مقدار مگاپیکسل مناسب برای گرفتن عکس حرفه‌ای چقدر است؟

هنگام خرید دوربین همیشه به مقدار مگاپیکسل آن توجه می کنیم، اما این عدد تا چه حد در عکاسی مهم است و اساسا عکاسان حرفه ای و معمولی هر کدام به چه میزان از مگاپیکسل برای گرفتن عکس نیاز دارند؟ برای پاسخ به این سوالات با کلیک همراه باشید.

مقدار مگاپیکسل مناسب برای گرفتن عکس حرفه‌ای چقدر است؟

کلیک - زمانی که در مورد دوربین‌های عکاسی صحبت می‌کنیم، رزولوشن همیشه یکی از مهم‌ترین مشخصات دوربین و عوامل برای فروش این قبیل محصولات است. امروزه با پیشرفت های حاصل شده، دوربین‌ گوشی‌های هوشمند به سادگی قادرند از نظر میزان مگاپیکسل با دوربین‌های معمولی رقابت ‌کنند.

مگاپیکسل مورد نیاز برای عکاسی حرفه‌ای

چند مگاپیکسل برای عکاسی حرفه ای نیاز است؟ این سوال بسیاری از کاربران بوده، پاسخ مشخص و یکسانی برای این سوال وجود ندارد، البته لازم به ذکر است علاوه بر مقدار مگاپیکسل، عوامل مهم دیگری نیز وجود دارد که مجموع تمامی این عوامل بر کیفیت عکس ثبت شده تاثیر خواهد گذاشت.

آیا ابعاد اهمیت دارد؟

اگر شما بطور حرفه‌ای عکاسی می کنید و عکس‌های ثبت شده توسط شما قرار است در مجلات یا بیلبوردهای تبلیغاتی استفاده شود، سوال در مورد تعداد بیشتر یا کمتر مگاپیکسل‌ به شرایط شما ارتباط دارد، اما اگر عکاس معمولی هستد و یا حتی با دوربین گوشی هوشمند خود عکاسی می کنید، مقدار مگاپیکسل دوربین زیاد مهم نیست.

معمولا اکثر افرادی که برای عکاسی از دوربین گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند، اهمیت زیادی به مقدار مگاپیکسل دوربین نمی‌دهند. البته باید گفت که چشم انسان قادر به تشخیص میزان مگاپیکسل در تصاویری با ابعاد کوچکتر از بیلبوردهای تبلیغاتی یا نمایشگرهای خیلی بزرگ نمی‌باشد. در حقیقت تنها اگر تصاویر ابعاد بزرگی داشته باشند، چشم انسان قادر به تشخیص تفاوت مگاپیکسل خواهد بود.

اهمیت سنسور

سایز سنسور استفاده شده در یک دوربین به نسبت میزان مگاپیکسل‌ اهمیت بیشتری دارد. سنسورهای استفاده شده در دوربین گوشی‌های هوشمند معمولا سایزی کمتر از ۵ میلی‌متر دارد ولی سنسورهای استفاده شده در دوربین‌های حرفه‌ای بسیار بزرگ‌تر است.

فرض کنید سنسور کوچک استفاده شده در دوربین یک گوشی هوشمند رزولوشن ۲۰ مگاپیکسل داشته باشد، در این صورت ابعاد پیکسل‌ها در دوربین گوشی نسبت به ابعاد پیکسل‌های در دوربین DSLR که رزولوشن ۲۰ مگاپیکسلی دارد، بسیار کوچک‌تر است. توجه داشته باشید که هر چه سایز پیکسل‌ها کمتر باشد، در نتیجه امکان وجود نویز و به هم ریختن رنگبندی تصویر بیشتر می‌شود. پیکسل‌های بزرگ‌تر قادرند نور بیشتری را جذب ‌کنند و در نتیجه دقت تصاویر ثبت‌شده با پیکسل‌های بزرگ‌تر، بیشتر خواهد شد.

اهمیت گشودگی دریچه دیافراگم

از بخش‌های مهم در دوربین‌های حرفه‌ای گشودگی دریچه دیافراگم بوده که میزان جذب نور توسط لنز را کنترل می‌نماید. مشخصه فوق علاوه بر کنترل میزان جذب نور، میزان شارپ بودن (عمق تصاویر) بخش فوکوس شده و بخش پشتی تصویر را نیز می‌تواند کنترل ‌‌کند.

اکثر گوشی‌های هوشمند امکان تغییر گشودگی دریچه دیافراگم را ندارند و در نتیجه نمی‌توان میزان جذب نور و عمق تصاویر را در دوربین گوشی‌ها کنترل کرد، بعلاوه در این گوشی‌های هوشمند امکان کنترل طول فوکوس نیز وجود ندارد. همه‌ی این عوامل ذکر شده بر کیفیت تصویر ثبت ‌شده تأثیر خواهند گذاشت.

پاسخ مشخصی برای اینکه چه مقداری از مگاپیکسل بهتر است، وجود ندارد. در واقع برای پیدا کردن پاسخ درست، باید هدف خود از عکاسی را مشخص کنید، سپس می‌توان گفت چه مقدار مگاپیکسل مناسب است.

مسلما زمانی که بحث در مورد حجم تصاویر باشد، مقدار مگاپیکسل اهمیت زیادی خواهد داشت. مگاپیکسل بیشتر به معنی افزایش حجم فایل است، البته با استفاده از نرم‌افزارهای مختلفی که در این زمینه وجود دارند، می‌توانید حجم تصاویر ثبت‌ شده را بدون افت کیفیت کاهش دهید. این مسئله برای بسیاری از عکاسان حرفه‌ای اهمیت زیادی دارد زیرا می‌خواهند عکس‌های خود را با رزولوشن اصلی و با کم‌ترین حجم ممکن ذخیره نمایند.

ارسال نظر