سیگنال خرید سهام در بورس چطور صادر می شود؟

سیگنال خرید سهام در بورس توسط کارشناسان بازارهای مالی و از طریق بررسی و تحلیل سهام در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد و مشخص می‌کند چه سهامی در چه بازه زمانی و با چه قیمتی خریداری شود. اما این سیگنال چطور صادر می‌شود؟

سیگنال خرید سهام در بورس چطور صادر می شود؟

نحوه صدور سیگنال خرید سهام در بورس

امروزه سایت‌های زیادی هستند که سیگنال های خرید و فروش سهام را به صورت لحظه‌ای به سرمایه‌گذاران اعلام می‌کنند که کدام سهم را در چه بازه زمانی خریداری کنند و در چه بازه زمانی به فروش برسانند. همان‌طور که می‌دانیم بسیاری از این سایت‌ها نامعتبر و بدون مجوز رسمی از سازمان بورس کشور در حال فعالیت هستند.

به طور کلی باید گفت، سیگنال دهی در بورس، به اعلام قیمت و زمان خاص ورود و خروج از یک شرکت به سرمایه‌گذاران گفته می‌شود. در ادامه به برخی از سؤالات رایج در مورد سیگنال دهی در بورس می‌پردازیم که برای بسیاری از سرمایه‌گذاران پیش می‌آید.

سیگنال دهی در بورس چیست؟

تعدادی از متخصصان و کارشناس بازارهای مالی یکسری بررسی‌ها و آنالیز بر روی سهام انجام می‌دهند و در نهایت فرآیندی را منتشر می‌کنند و در اختیار سرمایه‌گذاران می‌گذارند. این افراد دستورالعمل‌های خرید و فروش سهام در چه بازه زمانی و با چه قیمتی را ارائه می‌دهند. به این عمل، سیگنال دهی گفته می‌شود.

به طور مثال، اعلام می‌شود که سرمایه‌گذاران در یک سهام، امروز در فلان قیمتی وارد شوند و از یک شرکت، هر زمانی که به فلان قیمتی رسید، خارج شوند.

آیا بهتر است تمامی تریدرها از سیگنال دهی استفاده کنند؟

به طور کلی باید گفت، بله. سرمایه‌گذار از هر نوع سیستم معاملاتی که استفاده می‌کند، بهتر است از سیگنال دهی برای انجام معاملات خود بهره ببرد. این سیستم به سرمایه‌گذار اطلاع می‌دهد که در چه بازه زمانی خاصی به یک شرکت وارد شود و در چه بازه زمانی از شرکت موردنظر خارج شود که متحمل ضررهای گزاف نشود.

شاید اغلب سرمایه‌گذاران بر این باور باشند که ورود و خروج در یک سهم بدون دریافت سیگنالی برای آن‌ها رخ داده است، در واقع چنین نیست و هر کاری که صورت گرفته دست‌خوش یکسری از سیگنال های خاص بوده است.

در بسیاری از موارد مشاهده شده که اکثر این معامله‌گران از طریق یک خبر از پوزیشنی خاص اتخاذ کرده‌اند، در برخی موارد دیگر، در این جور مواقع معاملات می‌تواند بر اساس تحلیل تکنیکالی خود فرد باشد یا می‌تواند از طریق بررسی بنیادین یک سهم صورت پذیرد یا حتی در مواردی دیده شده با توجه به تبلیغات افراد مختلف درباره یک شرکت صورت پذیرفته است.

در هر صورت، هیچ معامله‌گری بدون دلیل در یک شرکت به خرید و فروش سهام خود نپرداخته است. دلیل برای هر پوزیشنی هر چیزی می‌تواند باشد اما در هر صورت معامله‌گر از سیگنالی استفاده کرده است.

سیگنال خرید سهام در بورس

چگونگی سیگنال دهی خرید و فروش در بازار بورس

اگر بخواهیم پاسخ قطعی به این سؤال بدهیم باید گفت، صدور سیگنال و دلایل صدور سیگنال بستگی تام به منبع آن دارد. به طور مثال فرض کنید، سرمایه‌گذاری با خواندن خبرها دست به خرید و فروش سهم بزند. این سرمایه‌گذار در زمانی که خبرها رو خوانده، به دنبال سود و ضرر اصلی شرکت موردنظر بوده است. سرمایه‌گذار در صورتی که از خبرها بیانات خاصی را دریافت کند، تصمیم به خرید و فروش سهم شرکت موردنظر را خواهد گرفت.

حال سرمایه‌گذار دیگری را در نظر بگیرید که برای خرید و فروش سهام خود از تحلیل‌های تکنیکالی بهره می‌برد. این فرد با توجه به ابزارهای تحلیلی، شرکت‌های مختلف را مورد بررسی قرار می‌دهد و در نتیجه، با توجه به ابزارهای تحلیلی خود، تصمیم به خرید و یا فروش سهم از آن شرکت را می‌گیرد.

سرمایه‌گذار دیگری که از طریق بررسی‌های بنیادین (فاندامنتال) اقدام به معامله می‌کند را در نظر بگیرید، این فرد با بررسی بنیادین سهم شرکت در نهایت به این نتیجه می‌رسد که آیا قیمت فعلی سهم نسبت به قیمتی که باید این شرکت داشته باشد، پایین‌تر یا بالاتر از حال حاضر آن سهم است. سرمایه‌گذار بر مبنای نتیجه‌گیری از طریق بررسی‌های بنیادین تصمیم قطعی برای خرید و یا فروش سهم از شرکت را می‌گیرد.

همچنین بخوانید: آموزش گرفتن اعتبار از کارگزاری

چگونگی تشخیص سیگنال های خوب و بد

سرمایه‌گذارانی که از طریق خبرها اقدام به خرید و فروش سهام خود می‌کنند معمولا با مشکلات زیادی رو به رو می‌شوند. یکی از اصلی‌ترین مشکلات این افراد، ناتوانی از پیدا کردن راه خروج بعد از ورود به وسیله خبر است.

سرمایه‌گذارانی که از طریق ابزارهای تحلیلی، تصمیم به ورود و خروج سهم از یک شرکت می‌کنند، احتمال زیادی دارد موفق شوند و یا در مقابل موفقیت چشمگیری در شرکت موردنظر نداشته باشند. زیرا همان‌طور که می‌دانید هر ابزار سیستم تحلیلی، موارد خاصی را در تحلیل خود قرار می‌دهد.

شرایط به طور کلی یکسان نیست در برخی مواقع بعضی از ابزارهای تحلیلی در شرایط خاصی از شرکت‌ها عملکرد موفقی را از خود نشان می‌دهند و در شرایط دیگر ممکن است اصلا موفقیتی را کسب نکنند. بعضی از ابزارهای تحلیلی ممکن است در بسیاری از موارد موفق باشند اما درصد سود کمتری نسبت به ابزارهای تحلیلی از خود ارائه دهند و بسیاری از موارد مشابه دیگر وجود دارد.

اما سرمایه‌گذارانی که از طریق تحلیل‌های بنیادین (فاندامنتال) معامله می‌کنند، در بسیاری از مواقع نمی‌توانند در معامله‌های کوتاه‌مدت به راحتی ورود و خروج کنند، زیرا سرمایه‌گذار می‌داند برای ورود و خروج در یک بازه زمانی کوتاه، باید صبر کند تا شرکت تغییری بنیادی ایجاد کند. همان‌طور که می‌دانید تغییرات بنیادی در یک شرکت معمولا بسیار کند بوده و در مدت زمان طولانی رخ می‌دهد.

معضلات صدور سیگنال خرید و فروش سهام در بورس

سؤالی که برای بسیاری از افراد پیش می‌آید، این موضوع است که چرا با وجود سیگنال های فراوانی که روزانه ارائه می‌شود و در اختیار عموم قرار می‌گیرد و در نظر اولیه کاملا درست به نظر می‌رسد، اما سرمایه‌گذارانی هستند که با توجه به این سیگنال ها باز هم سرمایه‌شان رشد چندان زیادی به خود نمی‌بیند؟

در پاسخ به این سؤال می‌تواند گفت علاوه بر سیگنال های موجود، نحوه معامله و مدیریت مالی سرمایه‌گذار بسیار حائز اهمیت است. تعداد زیادی از کارشناسان و تحلیلگران قادر به صدور سیگنال خرید سهام در بورس یا فروش آن هستند، اما مدیریت سرمایه کار هر کسی نیست.

افراد باید بدانند تنها سیگنال گرفتن نمی‌توانند سبب سودهای کلان برای آن‌ها شود، بلکه سرمایه‌گذاری که معامله‌گری نمی‌داند اگر در بهترین زمان ممکن، بهترین سیگنال را به او بگویند باز هم ممکن است نتواند از آن سود کسب کند. در بسیاری از موارد دیده شده که سرمایه‌گذار سودی کسب کرده اما در معاملات بعدی سود و سرمایه خود را از دست داده است.

یک سرمایه‌گذار موفق باید بتواند سرمایه خود را مدیریت کند و بر اصل پول خود تسلط کامل داشته باشد. بسیاری از معامله‌گران خبره بر این باورند که یکی از مهم‌ترین بخش از برنامه‌ریزی معاملات، مدیریت مالی توسط سرمایه‌گذار است و حتی از اقدام به معامله با شرکت‌های بزرگ هم مهم‌تر است.

در کل می‌توان گفت هر معامله‌گر خوبی می‌تواند در بازه زمان زیاد سود کسب کند اما با مدیریت درست سرمایه خود می‌تواند در معاملات بیشتری سود کند.

سیگنال خرید سهام در بورس

کلام آخر

سرمایه‌گذاران و معامله‌گران در طول روز با حجم بسیار زیادی از اطلاعات روبرو هستند و آن‌ها مجبورند از بین این حجم عظیم اطلاعات تصمیم درست و نهایی را بگیرند.

این اطلاعات فراوان و انواع تحلیل‌های صورت گرفته می‌تواند توسط اخبار، تحلیل گران، شایعات و نظرات افراد مختلف و … وارد بازار بورس شوند. این اطلاعات انبوه سبب سردرگمی بسیاری از معامله‌گران می‌شود.

در این راستا در چند سال اخیر نرم‌افزارهای زیادی برای معامله‌گران در بازارهای مالی ارائه شد. همان‌طور که می‌دانید که نرم‌افزارها به سرمایه‌گذاران کمک می‌کنند از بین حجم انبوه اطلاعات ضد و نقیض تصمیم نهایی در جهت خرید و فروش را بگیرند.

این نرم‌افزارها قادر به صدور سیگنال خرید سهام در بورس یا فروش آن هستند و به معامله‌گران کمک می‌کنند که بدون سردرگمی، بهترین تصمیم را بگیرند. بنابراین معامله‌گر پس از گرفتن سیگنال ها از طریق این نرم‌افزارها باید تصمیم نهایی خود را اتخاذ کند.

منبع: سبدگردان هدف

ارسال نظر