دولت برای ساماندهی رمزارزها لایحه تدوین می‌کند

معاون حقوقی و امور مجلس بانک مرکزی ساماندهی رمزارزها را نیازمند ارائه لایحه از سوی دولت اعلام کرد و گفت این موضوع در دستور کار دولت بوده و در حال انجام است.

دولت برای ساماندهی رمزارزها لایحه تدوین می‌کند

در جلسه علنی روز چهارشنبه (24 شهریور ماه) مجلس شورای اسلامی، ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس در مورد وضعیت صنعت استخراج رمزارزهای جهان‌روا و مبادلات داخلی در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.

سید امیرحسین طیبی‌فرد، معاون حقوقی و امور مجلس بانک مرکزی در صحن علنی مجلس در توضیح این گزارش گفت: «رویکرد اکثر کشورها در مورد رمزارزها یکسان نیست. کما اینکه برخی از کشورها آن را به عنوان دارایی به رسمیت شناخته‌اند، برخی سکوت کرده‌اند و در برخی از کشورها نیز استفاده از آن‌ها ممنوع اعلام شده است.»

معاون حقوقی و امور مجلس بانک مرکزی افزود: «نکته اصلی در مورد رمزارزها، ماهیت حقوقی این پدیده است که اگر خوب شناخته نشود، در کنار مزایای آن موجب ضرر و زیان مردم شده و وسیله‌ای برای معاملات غیرقانونی، قاچاق، پولشویی و فرار مالیاتی می‌شود. ضمن اینکه همین اندازه که با پیام یک سرمایه‌دار غربی ارزش این دارایی دچار نوسان می‌شود، نشانه‌ای برای مردم و حاکمیت باشد که لزوم هوشیاری آن‌ها را مورد تأکید قرار می‌دهد.»

بیشتر بخوانید: هشدار نماینده مجلس درباره واردات ماینرهای از رده خارج چینی به کشور

وی تصریح کرد: «انتظار از قانون‌گذار این است که در این زمینه نقشه راهی برای دولت تعیین کند. علاوه بر آن باید موضعی روشن در مورد ماهیت حقوقی، پشتوانه و نوسان قیمت که باید مسئولیت آن با مالک ارز باشد و ریسک آن را بپذیرد و دولت در این زمینه مسئولیتی نداشته باشد، مشخص شود. همچنین به این نکته اشاره شود که بانک مرکزی مسئول تعیین یا اعلام قیمت نیست.»

طیبی‌فرد یادآور شد: «تعیین ضمانت اجرایی برای این قانون نیز در صلاحیت مجلس است؛ چراکه برخی از این ضمانت‌ها کیفری هستند. بنابراین لازم است که حتماً مجلس به این موضوع ورود کند. از سوی دیگر درخواست می‌کنیم هر زمان که متن لایحه در این زمینه آماده شد، علاوه بر کمیسیون اقتصادی، کمیسیون قضایی مجلس نیز به عنوان مرجع ذی‌صلاح در رابطه با بررسی این موضوع تعیین شود.»

معاون حقوقی و امور مجلس بانک مرکزی افزود: «ما از پیشنهاد رئیس مجلس در خصوص تولیت دولت در ارائه لایحه در این خصوص استقبال کردیم. بنابراین در جلسه اخیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، پیش‌نویس لایحه‌ای تهیه شده و وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی مسئول تدوین و تنظیم آن شدند که در حال انجام است. بنابراین از مجلس تقاضا می‌کنیم تا زمان ارائه این لایحه، بررسی این موضوع را مراعا نگه دارد.»

شاید خواندن این مطلب هم برایتان جالب باشد: بازیگران ایرانی به جای دستمزد بیت‌کوین می‌خواهند!

وی در رابطه با بخشی از متن پیشنهادی که به بحث تهاتر بهای سوخت اشاره دارد، خاطرنشان کرد: «این متن باید به این صورت اصلاح شود که رمزدارایی به هر فردی که منتقل شده و مالک آن باشد، باید بهای انرژی سوخت اعم از برق و گاز را با پول ملی و وجه رایج کشور به شرکت‌های تولیدکننده پرداخت کند.»

ارسال نظر