کلاه‌بردار حوزه رمزارز در پایتخت دستگیر شد

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ از دستگیری یک مجرم سایبری خبر داد که با ایجاد سایت احراز هویت حساب‌های کاربری ارزهای دیجیتال در یک صرافی خارجی، از شهروندان کلاهبرداری می‌کرد.

کلاه‌بردار حوزه رمزارز در پایتخت دستگیر شد

سرهنگ داود معظمی گودرزی در تشریح این خبر گفت: «با مراجعه یکی از شهروندان به این پلیس مبنی بر کلاهبرداری تحت عنوان احراز هویت حساب کاربری ارزهای دیجیتال، موضوع در دستور کار پلیس فتای پایتخت قرار گرفت.»

وی ادامه داد: «این شاکی در اظهارات خود عنوان کرد با توجه به اینکه حساب کاربری‌ام که در آن معادل ۳۰ میلیارد ریال ارز دیجیتال داشتم دچار مشکل شده بود، در فضای مجازی جست‌وجو کردم و با یک سایت آشنا شدم که در زمینه مشاوره در خصوص رمزارزهای مختلف و حل مشکلات ورود به پروفایل و احراز هویت کاربران ایرانی در صرافی‌های خارجی فعالیت می‌کرد.»

سرهنگ گودرزی اظهار کرد: «شاکی در ادامه توضیح داد با توجه به اینکه سایت موردنظر نماد اعتماد الکترونیک نیز داشت، بدون اطمینان از اصالت نماد و هویت مدیران آن جهت رفع مشکل حساب کاربری‌ام تمام مشخصات و مدارک هویتی‌ام را به همراه ایمیل، نام کاربری و رمز عبور برایشان فرستادم و مبلغی را نیز جهت کارمزد واریز کردم. اما بعد از گذشت ۲ روز از طرف این سایت با من تماس گرفتند و اذعان داشتند امکان احراز هویت حساب کاربری‌ام وجود ندارد. در نهایت با بررسی بیشتر متوجه شدم نام کاربری و رمز عبورم تغییر کرده و تمام ارزهای دیجیتال داخل آن حساب کاربری سرقت شده است.»

رئیس پلیس فتای پایتخت افزود: «با پیگیری سرنخ‌های دیجیتال مجرمانه و استفاده از روش‌های نوین کشف جرایم سایبری و علی‌رغم استفاده از روش‌های پنهان‌ساز هویتی، ضمن احراز هویت واقعی متهم و شیوه و شگرد مجرمانه وی، تیم عملیاتی این پلیس پس از تشریفات قضایی مجرم را در محل اختفای خود در یکی از محله‌های شمالی تهران بزرگ دستگیر و به همراه تجهیزات هوشمند به پلیس فتا منتقل کرد.

گودرزی با بیان اینکه تاکنون بیش از ۵۰ نفر مالباخته شناسایی شده‌اند و تحقیقات همچنان در راستای شناسایی تمام شکات و کشف زوایای پنهان پرونده ادامه دارد، عنوان کرد: «متهم پس از انتقال به پلیس فتا و مواجهه با ادله دیجیتال جمع‌آوری شده توسط پلیس به جرم خود اقرار و اظهار کرد یک سایت احراز هویت حساب‌های کاربری ارز دیجیتال برای یک صرافی معتبر خارجی ایجاد کردم و با درج نماد جعلی اعتماد الکترونیک جهت جلب اعتماد مراجعه‌کنندگان، اطلاعات محرمانه و مدارک هویتی افراد را دریافت و پس از سرقت تمام ارزهای دیجیتال موجود در حساب های کاربری آن‌ها، اکانتشان را نیز از دسترس خارج می‌کردم.»

وی با تأکید بر استفاده از یک ایمیل منحصربه‌فرد و گذرواژه قوی برای کیف پول و حساب‌های کاربری ارزهای دیجیتال افزود: «اکثر مشکلات کاربران فقط به دلیل ناآشنا بودن افراد با این موضوع و در نتیجه عدم رعایت نکات امنیتی مربوط به آن است. در صورت بی‌توجهی به تنظیمات امنیتی کیف پول‌ها و عدم نگهداری درست رمزهای خصوصی و عمومی، افراد با خطرات امنیتی جدی مواجه می‌شوند و احتمال اینکه سرمایه‌هایشان را از دست بدهند وجود دارد.»

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ به شهروندان توصیه کرد به هویت افراد در فضای مجازی اعتماد نکنند و اطلاعات محرمانه خود از جمله اطلاعات هویتی، ایمیل، نام کاربری و رمز عبور حساب‌های کاربری دیجیتال و ... را به هیچ عنوان در اختیار افراد ناشناس قرار ندهند. وی از هموطنان خواست توصیه‌های پلیس فتا را جدی بگیرند و همواره مراقب ترفند کلاه‌برداران و سودجویان باشند.

شهروندان می‌توانند در صورت مشاهده موارد مشکوک موضوع را از طریق سایت رسمی پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir اعلام کنند.

ارسال نظر