مخرب‌ترین ویروس‌های اندروید و روش‌های مقابله با آنها

ممکن است دیده باشید که برنامه‌ی را باز کنید و بعد از آن ابزارهای تبلیغاتی ظاهر گردد. این‌ها ممکن است به عنوان یک عامل خطرناک ویروسی یا عاملی برای نفوذ بدافزارها به گوشی موبایل باشند. در ادامه لیستی از مخرب‌ترین ویروس‌های اندرویدی را معرفی کرده و روش‌های حذف و پاکسازی این ویروس‌ها را نیز شرح می‌دهیم.

مخرب‌ترین ویروس‌های اندروید و روش‌های مقابله با آنها

به گزارش کلیک ، ویروس‌ها از گذشته تا کنون به عنوان یکی از دلایل خرابی سیستم‌ها شناخته شده‌اند. هر چقدر هم که سیستم عامل قدرتمندی داشته باشیم، ولی نمی‌توان مطمئن بود که در برابر ورود ویروس‌ها ایمن است. زیرا ویروس‌ها دائما در تلاش هستند تا به سیستم عامل های پر طرفدار خسارت وارد کنند. بعضی از این ویروس‌ها نه تنها از چشم اندروید مخفی می‌ماند، بلکه از طریق آنتی ویروس نیز نمی‌توان این ویروس‌ها را از بین برد .

گوشی موبایل را می‌توان به بدن انسان تشبیه کرد. بطور مثال شما اگر ویروسی در بدن خود داشته باشید و به آن رسیدگی نکنید به احتمال زیاد به سایر قسمتهای دیگر بدن نیز سرایت کند. گوشی‌های تلفن هوشمند هم دقیقا به همین گونه است اگر به ویروسی که گوشی تلفن را آلوده کرده، توجه نکنید احتمالا به سایر بخش‌ها نیز آسیب میزند. بطور مثال می‌توان به هنگ کردن گوشی به عنوان یکی از نتایج وجود ویروس‌ها اشاره کرد. در ادامه بعضی از ویروس‌های خطرناک اندروید را معرفی خواهیم کرد .

Shedun

Shedun، جزء ویروس‌های معروف سیستم عامل اندروید است که در سال ۲۰۱۵ شناخته شد. این ویروس گوشی شما را به صورت اتوماتیک روت کرده و به طور کلی باعث از بین رفتن برنامه‌ها می‌گردد. در صورتی که این مشکل پیش آید به سختی می‌توانید اطلاعات را بازیابی کنید.

روش حذف Shedun

این ویروس عمدتا در گوشی‌های چینی قدیمی که بصورت قاچاق وارد کشور می‌شوند یافت می‌گردد. حذف کردن این ویروس از گوشی تقریبا غیر ممکن است و برای خلاص شدن از شر آن باید صرفا گوشی را به تنظیمات کارخانه بازگردانید. بنابراین بهتر است ابتدا از اطلاعات بک آپ تهیه کرده تا بتوانید بعد از ریست فکتوری اطلاعات را داشته باشید. همچنین شما می‌توانید از فلش کردن گوشی استفاده کنید، البته این راهکار بستگی به مدل و سیستم عامل گوشی دارد لازم به ذکر است این روش برای تمام کاربران امکان پذیر نیست.

Godless

ویروس Godless برای بار اول در گوگل پلی یا پلی استور پیدا شد. این موضوع زنگ خطری برای کاربران اندروید بود که بیشتر به برنامه‌هایی که دانلود می کنند دقت داشته باشند. این ویروس در اسکرین کاملا خاموش گوشی را روت می کند و از آنجا که هیچ علائمی را نشان نمی‌دهد، کاربران متوجه‌ی آن نخواهند شد و به همین دلیل یکی از خطرناک ترین ویروس‌های اندروید است. شاید قصد داشته باشید که گوشی خود ری استارت کنید و گوشی شما بالا نیاید، این‌ها همه می‌توانند نشان دهنده‌ی وجود این ویروس در گوشی شما باشد. معمولا کاربران تصور می کنند که گوشی خاموش شده اما درست در همان زمان ویروس در حال آسیب زدن به گوشی شما می‌باشد.

Godless صرفا یک ویروس نیست؛ بلکه خانواده‌ای از ویروس‌های مخرب در قالب یک نرم افزار مخرب است. معمولا این ویروس‌ها سیستم عامل اندروید ۵٫۱ به بالا را آلوده می کنند.

برنامه های کپی شده و شبیه سازی شده

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که نرم افزاری را بر روی گوشی خود نصب کنید و پس از آن شاهد بروز مشکلاتی در گوشی خود باشید. برنامه های معروف و پرطرفدار نیز از جمله برنامه‌هایی هستید که هکرها و کلاهبردارن بیشتر از آنها به منظور خرابکاری و یا دسترسی به اطلاعات شخصی گوشی افراد استفاده می‌کنند. تنها اقدامی که کاربران در این مورد می توانند انجام دهند، اطمینان از صحت و اعتبار این برنامه ها است.

در این قسمت به نکته ای جالبی باید اشاره کنیم ؛ یک نرم افزار مخرب با عنوان راهنمای بازی پوکمون معرفی شد که این نرم افزار توانست به بیش از ۵ هزار گوشی نفوذ کند.

تشخیص برنامه‌های مخرب

متاسفانه روش قطعی برای تشخیص برنامه های مخرب وجود ندارد. تعداد دانلود و رتبه‌ی نرم افزارها از جمله عواملی هستند که کاربران را برای دانلود یک نرم افزار ترغیب می‌کند، به همین دلیل اطمینان یافتن از صحت برنامه دشوار می‌شود. بنابراین قبل از اینکه برنامه‌ای را دانلود کنید حتما از صحت آن مطمئن شده و نرم افزار را از منابع معتبر دانلود کنید.

Hummingbad

ویروس هامینگ بد در جولای ۲۰۱۶ شناخته شد و سازوکار آن به این شکل است که تمام اطلاعات گوشی را به سرقت می‌برد و بدون اجازه از کاربر می تواند اپلیکیشن و برنامه های خود را دانلود کند. طبق آمار سازمان جهان امنیتی سایبری، ویروس Hummingbad در سرتاسر جهان حدود ۱۰ میلیون گوشی هوشمند را دچار مشکل کرد. این ویروس در هنگام جست وجوی کاربران در اینترنت به شکل خودکار برنامه های خاص را دانلود می کند.

پاکسازی ویروس Hummingbad

برای خلاص شدن از شر این ویروس باید گوشی را به تنظیمات کارخانه بازگردانید، اما ممکن است این روش نیز اثر بخش نباشد که در اینصورت ویروس به عمق نرم افزار گوشی نفوذ کرده و چاره‌ای جز تعویض آن ندارید.

Gunpoder

ویروس Gunpoder از طریق شبیه ساز بازی نینتندو (Nintendo) و نصب آن خارج از گوگل پلی می تواند به گوشی شما نفوذ کرده و حتی چک کند که حق نصب را پرداخته اید یا نه.

روش مقابله با Gunpoder

به منظور پیشگیری از ورود این ویروس به گوشی تلفن‌تان باید حتما قبل از دانلود نرم افزار های موجود در اینترنت آنها را کاملا بررسی کنید. معمولا این ویروس‌ها در برنامه های رایگان وجود دارند. بهترین راهکاراین است که با پرداخت مبلغ اندکی برای خرید برنامه مورد علاقه تان مانع از نفوذ این ویروس‌ها به گوشی‌تان شوید.

در پایان به شما عزیزان توصیه می‌کنیم که حتما قبل از دانلود و نصب کردن هر برنامه‌ای از صحت آن اطمینان حاصل کنید تا دچار مشکل نشوید.

ارسال نظر