پیش بینی شاخص کل بورس تا پایان سال 1400

با توجه به نوسانات بازار سرمایه در سال جاری می‌توان گفت که وضعیت بازار و پیش بینی شاخص کل بورس تا پایان سال 1400 به عوامل متعددی مثل کسری بودجه، نرخ تورم، قیمت دلار و از همه مهم‌تر مذاکرات هسته‌ای بستگی دارد.  

پیش بینی شاخص کل بورس تا پایان سال 1400

پیش بینی شاخص کل بورس تا پایان سال 1400

بازار سرمایه در سال ۱۴۰۰ با افت و خیزهای زیادی روبرو بود، اما روند بازار تا پایان سال تحت تأثیر عوامل زیادی است که در ادامه نظر چند کارشناس را مشاهده می‌کنید.

برجام؛ فرصت یا تهدید؟!

متن زیر بخشی از اظهارات محمد‌امین فرجادفر، کارشناس بازار سرمایه در خصوص پیش بینی شاخص کل بورس تا پایان سال 1400 است که به موضوع برجام مربوط می شود.

با توجه به نقدینگی‌‌های سرگردان و ترس سرمایه‌‌گذاران در بازار‌‌هایی مانند بازار ارز، مسکن، خودرو و… که آینده‌‌ای مبهم داشته و در رکود به‌سر می‌‌برند، بی‌‌شک سرمایه‌‌‌‌گذاری در بازار سرمایه می‌تواند جذاب‌‌ترین گزینه باشد؛ زیرا بعد از تمام فراز و نشیب‌‌های رخ‌داده قیمت سهام به بهترین محدوده قیمتی برای خرید رسیده است.

از جمله فرصت‌‌های سرمایه‌‌‌‌گذاری در بازار سرمایه می‌توان به شفافیت موجود و وجود ابزارهای مالی گوناگون جهت سرمایه‌‌‌‌گذاری افراد با سلایق گوناگون و همچنین نقدشوندگی آن در کوتاه‌‌ترین زمان نام برد که این امر باعث می‌شود تا نقدینگی به سمت بازار سرمایه سوق پیدا کند. ضمن اینکه این مهم می‌تواند منجر به تغییر مسیر شاخص بورس و رشد آن شود.

اما مهم‌ترین و تأثیرگذارترین پارامتر در تعیین خط‌مشی بازار در افق پیش‌‌رو که می‌تواند هم یک فرصت تلقی شود و هم یک تهدید، نتیجه مذاکرات برجام و توافقات هسته‌‌ای است که به‌تبع آن بر روی نرخ ارز و سودآوری و سایر مشخصه‌های تعیین‌کننده روند بازار تأثیر قابل‌ملاحظه‌‌ای خواهد داشت؛ به‌طوری که افت نرخ دلار در برخی از شرکت‌ها با تأثیر منفی همراه خواهد بود و منجر به کاهش سود شرکت‌ها می‌شود.

اما در مقابل این اتفاق به نفع برخی از شرکت‌ها از منظر کاهش هزینه‌ها بوده و زمینه رشد آن‌ها را فراهم می‌کند. تعیین ریاست بانک مرکزی و امید به تعادل نرخ سود بانکی، انتصاب ریاست جدید سازمان بورس و اوراق بهادار و امید به توانایی وی در حل مسائل و مشکلات موجود و همچنین افزایش شرکت‌های دارای تخصص مالی مثل شرکت‌های سبدگردان‌‌ می‌تواند زمینه ورود سرمایه‌‌گذاران جدید را به این بازار هموار ساخته و این باعث افزایش رونق آن خواهد شد.

روند بازار برای روزهای آینده وابسته به اتفاق‌های پیش‌‌رو در بازار و کشور؛ مانند وجود رفتارهای هیجانی، فشارهای اجتماعی و نوسانات اقتصادی زیاد، کمبودهای نقدینگی دولت و مداخلات مداوم در بازار توسط دولت و… است، اما قطع به‌یقین بورس تا پایان سال به‌عنوان یکی از گزینه‌های جذاب برای سرمایه‌‌‌گذاری خواهد بود، به‌نظر می‌رسد بازار تا پایان سال با افت و خیز همراه باشد، اما در کل روند آن مثبت است.

همچنین بخوانید: بهترین نمادهای بورسی برای خرید کدامند؟

دوراهی مذاکرات با چاشنی نوسان دلار

فرهاد جوانمردی، کارشناس بازار سرمایه نیز در رابطه با پیش‌ بینی شاخص کل بورس تا پایان سال 1400 و وضعیت بازار سرمایه گذاری نسبت به نرخ دلار بیان کرد: «بازار سرمایه از لحاظ شرایط کلی، وضعیت خیلی مساعدی ندارد و با رشد ناهمگن صنایع، خروج قابل‌‌توجه نقدینگی خرد و حجم پایین معاملات روبه‌رو است.»

وی افزود: «نقدینگی در بازار کم است و فعالان بازار در دوراهی برجام و نرخ دلار سردرگم هستند، ولی همچنان به‌نظر می‌رسد بازار سرمایه شرایط رشدی مناسب‌‌تری نسبت به سایر بازارهای موازی تا پایان سال داشته باشد.»

اثرات بورسی کمبود بودجه

محسن عبدالهی، کارشناس ارشد بازار سرمایه تصریح کرد: «با در نظر داشتن یک افق زمانی ۵ ماهه تا پایان سال، می‌‌توانیم مهم‌ترین مؤلفه‌هایی که ممکن است به‌عنوان عوامل تأثیرگذار بر بازار، سرنوشت بازار را تعیین کند را در چندین بخش برشماریم. با تعیین‌تکلیف ساختار دولت در بدنه اجرایی و اقتصادی، دیگر از بعد دولت و ابهامات ساختاری آن ریسکی بازار سرمایه را تهدید نمی‌‌کند؛ ولی آنچه اکنون مهم است، تصمیمات دولت است که باید بر مبنای عقلانیت و درایت باشد.»

او اضافه کرد: «هرچند بخشی از مدیران نهادهای اقتصادی مثل بانک‌ها و صندوق‌های بازنشستگی هنوز تعیین نشده و این ابهام باعث کندی در تصمیم‌گیری بسیاری از فعالان حقوقی بازار شده است. از طرفی عامل دومی که می‌تواند در ماه‌های پیش‌رو بر بازار تأثیرگذار باشد، نرخ دلار است.پیش‌‌بینی می‌شود دولت با توجه به لزوم توجه به معیشت مردم، سیاست تثبیت قیمت دلار را تا شب عید دنبال کند.»

عبالهی ادامه داد: «اینکه دولت پشتوانه مالی لازم برای این سیاست را دارد یا خیر سؤال مهمی است؛ چرا‌که هر تثبیتی که متغیرهای مالی (درآمد دولت و شرایط انتقال ارز) و متغیرهای پولی (عرضه پول و نرخ بهره) آن را همراهی نکنند؛ در واقع فشرده شدن فنر دلار در کوتاه‌‌مدت خواهد بود که در بلندمدت جهش بالاتری برای برابری ریال-دلار رقم خواهد زد؛ مگر اینکه رخداد ویژه‌‌ای در مذاکرات سیاسی در سطح بین‌‌المللی بین ایران و دنیا به وقوع بپیوندند.»

پیش‌بینی شاخص کل بورس تا پایان سال 1400

طبق گفته های عبدالهی، عامل سوم با‌اهمیت در در خصوص پیش‌بینی شاخص کل بورس تا پایان سال 1400 ، قیمت‌های جهانی است که با توجه به بارقه‌های امیدی که در شرایط برون‌رفت دنیا از همه‌‌گیری ویروس کرونا ایجاد شده است، احتمال رشد قیمت‌های جهانی در بخش انرژی (مثل قیمت نفت)، کشاورزی مثل اوره و همچنین فلزات اساسی مثل روی و مس کماکان وجود دارد.

تحلیل سناریوهای مختلف از عوامل سه‌گانه فوق و برآیند کلی آن، شرایط بازار سرمایه را تعیین می‌‌کند؛ در واقع در یک سناریو با درجه احتمال بالاتر، در شرایطی که دولت تصمیم خلق‌‌الساعه و برخلاف اصول اقتصادی در زمینه نرخ بهره و تثبیت دستوری قیمت‌ها نگیرد، دلار در حوالی ۲۵ تا ۲۷ هزار تومان روندی باثبات را تجربه کند و شکاف میان دو نرخ آزاد و نیمایی دلار کاهش یابد و نهایتاً قیمت‌های جهانی بتوانند رشد ماه‌های گذشته را کماکان داشته باشند، مسیر رو به رشدی در انتظار بازار سهام خواهد بود.

ولی آنچه بیش از همه، این سناریو را تهدید می‌کند، کسری بودجه دولت است که می‌تواند وضعیت متفاوتی را برای بازار سرمایه رقم بزند. در واقع نحوه مواجهه دولت با این کسری بودجه، شرایط متفاوتی برای بازار ایجاد خواهد کرد.

می‌توان بهترین روش تأمین کسری بودجه را برای بازار سرمایه، گشایش‌‌های ارزی قلمداد کرد و یکی از ناگوارترین روش‌ها از منظر بازار سرمایه، دستکاری نرخ بهره، استقراض از بانک‌ها و بانک ‌‌مرکزی و حتی انتشار بیشتر اوراق دولتی خواهد بود.

همچنین بخوانید: مردم عادی از ورود مستقیم به بورس خودداری کنند.

نوسانات نرخ تورم تحت تأثیر نتیجه مذاکرات

متن زیر، بخشی از اظهارات مجتبی شهبازی، کارشناس ارشد بازار سرمایه در خصوص نوسانات نرخ تورم ناشی از مذاکرات است.

بازار سرمایه هم همانند تمامی بخش‌های اقتصادی به‌شدت تحت تأثیر مذاکرات برجام است. در یک سناریو، توافق انجام خواهد شد و قیمت ارز کاهش نسبی می‌یابد و به‌دنبال آن انتظارات تورمی کاهشی می‌شود.

در این سناریو شاخص سهام هم احتمالا در کوتاه‌‌مدت درجا بزند، اما در صورت توافق ما قطعا شاهد گشایش‌‌ها برای شرکت‌های صادرکننده و وارد‌کننده مواد اولیه خواهیم بود که اثرات منفی کاهش نرخ ارز را نه‌تنها خنثی می‌‌کند؛ بلکه با افزایش کیفیت سود شرکت‌ها قطعا رونق بورس بازخواهد گشت، اما اگر توافق نشود مطابق پیش‌بینی‌ها قیمت ارز رشدی ادامه‌دار خواهد داشت و با توجه به کسری بودجه و تورم، بورس هم در همین مسیر رشد می‌‌کند.

در این میان ریسک‌‌های داخلی و خارجی هم بر سر بازار وجود دارد. از بعد داخلی ریسک قیمت‌‌گذاری دستوری و کاهش شدید تقاضا کالاهای مصرفی هنوز بر سر بازار است. اظهارنظرهای چند وقت اخیر نشان داده است هنوز در بر همان پاشنه سابق قرار است بچرخد و عامل گرانی‌‌ها را بر گردن تولیدکننده و واسطه و دولت قبلی انداخته شود.

تا زمانی‌که این دیدگاه در دولت باشد، هیچ تغییر معناداری در سیاست‌ها رخ نخواهد داد. مصرف‌‌کننده هم با کاهش شدید قدرت خرید خود به‌طور محسوسی تقاضای خود برای کالاهای مصرفی را کاهش داده که قطعا بر فروش خیلی از بنگاه‌های اقتصادی تأثیر منفی خواهد گذاشت.

در اقتصاد جهانی هم ریسک‌‌‌‌هایی مثل بحران مالی احتمالی در چین وجود دارد. به هر حال بورس به نوعی دماسنج پیش‌بینی وضعیت آتی و فعلی اقتصاد است. همچنین در رفتار شاخص هم می‌‌توانیم پیش‌‌بینی بازار از آینده مذاکرات را ببینیم و هم به‌نوعی وضعیت فعلی اقتصاد کشور.

سرمایه‌گذاران باید به‌طور دائم روند مذاکرات را رصد و پرتفوی سهام شرکت‌های بنیادی که سودهای باکیفیتی داشته را انتخاب کنند تا ریسک سبد سرمایه‌‌‌‌گذاری خود را کاهش دهند.

منبع: دنیای اقتصاد

ارسال نظر