آموزش ارتقا و تعویض هارد دیسک PS4 Slim ،PS4 و PS4 Pro

تعداد بازی‌های دیجیتالی که باید دیتای آن‌ها را دانلود کرد روزبه روز در حال افزایش بوده و در نتیجه ظرفیت هارد PS4 نیز بیش از پیش با کمبود فضای آزاد مواجه است. خبر خوب این است که ارتقای هارد دیسک PS4 Slim ،PS4 و PS4 Pro فرآیند نسبتا ساده ای دارد، در ادامه با کلیک همراه باشید.

آموزش ارتقا و تعویض هارد دیسک PS4 Slim ،PS4 و PS4 Pro

کلیک - برای ارتقا هارد داخلی PS4 کافیست حدود ۳۰ الی ۴۰ دقیقه وقت بگذارید. چنانچه پیش‌تر هارد دیسک PS4 را ارتقا داده باشید، می توانید آن را به PS4 Pro جدیدتان نیز منتقل کنید. البته توجه داشته باشید که سیستم عامل درایو را فرمت خواهد کرد، بنابراین قبل از انجام این کار از اطلاعاتتان بکاپ تهیه نمایید.

برترین هارد دیسک هایی که برای PS4 مناسب است

در ادامه هارد دیسک هایی را که با کنسول سونی سازگار بوده و می توانند به PS4 شما کمک کنند را معرفی می کنیم، زیرا بهتر است قبل از هر اقدامی با این هاردها آشنا شوید.

بهترین هارد دیسک

اگر به دنبال سرعت خوب با قیمت مقرون به صرفه هستید، یک SSHD هیبریدی بهترین گزینه خواهد بود، زیرا این هاردها ترکیبی است از بهترین فناوری‌های SSD یعنی درایوهای حالت جامد و هارد دیسک های استاندارد.

اگر Seagate 1TB SSHD را بر روی کنسول PS4 نصب کنید علاوه بر افزایش ظرفیت به یک ترابایت، سرعت را نیز بطور چشمگیری افزایش خواهد داد.

برترین هارد SSD

زمانی که هاردهای نوع SSD یا همان درایوهای حالت جامد به بازار عرضه شدند به سرعت به یکی از مقرون به صرفه ترین انواع مورد استفاده برای کامپیوترها مبدل شدند، که این مسئله را می توان برای PS4 نیز متصور شد.

هاردهای SSD در مقایسه با هارد دیسک های مکانیکی معمول سرعت بیشتری را دارند. البته این نوع هاردها مشکلاتی را نیز دارند از جمله اینکه نسبت به انواع مکانیکی گران‌تر هستند و تاثیرشان در کاهش سرعت بارگذاری بازی‌ها دیجیتال در PS4 نسبت به کامپیوتر محدودتر می باشد. هاردهای SSD بطور قطع سرعت سیستم را بیشتر می کنند، ولی سرعت بارگذاری حدود چند ثانیه کاهش خواهد یافت که این مسئله برای بعضی از کاربران شاید خبر خوبی نباشد. اگر هارد مناسب و مقرون به صرفه ای می‌خواهید، Crucial MX300 گزینه ی خوبی است. برای افزایش سرعت دستگاه مدل یک ترابایتی مناسب است اما اگر می‌خواهید هزینه ی بیشتری را برای خرید صرف کنید مدل دو ترابایتی آن نیز در دسترس می‌باشد.

هارد دیسک اقتصادی

اگر با دید اقتصادی تر بخواهید یک هارد را انتخاب کنید HGST 1TB Travelstar 7K1000 گزینه ی خوبی می باشد، این هارد یک ترابایت ظرفیت داشته و سرعت چرخش آن ۷۲۰۰ دور در دقیقه می باشد که نسبت به هارد خود PS4 با سرعت ۵۴۰۰ دور در دقیقه سریع‌تر است، بدین معنا که با استفاده از HGST 1TB Travelstar 7K1000 پیشرفت کمی را در عملکرد هارد شاهد خواهید بود.

حال که انواع هاردهای مناسب را شناختیم، سراغ مراحل ارتقا هارد PS4 خواهیم رفت. تمام آنچه که برای این منظور احتیاج است عبارتست از یک PS4، پیچ گوشتی، هارد ۲.۵ اینچی SATA، یک فلشUSB (ترجیحا با ظرفیت ۸ گیگابایتی) و یا یک هارد FAT32 USB، یک عدد لپ تاپ یا کامپیوتر که به اینترنت متصل باشد، یک دسته‌ی PS4، کابل microUSB

گام اول: انتخاب و خرید یک هارد دیسک

به منظور ارتقاء هارد PS4 ابتدا باید یک هارد ۲.۵ اینچی SATA مناسب را انتخاب و خریداری کنید. این نوع از هارد بطور معمول در لپ تاپ ها و یا هاردهای اکسترنال خیلی نازک مورد استفاده قرار می گیرد.

اندازه ی محفظه ای که هارد باید درون آن قرار بگیرد کمتر از ۹.۵ میلیمتر است، از اینرو باید هنگام خرید به این نکته توجه کنید زیرا معمولا هاردهای ۲ ترابایتی کمی بزرگترند. هارد دیسک وسترن دیجیتال با ظرفیت ۱ ترابایت که ظرفیت آن دو برابر ۵۰۰ گیگابایت استاندارد کنسول است و قیمت مقرون به صرفه ای نیز دارد، می تواند گزینه ی مناسبی باشد. چنانچه یک هارد با ظرفیت ۲ ترابایت بخواهید، باید دو برابر هزینه کنید.

هارد دیسک ها مشخصه ای تحت عنوان RPM دارند که نشان دهنده‌ی تعداد دور در دقیقه است و یک فاکتور برای مشخص کردن سرعت می باشد. RPM بیشتر هاردهای موجود در بازار برابر ۵۴۰۰ که البته هارد PS4 به همین ترتیب می باشد. چنانچه بخواهید هزینه ی بیشتری را پرداخت نمایید مدلی با ۷۲۰۰ RPM را انتخاب کنید، اما اگر قصد دارید به عملکرد خیلی بهتری دست پیدا کنید یک هارد SSD بخرید.

گام دوم: تهیه ‌ی بکاپ از PS4

حال که هارد را خریداری کردید، نوبت به تهیه بکاپ از PS4 اطلاعات است. متاسفانه بکاپ گرفتن از فایل‌ های نصب بازی ‌ها امکان پذیر نیست.

اگر PS Plus استفاده می کنید، نگران سیو بازی‌های خود نباشند زیرا اطلاعات بطور اتوماتیک در فضای ابری سونی ذخیره می گردد. بهرحال برای اطمینان بیشتر می توانید یک نسخه بکاپ نیز تهیه کنید.

برای تهیه بکاپ ابتدا درایو را به دستگاه متصل کرده و از منوی PS4 مسیر زیر را دنبال کنید:

settings > application saved data management > saved data in system storage

در این قسمت گزینه‌ای برای ذخیره نمودن سیوها در فلش USB وجود دارد. در این مرحله هر عنوان را بطور جداگانه انتخاب نمایید، زیرا ممکن است بعضی از بازی‌ها را نخواهید.

گام سوم: دسترسی یافتن به هارد

مطمئن شوید که دیسکی در PS4 نباشد و دستگاه را بطور کامل خاموش کنید. در صورتی که PS4 می خواست به حالت Standby برود، دکمه‌ی PS را نگه دارید تا زمانی که منوی Power ظاهر گردد وسپس دستگاه را خاموش کنید و تمام کابل های متصل شده را جدا کنید.

PS4 را بر روی سطح محکمی قرار داده و با دست سطح براق بالایی را کمی جابجا کنید، این قسمت که از پلاستیک ساخته شده است محافظ هارد بوده و صرفا با چند گیره و بدون پیچ سرجای خود ثابت شده است. پس از اینکه پوشش بالایی را آزاد کردید آن را از روی دستگاه بردارید، اکنون باید بتوانید هارد PS4 را مشاهده کنید.

به منظور دسترسی به هارد PS4 Slim، باید پوشش پلاستیکی دستگاه را با دست جابجا کرده تا گیره ای که در گوشه ی سمت چپ پشت دستگاه قرار دارد آزاد گردد.

اکنون مشاهده می کنید که هارد توسط یک پیج در محفظه ی خود ثابت شده است.

به منظور دسترسی به هارد دیسک PS4 Pro باید دستگاه را به حالت وارونه بر روی سطحی صاف گذاشته و سپس پنل پلاستیکی کوچکی که پشت دستگاه می باشد را پیدا کنید. به منظور جدا نمودن پنل از یک سوئیچ کوچک که در کنار پورت اترنت وجود دارد استفاده نمایید، سپس محفظه‌ی هارد و پیچ نگهدارنده ی آن را خواهید دید.

گام چهارم: باز کردن محفظه

در مدل های معمولی PS4 پس از طی کردن مرحله دسترسی به هارد دیسک، باید پیچ قابی را که هارد را نگه داشته باز کنید. این پیچ نگهدارنده، بزرگترین پیچ قابل مشاهده در سطح فلزی دستگاه بوده که بر روی آن آیکن معروف دکمه‌ی PlayStation را مشاهده خواهید کرد.

پس از باز کردن پیچ نگهدارند، هارد را به حالت افقی از PS4 جدا کنید.

برای جدا کردن هارد در PS4 Slim و PS4 Pro، پیچ نگهدارنده‌ را باز کنید.

سپس هارد را جدا کنید.

گام پنجم: آزاد کردن هارد دیسک

اکنون باید هارد را از قاب فلزی نگهدارنده جدا کنید، برای این منظور باید چهار پیچ دیگر که هارد را در قاب فلزی نگه داشته را باز نمایید. پیچ‌ های مذکور در اطراف قاب قرار گرفته است.

پس از باز کردن پیچ ها، چند قطعه‌ ی لاستیکی و کوچک نیز وجود داروجود دارد که باید آنها را آزاد کنید. این قطعات لاستیکی برای جذب شوک در نظر گرفته شده اند. گام پنجم در PS4 Slim و PS4 Pro نیز به همین صورت می باشد.

گام ششم: تعویض کردن هارد

اکنون که هارد را جدا کردید، هارد جدید را بجای آن قرار داده و مراحل قبلی را بصورت معکوس انجام دهید. چهار عدد پیچ قاب را بسته، هارد را درون PS4 قرار داده، پیچ بزرگ نگهدارنده را دوباره ببندید و در نهایت پوشش براق پلاستیکی بدنه را در جای خود قرار دهید.

برای PS4 Slim یا PS4 Pro نیز به همین ترتیب عمل کرده و مراحل یاد شده را بصورت برعکس انجام دهید.

چنانچه هارد جدید در محفظه جای نمی گیرد، احتمالا قد آن بیشتر از ۹.۵ میلیمتر بوده و یا اندازه‌ی آن بزرگتر از یک درایو ۲.۵ اینچی SATA است.

گام هفتم: دانلود کردن نرم‌افزار PS4

چون هارد را عوض کردید و سیستم عامل بر روی هارد جدید نصب نیست، باید ابتدا نرم افزار را از طریق کامپیوتر و یا لپ تاپ دانلود نمایید. نرم افزار مورد نظر را از سایت رسمی PlayStation دانلود نمایید. حجم این نرم افزار حدود یک گیگابایت می باشد.

قابلیت پشتیبانی کردن از هارد اکسترنال

به لطف بروز رسانی ۴٫۵ فرم‌ور PS4، می توانید بجای تعویض کردن هارد از یک هارد اکسترنال استفاده کنید. برای این منظور به یک هارد اکسترنال USB 3.0 نیاز دارید که ظرفیت آن حداکثر ۸ ترابایت باشد.

هارد را به دستگاه متصل کرده و برای کارهای مختلفی از جمله دانلود، نصب و ذخیره‌ی سیوهای بازی استفاده کنید. همچنین می توانید فایل هایی را که در هارد دستگاه ذخیره کردید به هارد اکسترنال منتقل نمایید.

بعد از متصل کردن هارد اکسترنال، دسترسی به آن همانند هارد داخلی از صفحه‌ی خانگی PS4 امکان پذیر خواهد بود.

برترین هاردهای اکسترنال برای PS4

Western Digital My Passport 4TB جدیدترین مدل هارد اکسترنال Western Digital My Passport بوده که با ظرفیت‌های ۱ تا ۴ ترابایت عرضه شده است. در این نوع هارد علاوه بر وجود نرم‌ افزار بکاپ گرفتن اختصاصی WD، امکان استفاده از فضای ابری و رمزنگاری ۲۵۶-AES نیز موجود است.

این هارد نسبت به سایر رقبای خود سرعت بیشتری دارد، اگرچه سرعت آن به پای هارد دیسک های SSD نمی رسد ولی بهترین گزینه به عنوان یک مدل اکسترنال استاندارد است.

هارد Seagate 5TB Expansion نسبت به Western Digital My Passport 4TB قدیمی تر است ولی به نسبت ظرفیتش قیمت کمتری را دارد، به ویژه اگر قصد دارید که از حداکثر ظرفیت ۸ ترابایتی آن استفاده نمایید. Seagate 5TB Expansion دارای ۶۴ مگابایت حافظه‌ی کش بوده و برای کار کردن به یک منبع تغذیه‌ی جدا احتیاج دارد.

این هارد اکسترنال گزینه ی بسیار مناسبی برای گیمرها است زیرا با قیمتی مقرون به صرفه ظرفیت حافظه ی PS4 را ارتقاء می دهد.

نتیجه گیری

کل فرآیند تعویض کردن هادر PS4 زمان زیادی بطول نمی انجامد، اگر سریع عمل کنید بجز بخش دانلود سیستم عامل کل پروسه حدودا نیم ساعت زمان لازم دارد.

با توجه به امکان پشتیبانی فرم‌ور ۴٫۵۰ از هارد اکسترنال، سوالی که پیش می آید این است که هارد داخلی را ارتقا داده یا از هارد اکسترنال استفاده نماییم. درست است که هاردهای اکسترنال بزرگتر و ارزان‌تر هستند، اما به فضای ویژه‌ای نیز احتیاج دارند و هرجا که کنسول بازی را ببرید باید هارد را نیز همراه خود ببرید.

چه از هارد اکسترنال استفاده کنید و یا اینکه هارد داخلی را تعویض کنید منجر به افزایش حافظه دستگاه خواهد شد و در نتیجه دیگر مجبور نیستند بازی‌های خود را حذف نمایید تا فضای حافظه را آزاد سازند.

چنانچه از هارد SSD و یا یک هارد معمولی با سرعت بالا بجای هارد دستگاه استفاده کنید، تفاوت زیادی در سرعت بارگذاری بازی‌ها مشاهده خواهید کرد.

ارسال نظر