تاثیر منفی طالبان بر نرخ دلار و سکه در ایران

ممنوعیت خروج دلار از افغانستان بر قیمت دلار در ایران اثر منفی دارد. قیمت دلار امروز کمی کاهش داشت و سکه به کانال 11 میلیون تومانی وارد شد.

تاثیر منفی طالبان بر نرخ دلار و سکه در ایران

قیمت دلار آمریکا روز گذشته روند صعودی را دنبال کرد و در نهایت پشت مرز 27 هزار و 200 تومان متوقف شد. قیمت دلار عصر روز گذشته 27 هزار و 190 تومان بود.

قیمت دلار آمریکا در شروع معاملات امروز مسیر کاهشی را دنبال کرد و روی 27 هزار و 40 تومان قرار گرفت. قیمت دلار آمریکا در پایان معاملات نیمه اول روز روی 27 هزار تومان ایستاد.

خروج دلار از افغانستان ممنوع شد

در شبکه‌های اطلاع رسانی اخبار مربوط به مبادله ارز خبری به چشم می‌خورد، مبنی بر اینکه طالبان خروج دلار آمریکا و آثار باستانی از افغانستان را ممنوع کرد. با توجه به اینکه بازار هرات به عنوان یک بازار مجاور بر روند قیمتی بازار داخل تاثیرگذار است، ممنوعیت خروج دلار از هرات می‌تواند قیمت دلار در داخل کشور را تحت تاثیر قرار دهد.

عدم قطعیت در بازار دلار

به هر روی قیمت دلار در محدود 26 هزار و 800 تومان و 27 هزار و 200 تومان گرفتار شده است و فعالان بازار انتظار تعیین شدن مسیر قطعی مذاکرات و سیاست‌های ارزی دولت جدید را می‌کشند.

روند قیمتی دلار در میان‌مدت برای فعالان بازار مبهم است و آن‌ها با قدرت در موقعیت خرید یا فروش قرار نمی‌گیرند. وضعیت سمت ریاست بانک مرکزی نیز که می‌تواند در روند حرکت قیمت دلار تاثیرگذار باشد، هنور تعیین نشده است. به گفته وزیر اقتصاد ، گفتگوها برای انتخاب رئیس بانک مرکزی هنوز به نتیجه نرسیده، گزینه‌هایی مطرح هستند، ولی تصمیمی گرفته نشده است.

بیشتر بدانید: بر سر قیمت دلار تا پایان سال ۱۴۰۰ چه خواهد آمد؟

قیمت سکه امامی کاهش یافت

قیمت طلای جهانی عصر روز جمعه روی 1828 دلار قرار داشت. امروز اولین روز کاری هفته برای طلا بود و قیمت فلز گرانبها در ابتدای امر تغییرات معنادار قیمتی را به ثبت نرساند. قیمت طلا در ساعت 11 و 27 دقیقه صبح به وقت ایران روی 1827 دلار قرار داشت، (البته پایداری طلا بالای مرز 1820 دلار می‌توانست یک نشانه مثبت باشد).

قیمت سکه امامی نیز عصر روز گذشته روی 12 میلیون و 130 هزار تومان بود. طبق معمول هفته‌های اخیر قیمت سکه در شروع کار به تغییرات قیمتی دلار واکنش نشان داد. قیمت سکه، صبح امروز با افت 50 هزار تومانی نسبت به نرخ عصر روز گذشته روی 12 میلیون و 80 هزار تومان قرار گرفت.

در ساعت 11 و 44 دقیقه صبح به وقت ایران قیمت دلار 27 هزار و 40 تومان، قیمت سکه 12 میلیون و 60 هزار تومان و قیمت طلای جهانی 1826 تومان بود، با این حساب اندازه حباب سکه حدود 4 درصد (3.75 درصد) به دست می‌آمد.

اندازه حباب سکه کوچک نبود، با افت قیمت طلا یا دلار ورود سکه به کانال 11 میلیون تومان محتمل بود. به هر روی قیمت سکه در پایان معاملات نیمه اول روز روی 12 میلیون و 40 هزار تومان قرار داشت و تا آن زمان مرز 12 میلیونی را از دست نداده بود.

جمع‌بندی

می‌توان گفت قیمت دلار تغییراتی منفی را نسبت به روز گذشته به ثبت رساند و در دامنه 27 هزار و 200 تومان و 26 هزار و 800 تومان نوسان می‌کند. از سوی دیگر قیمت سکه تحت تاثیر افت قیمت دلار کاهش یافت و با توجه به اندازه حباب ظرفیت ورود به کانال 11 میلیون تومان را داشت.

منبع: اقتصادنیوز

ارسال نظر