3 دلیل برای ضعف عملکرد اتریوم در برابر بیت کوین

رسانه کلیک - به دلیل افزایش عدم اطمینان در مورد مهاجرت شبکه بلاک چین اتریوم به فرایند اثبات سهام و تردید سرمایه‌گذاران نهادی، ممکن است بیش از 12 ماه طول بکشد تا اتریوم بتواند مجددا در برابر بیت کوین خودی نشان دهد. داده‌های اخیر نشان می‌دهند که اتریوم در یک ماه اخیر نسبت به بیت کوین 25 درصد ضعف عملکرد داشته است.

3 دلیل برای ضعف عملکرد اتریوم در برابر بیت کوین

عملکرد قیمت اتریوم از 28 مارس تا 15 مه 173 درصد بهتر از بیت کوین بود. این عملکرد باورنکردنی باعث شد که این ارز دیجیتال به بالاترین قیمت 4،380 دلاری خود برسد. بااین‌حال، درحالی‌که بازار ارزهای دیجیتال در 12 ماه مه افت شدید داشتند، روند معکوس شروع شد و از آن زمان تاکنون، اتریوم نسبت به بیت کوین 25 درصد ضعف عملکرد داشته است.

برخی ممکن است این پدیده را یک اصلاح فنی پس از یک رشد قوی خطاب کنند. درحالی‌که این تا حدودی روند را توضیح می‌دهد، برخی از عوامل مهم را از جمله پیشرفت سریع رقبای شبکه‌های قرارداد هوشمند و پذیرفته شدن بیت کوین به‌عنوان پول قانونی، شامل نمی‌شود.نسبت قیمت اتریوم به بیت کوین

در نمودار بالا می‌توانید نسبت قیمت اتریوم به بیت کوین را به رنگ آبی مشاهده کنید.

توجه کنید که باوجوداینکه قیمت اتریوم 36 درصد پایین‌تر از بالاترین قیمت خود بود و به حدود 2،800 دلار رسید، چگونه نسبت اتریوم به دلار در 8 ژوئن دوباره صعود کرد و به 0.77 رسید. برای درک این‌که چه چیزی می‌تواند باعث ایجاد این نسبت شود، تحلیل‌گران باید به تحلیل جداگانه محرک‌های قیمت اتریوم و بیت کوین بپردازند و این ضعف عملکرد را بررسی کنند.

سوءتعبیر احتمالی مایک نووگراتز در مصاحبه‌اش

به دلیل ستایش شدید سرمایه‌گذاران نهادی، رشد اتریوم به طور بالقوه یک محرک اضافی پیدا کرد. معامله‌گران می‌توانستند احساس فوریت، معروف به ترس ازدست‌دادن (Fear Of Missing Out یا به‌اختصار FOMO) را احساس کنند و بلافاصله تمایل سرمایه‌گذاری در بیت کوین خود را به سمت آلت کوین پیشرو تغییر دهند.

در تاریخ 13 ماه مه، مجله نیویورکر مصاحبه‌ای با مایک نووگراتز (Mike Novogratz)، بنیان‌گذار و مدیرعامل Galaxy Digital منتشر کرد. در این گفتگو نووگراتز اظهار داشت:

به طور ناگهانی، توکن‌های غیر قابل معاوضه (NFT) و امور مالی غیرمتمرکز همگی به طور هم‌زمان با رشد سریع اقتصادی در شبکه اتریوم هستند.

سپس از نووگراتز سؤال شد که اتریوم چقدر می‌تواند بالاتر برود که پاسخ داد:

پیش‌بینی در مورد اوج‌ها بسیار خطرناک است. اما اگر سوالتان این است که آیا اتریوم می‌تواند به 5،000 دلار برسد، باید بگویم البته که می‌تواند!

اگرچه یک سرمایه‌گذار اتریوم ممکن است آن را به‌عنوان یک پیش‌بینی تفسیر کند، دیگران نیز می‌توانستند آن را به‌عنوان یک حدس تفسیر کنند. احتمال اینکه کدام تفسیر را انتخاب کنند بستگی به شرایط عمومی بازار ارزهای دیجیتال دارد.

بااین‌حال، تقریبا یک هفته بعد، گزارشی از گلدمن ساکس (Goldman Sachs) نشان داد که این بانک سرمایه‌گذاری جهانی معتقد است که اتریوم «شانس زیادی برای پیشی گرفتن از بیت کوین به‌عنوان ذخیره ارزش غالب» دارد. جالب اینجاست که یکی از نقل‌قول‌های اصلی این گزارش مستقیما از مصاحبه نووگراتز با نیویورکر بوده است.

بیشتر بخوانید: گلدمن ساکس به دنبال آغاز قراردادهای آتی اتریوم است

بایننس چین در اوج خود 40 درصد از حجم معاملات صرافی‌های غیرمتمرکز را کنترل می‌کرد

درحالی‌که اتریوم تسلط 80 درصدی خود بر ارزش خالص در امور مالی غیرمتمرکز حفظ کرده است، بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain یا به‌اختصار BSC) 40 درصد از سهم بازار در مبادلات صرافی‌های غیرمتمرکز تحت کنترل خود دارد.سهم Pancakeswap در حجم صرافی‌های غیرمتمرکز

رشد موفقیت‌آمیز صنعت امور مالی غیرمتمرکز و بازار توکن‌های غیر قابل معاوضه باعث ازدحام شدید شبکه اتریوم شد و در اواسط ماه مه هزینه‌های متوسط ​​را به 37 دلار رساند. این نقطه‌ضعف باعث خروج فعالیت به شبکه‌های رقیب شد و PancakeSwap در موقعیت مناسبی برای دریافت این جریان بود.

برای بدتر کردن اوضاع، پروژه‌های مهم امور مالی غیرمتمرکز از جمله جمع‌کننده بازده Harvest Finance و جمع‌کننده غیرمتمرکز مبادلات 1inch به بایننس اسمارت چین گسترش یافتند. سرمایه‌گذاران به‌سرعت دریافتند که این روند می‌تواند ادامه یابد؛ زیرا شبکه رقیب قراردادهای هوشمند یک راه‌حل آسان برای برنامه‌های غیرمتمرکزی که به دنبال گزینه‌های ارزان‌تر هستند، ارائه می‌دهد.

هیچ کشوری «استاندارد اتریوم» را تصویب نمی‌کند

ممکن است بیت کوین طی 30 روز گذشته عملکرد ضعیف‌تری داشته باشد؛ زیرا چندین بار موفق نشده است مقاومت 42،000 دلاری را بشکند، بااین‌حال هنگامی‌که السالوادور اولین کشوری بود که در 12 ژوئن اقدام به تبدیل بیت کوین به پول قانونی کرد، یک نقطه عطف مهم به دست آمد.

بیشتر بخوانید: تصمیم جدی رئیس جمهور السالوادور برای تبدیل بیت کوین به پول قانونی کشور

پس از اینکه السالوادور این تصمیم را رسمی و قانونی کرد، تعداد انگشت شماری از دیگر کشورهای آمریکای جنوبی و مرکزی بحث در مورد مزایای استفاده از یک مسیر مشابه را آغاز کردند.

اتریوم در حال انجام یک طراحی مجدد است که نرخ صدور و نحوه پرداخت پاداش استخراجگران را با دور شدن از مدل اثبات کار تغییر می‌دهد. در همین حال، بیت کوین اطمینان حاصل می‌کند که هر به‌روزرسانی با نسخه گذشته سازگار است و سیاست پولی سخت‌گیرانه خود را حفظ می‌کند.

این اصلی‌ترین دلیل این است که در طی 12 ماه آینده، یا حداقل تا زمانی که درک بهتری از چگونگی تسلط شبکه اتریوم بر قراردادهای هوشمند به وجود نیاید، عملکرد اتریوم نسبت به عملکرد بیت کوین ضعف خواهد داشت.

سرمایه‌گذاران حرفه‌ای به هر قیمتی از عدم قطعیت اجتناب می‌کنند و بازار ارزهای دیجیتال در حال حاضر پر از عدم قطعیت است؛ به همین دلیل برای این سرمایه‌گذاران نهادی دلیلی وجود ندارد که از خطرات سرمایه‌گذاری در اتریوم چشم‌پوشی کنند.

ارسال نظر