بالاترین رکورد هزینه وام مسکن در مرداد

هزینه وام مسکن در هفته سوم مردادماه رکورد خود را در 6 ماه اخیر شکسته و نرخ سود 20.93 درصد بالا رفته است.

بالاترین رکورد هزینه وام مسکن در مرداد

در هفته سوم مردادماه خرید وام مسکن روندی رو به رشد را تجربه کرد و سکوت هفته های متوالی خود را شکست. در تمام روزهای این هفته قیمت هر کدام از برگه های وام مسکن بالاتر از سطح 60 هزار تومان بوده و در روز 17 مرداد به رکورد 5 ماهه خود دست پیدا کرد.

هزینه خرید اوراق مسکن

اوراق «تسه» (اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن) اوراقی هستند که مالک آن‌ها می‌تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از 500 هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. ‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد.

در ابتدای هفته اخیر قیمت متوسط هر ورق 60 هزار و 500 تومان به دست آمده بود که نهایتا در آخر هفته این رقم 900 تومان افزایش و به 61 هزار و 400 تومان رسید.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین را 140 میلیون تومان و برای متاهلین 240 میلیون تومان اعلام کرده، مجردها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود.

بر این اساس هزینه کل خرید اوراق تسه به منظور اخذ وام مسکن در هفته ای که گذشت برای مجردها در روز شنبه 16 میلیون و 940 هزار تومان و در روز چهارشنبه 17 میلیون و 200 هزار تومان محاسبه شد.

این رقم در ابتدای هفته برای متاهلین 29 میلیون تومان ثبت شده بود که در انتها به 29 میلیون و 470 هزار تومان رسید.

در روز یکشنبه 17 مرداد ماه در این تاریخ رکورد 6 ماهه قیمت وام مسکن به ثبت رسید. هزینه‌ای که متقاضیان در این روز بابت دریافت وام پرداخت کردند از ابتدای اسفند سال گذشته تا کنون بی سابقه بوده است.

در این روز مجردها 17 میلیون و 250 هزار تومان و متاهلین 29 میلیون و 570 هزار تومان هزینه بابت خرید اوراق تسهیلات به بانک مسکن پرداخت کردند. این رقم بالاترین هزینه پرداختی مجردین و متاهلین از ابتدای اسفند 99 تاکنون بوده است.

روند هزینه وام مسکن مرداد ۱۴۰۰

رکورد میانگین هزینه وام مسکن در مرداد

اگر هزینه اوراق را به صورت میانگین هفت روزه ترسیم کنیم مشاهده می شود روند میانگین قیمت هر کدام از برگه ها در روزهای پایانی هفته سوم مرداد ماه به اوج خود در 6 ماه اخیر رسیده است.

در ابتدای اسفندماه 99 به طور متوسط قیمت هر کدام از اوراق 57 هزار تومان بود که رفته رفته با رفتاری کاهشی در روزهای میانی اردیبهشت به کف خود برخورد کرد.

روند صعودی ملایم از انتهای دومین فصل بهار تا میانه تابستان موجب شد تا هزینه وام به اوج خود در مدت مذکور برسد.

اکنون آنطور که محاسبه می شود در 7 روز گذشته متوسط قیمت اوراق برابر با 60 هزار و 900 تومان بوده است. که به نسبت روزهای قبل یک رکورد به حساب می آید.

اما هزینه ای که متقاضیان برای اخذ وام مسکن می پردازند در نهایت سود قیمت اوراق را از حد اسمی خود جدا کرده و حد بالاتری پیدا می کند.

هزینه اوراق وام مسکن

هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که در تمامی روزهای هفته گذشته برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و بایستی آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت کنند دامنه نوسانی موازی با نرخ سود وام مسکن داشته است. بر این اساس خالص هزینه پرداختی مجردین در روز یکشنبه گرانترین روز وام مسکن در روزهای اخیر برابر با 177 میلیون و 360 هزار تومان بوده و برای متاهلین 329 میلیون و 500 هزار تومان ثبت شد.

هزینه ای که در مجموع متقاضیان وام مسکن درازای دریافت وام می پردازند روندی همگون با روند سود و هزینه اوراق داشته است.

روند صعودی نرخ سود موثر

بانک مسکن نرخ اسمی اوراق را در محدوده 17.5 درصد عنوان کرده است. با توجه به اینکه متقاضیان دو هزینه را برای دریافت وام می پردازند محدوده این رقم دیگر 17.5 درصد نخواهد بود.

هزینه نخست را مجردین و متاهلین برای دریافت وام مسکن و هزینه ثانویه مبلغی است که آنها در طول 12 سال به بانک مسکن باز پرداخت می کنند.

روند محاسبات نرخ سود نشان می دهد که در روز یکشنبه بیشترین حد این متغیر ثبت شده که برابر با 20.9 درصد بوده است.

این نرخ به صورت تقریبی تا روز آخر این هفته ثابت ماند.

نرخ سود وام مسکن

رشد ماهانه وام مسکن در تابستان

بررسی هزینه وام مسکن در تابستان 1400 نشان می دهد هزینه وام به نسبت به یک ماه پیش خود رشدی نوسانی را داشته است. در برخی روزها درابتدای تیر ماه تا سطح 10 درصد رشد کرده و در برخی روزهانیز تا منفی 4 درصد افت داشته است.

این نوسانات نشان از تغییرات زیاد روزانه قیمتها در روزهای پایانی بهار و ابتدایی تابستان امسال داشته اما با این حال هر چه به میانه تابستان نزدیک تر شده ایم قیمت ها از ثبات بیشتری برخوردار بوده و از نوسان این رشد کاسته شده است.

درصد رشد هزینه وام مسکن

منبع: اقتصادنیوز

ارسال نظر