از طریق اطلاعاتی که در سامانه سجام وجود دارد، انجام دهد.»

عشقی اضافه کرد: «پارسال نزدیک به ۱۳۰ شرکت و امسال نیز حدود ۲۷۰ شرکت سود سهام خود را از طریق سامانه سجام پرداخت کردند.»

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: «برخی از شرکت‌ها برای پرداخت سود سهام خود از طریق سامانه سجام درخواست دادند که در یکی دو ماه آینده بستر فنی برای انجام آن آماده می‌شود تا همه شرکت‌ها بتوانند سود خود را از این طریق به سهامداران پرداخت کنند. البته در آینده الزامی خواهیم گذاشت تا همه شرکت‌ها سود سهام را از طریق سامانه سجام پرداخت کنند.»

توسعه‌بخشی، سیاست سازمان بورس در اعطای مجوزها

وی ادامه داد: «اکنون کمیته‌های مربوط به اخذ مجوز در حال بررسی درخواست‌های ارائه شده هستند. روز گذشته نیز مجوز موافقت اصولی یک کارگزاری در جلسه هیئت‌مدیره سازمان بورس برای تأسیس کارگزاری صادر شد.»

عشقی با بیان اینکه این روند ادامه خواهد داشت و درخواست‌هایی که از قبل ارائه شده است در حال بررسی هستند، گفت: «تاکنون از ۳۸ درخواست تأسیس کارگزاری، 4 درخواست پاسخ داده شده و 3 درخواست رد شده است و سایر درخواست‌ها نیز در حال رسیدگی هستند.»

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار بیان داشت: «این درخواست‌ها به مرور و با دقت برای رعایت همه الزام‌ها بررسی می‌شود. همچنین در تلاش هستیم تا هفته‌ای 1 تا ۲ مجوز را در هیئت‌مدیره بررسی و نظر نهایی را اعلام کنیم. دستورالعمل‌های اعطای مجوز در همه نهادهای مالی به طور دقیق بررسی می‌شود. در مدت یک ماهی که از دوره جدید هیئت‌مدیره می‌گذرد تلاش کردیم با دقت بیشتری مجوزها را بررسی کرده و نظارت کافی برای تأسیس شرکت‌های کارگزاری داشته باشیم.»

عشقی ادامه داد: «در صدور مجوز موافقت اصولی‌ها، حداقل‌هایی از نظر سابقه کاری در صنعت، توان مالی و تحصیلات در نظر گرفته شده است که برای گرفتن مجوز باید کسب شود. صندوق‌های سرمایه‌گذاری را نهادهای مالی راه‌اندازی می‌کنند، اما اکنون بحث در خصوص اعطای مجوزها نهادهای مالی مانند شرکت‌های کارگزاری و سبدگردان‌هاست.»

ارسال نظر