آموزش رفع مشکل مصرف بیش از حد حافظه رم توسط مرورگر گوگل کروم

گوگل در طی سال‌ها نشان داده که در ارائه‌ی سرویس‌های رایگان، پیشرفته و کارآمد از جمله مرورگر اختصاصی خود عملکرد درخشانی دارد. تنها مشکلی که کاربران هنگام کار با مرورگر گوگل کروم با آن مواجه می شوند، اشغال زیاد حافظه‌ی رم توسط این مرورگر است.

آموزش رفع مشکل مصرف بیش از حد حافظه رم توسط مرورگر گوگل کروم

کلیک - مدت کوتاهی پس از عرضه‌ی گوگل کروم (Google Chrome)، این مرورگر محبوبیت و موفقیت زیادی یافت بطوریکه اکنون به یکی از بهترین و قدرتمندترین ابزارهای وب‌گردی در پلتفرم رایانه و موبایل تبدیل شد است. فیدبک کاربران در مورد این مسئله آنقدر زیاد بود که گوگل راهکارهایی را برای حل کردن مشکل مصرف زیاد رم توسط مرورگر گوگل کروم ارائه دهد.

گوگل کروم چه مقدار از حافظه رم را اشغال می‌کند

اول باید مطمئن شد که آیا مشکلی یا باگ در نرم افزار وجود دارد یا خیر؟ در اینصورت ابتدا باید بدانیم که مرورگر چه حجمی را از حافظه رم اشغال کرده؛ تا اطمینان حاصل کنیم که آیا بروز این مشکل به علت نرم افزار گوگل کروم است یا برنامه‌ی دیگری باعث کاش سرعت شده است. برای این منظور دو راهکار وجود دارد. روش اول استفاده از بخش Windows Task Manager است، برای اینکار در قسمت نوار ابزار ویندوز راست کلیک نمایید و سپس به قسمت مربوطه مراجعه کنید. در این قسمت نمایش داده می شود که هر بخش چه میزان از حافظه را مصرف می‌کند.

برای بررسی دقیق‌تر این مسئله و مشخص شدن مقدار حافظه‌ی رم اشغالی توسط سایت‌ها، افزونه‌ها و یا پلاگین‌ها ابتدا به قسمت Task Manager مرورگر گوگل کروم رفته و منوی اصلی را باز نمایید و مسیر More Tools > Task Manager را دنبال کنید، برای رفتن به این پنجره می توانید از کلیدهای میانبر Shift + Escape نیز استفاده کنید.

در این قسمت می‌توانید سایت‌هایی را که حافظه‌ی رم زیادی را اشغال می‌کنند، بشناسید.

بستن تب ‌های مرورگر بصورت موقت

افزونه های مختلفی برا مسدود کردن اشغال رم توسط تب‌های غیرفعال وجود دارد، به علاوه برای این منظور می‌توانید از ابزار Tab discarding که در کروم برای این منظور وجود دارد، استفاده کنید.

اگر شما از آن دسته کاربرانی هستید که هنگام کار تب‌های زیادی را همزمان باز می‌کنید، افزونه TooManyTabs می‌تواند به شما خیلی کمک کند. با بکار گرفتن آن می توانید تب‌هایی را که فعلا نیاز ندارید بطور موقت ببندید و بعد از باز نمودن دوباره‌، آنها همانجای قبلی از صفحه قرار می‌گیرد.افزونه فوق علاوه بر اینکه به شما کمک خواهد کرد که بر مشکل اشغال بیش از حد حافظه‌ی رم توسط گوگل کروم غلبه کنید، بلکه باعث می‌شود تا تمرکز کاربر بر روی تب‌های کمتری باشد.

پس از نصب افزونه TooManyTabs از فروشگاه کروم، برای نمایش تب‌های فعال دکمه‌ی مربوط به آن را بزنید. برای بستن موقت هر یک از آنها بر روی آیکون زرد رنگ کنار آن کلیک نمایید (مطابق آنچه که در تصویر زیر می‌بینید). برای فعال کردن دوباره‌ی تب‌ها نیز می‌توان آنها را در قسمت موارد بسته شده، مشاهده و مجددا فعال نمود.

در صورتی چند پنجره از مرورگر کروم همزمان با چندین تب باز باشند، این افزونه فقط مواردی را که در پنجره مربوطه قرار دارند مدیریت خواهد نمود، در نتیجه برای هریک از پنجره‌ها باید به صورت جداگانه از افزونه استفاده نمایید.

غیر فعال نمودن همه ‌ی تب‌ها

یکی دیگر از راه‌های حل مصرف بیش از حد حافظه رم در گوگل کروم استفاده از افزونه کاربردی The Great Suspender است. این افزونه تمامی تب‌های فعال پنجره کروم را به جز یک مورد غیرفعال می‌کند. بدین منظور باید به تب اصلی و مورد نظر خود بروید و با زدن دکمه مربوط به افزونه، دیگر تب‌ها به صورت موقت غیر فعال می‌شوند. البته این افزونه در حال حاضر با مشکلات اندکی همراه است و شاید جهت غیر فعال‌سازی همه تب‌ها مجبور شوید چند بار بر روی آیکون آن کلیک کنید.

راه حل دیگر برای مشکل مصرف بیش از حد حافظه رم در گوگل کروم استفاده از افزونه‌ی The Great Suspender می‌باشد. این افزونه قادر است تا همه‌ی تب‌های فعال در پنجره مرورگر را به استثنای یک مورد غیرفعال کند. روش کار بدین صورت است که، ابتدا به تب اصلی و مورد نظرتان رفته و دکمه‌ی افزونه را بزنید تا دیگر تب‌ها به صورت موقت غیر فعال گردد. لازم به ذکر است که این افزونه در حال حاضر با مشکلات اندکی همراه می‌باشد و شاید برای غیر فعال‌ کردن همه تب‌ها مجبور شوید چند بار بر روی آیکون آن کلیک نمایید.

قسمت تنظیمات این افزونه امکانات شخصی‌سازی زیادی را در دسترس کاربران قرار می‌دهد تا نحوه غیرفعال شدن تب‌ها را در آن مدیریت کنید، بطور مثال می‌توانید بعضی از سایت‌ها را در لیست سفید بگذارید تا هیچوقت غیرفعال نشوند، بنابراین اگر تمایل دارید که تب صندوق ورودی ایمیل همیشه در مرورگر فعال باشد این برنامه می تواند این امکان را برای شما فراهم کند.

یکی دیگر از افزونه‌های مفید برای مشکل اشغال زیاد حافظه رم افزونه OneTab است. این برنامه همه تب‌های باز را بسته و آنها را در یک لیست قرار می‌دهد، کاربر براحتی می‌تواند همه‌ی آنها را با یک کلیک مجددا فعال نماید. همچنین امکان باز کردن چند مورد از آنها صرفا با یک کلیک فراهم خواهد شد و در نهایت اگر احتیاجی به تب‌ها ندارید، می‌توانید همه‌ی آنها را ببندید.

کنترل امور را به کروم بدهید

اگر تمایل دارید که مرورگر گوگل کروم به مدیریت تب‌ها را به دست بگیرد و نیاز نباشد تا از تنظیمات دستی استفاده کنید، افزونه TabMemFree گزینه‌ی مناسبی برایتان است. در قسمت تنظیمات این افزونه چندین حالت مختلف قرار دارد، در این بخش قادر خواهید بود که مدت زمان مورد نظر جهت بسته شدن تب‌ها را مشخص نمایید، بطور مثال همه‌ی تب‌ها پس از ۱۵ دقیقه غیرفعال بودن، بسته شوند. همچنین می‌توانید از برنامه را به گونه‌ای تنظیم کنید که تب‌های پین شده در نوار بالا را نادیده بگیرد.

Tab Wrangler افزونه‌ی دیگری است که می توان از آن برای بستن خودکار تب‌ها استفاده کرد، که می‌تواند تنظیمات گسترده‌تری را برای شما فراهم آورد. از طریق این افزونه می‌توان مدت زمانی را برای بسته شدن خودکار تب‌ها مشخص کرد. به علاوه در استثنا قرار دادن تب‌های پین شده نیز با مشکلی مواجه نخواهید بود.

سایت‌های مشکل‌ساز

به منظور حل کردن مشکل مصرف بیش از حد رم در کروم باید بعضی از سایت‌ها را مد نظر قرار داد. به روشی که یاد شد می‌توانی سایت‌های مشکل ساز را یافته و آنها را مدیریت و یا جایگزین کنید تا مشکل رفع گردد.

افزونه Text Mode

همانطور که از نام این افزونه مشخص است، سایت‌ها را فقط با محتوی متنی نشان داده و از تصاویر و ویدیوها نخواهد بود. با استفاده از افزونه Text Mode تبلیغات‌ مختلف و محتوی درونی صفحات بجز متن آنها بارگذاری نمی‌شوند. ابتدا افزونه را دانلود کرده و بر روی مرورگر نصب نمایید. اکنون با هر دفعه زدن دکمه‌ی مربوطه، فقط محتوی متنی سایت‌ها نمایش داده می‌شود. کنار هر قسمتی که تصاویر صفحه وجود دارد یک باکس خاکستری قرار می‌گیرد. علاوه بر این در حالت متنی، صفحات وب به صورت سیاه و سفید نمایش داده می‌شوند و چشم کاربر به دلیل تنوع زیاد رنگ بکار گرفته شده در بعضی از سایت‌ها اذیت نخواهد شد.

حالت مطالعه

چنانچه تمایل دارید که تصاویر بارگذاری شود ولی خبری از بنرهای تبلیغاتی و فلش نباشد، افزونه Read Mode گزینه‌ی مناسبی است. این افزونه بخ منظور حل کردن مشکل مصرف بیش از حد حافظه رم در مرورگر گوگل کروم کمک بسیاری را به شما خواهد نمود.

حالت مطالعه یا همان Read Mode به صورت پیش‌فرض در مرورگر مایکروسافت اج قرار داده شده و یکی از ویژگی‌های خاص آن بشمار می‌آید. اما این قابلیت در مرورگر کروم وجود نداشته و در حال حاضر فقط می‌توانید از همین افزونه کمک بگیرید.

حذف نمودن موارد اضافه

بعضی از افزونه و ویژگی‌های مرورگر کروم وجود دارد که فقط باعث تشدید مشکل اشغال حافظه‌ رم می‌شوند و در عمل کاربران از آنها استفاده نمی‌کنند. نگاهی به لیست پلاگین و افزونه‌های‌تان بیندازید و هر مورد اضافه و بلااستفاده‌ای را حذف کنید.

در این مورد نیز می‌توانید از افزونه‌های مختلفی برای مدیریت میزان اشغال حافظه رم استفاده کنید. البته توجه کنید که بکار بردن افزونه های زیاد و متعدد نیز می‌تواند باعث اشغال بیش از حد رم شود. به منظور مدیریت کردن افزونه‌های مرورگر، عبارت Chrome://extensions را در نوار آدرس تایپ و سپس اینتر را بزنید. حال لیستی از تمامی افزونه‌ها همراه با امکان پاک کردن یا غیرفعال شدن در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

خوشبختانه قبل از اینکه هر افزونه را پاک کنید، امکان غیر فعال نمودن آن نیز وجود دارد. بنابراین چنانچه پس از غیر فعال کردن افزونه‌ای، مشکل رفع نشد متوجه خواهید شد که مشکل مربوط به قسمت دیگری است.

برای حذف کردن و مدیریت پلاگین‌ها، کافیست عبارت Chrome://plugins را در نوار آدرس تایپ کرده و سپس اینتر را بزنید. به علاوه بهتر است که تم‌های مختلف را در مرورگر خود بکار نبرید.

شخصی‌سازی تنظیمات کروم

برای حل مشکل مصرف بیش از حد حافظه رم در گوگل کروم از شخصی‌سازی تنظیمات نیز می‌توانید کمک بگیرید. در مرورگر گوگل کروم برخی تنظیمات پنهان وجود دارد که امکان شخصی‌سازی آنها فراهم است. عبارت Chrome://settings را در نوار تایپ نموده و اینتر را بزنید؛ به علاوه می‌توانید از منوی اصلی مرورگر قسمت Settings را باز کنید. در انتهای صفحه گزینه Advanced Settings را پیدا و انتخاب نمایید و مسیر زیر را دنبال کنید:

Privacy > Content Settings > Unsandboxed Plugin Settings

حال مطمئن شوید که گزینه when a site wants to use a plugin to access your computer فعال است تا پلاگین‌ها بدون اجازه شما فعال نگردند، به احتمال زیاد این گزینه به صورت پیش‌فرض در مرورگر شما فعال است. سپس به قسمت پلاگین‌ها مراجعه کرده و در قسمت تنظیمات گزینه Always Allowed to Run را غیر فعال باشد.

در منوی مخفی پرچم‌های مرورگر می‌توانید از قابلیت‌های آزمایشی متفاوتی به منظور افزایش سرعت مرورگر کروم بهره ببرید. بدین منظور عبارت Chrome://Flags را در نوار آدرس تایپ کرده و اینتر را بزنید. البته تمامی گزینه‌های این بخش آزمایشی هستند و بهتر است همه‌ی آنها را با هم فعال نکنید. بعد از فعال کردن هر یک از گزینه‌ها، مرورگر را ریستارت کرده تا از عملکرد درست آن مطمئن شوید.

ارسال نظر