دسترسی به کامپیوتر بدون داشتن رمز عبور

آیا تا به حال شده که برای نوشتن یا جستجوی مطلبی در کامپیوتر خود عجله داشته باشید و وقتی کامپیوتر خود را روشن می کنید ناگهان متوجه بشوید که رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ این وضعیت ممکن است حداقل یک بار برای هر کاربری اتفاق افتاده باشد و بسیار آزار دهنده بوده باشد. برخی از کاربران فکر می کنند در صورت فراموش کردن رمز عبور کامپیوتر خود هرگز نمی توانند دیگر به آن دسترسی داشته باشند اما در این مطلب می خواهیم در مورد چند روش کاربردی برای ورود به کامپیوتر PC در صورت فراموش کردن رمز عبور و بدون داشتن آن صحبت کنیم.

دسترسی به کامپیوتر بدون داشتن رمز عبور

برخی از کاربران فکر می کنند در صورت فراموش کردن رمز عبور کامپیوتر خود هرگز نمی توانند دیگر به آن دسترسی داشته باشند اما در این مطلب می خواهیم در مورد چند روش کاربردی برای ورود به کامپیوتر PC در صورت فراموش کردن رمز عبور و بدون داشتن آن صحبت کنیم.

کلیک - در این مطلب چند روش کاربردی برای افرادی که رمز عبور به PC خود را فراموش کرده اند آموزش می دهیم.

روش اول برای استفاده در سیستم عامل ویندوز ۸ یا ویندوز ۱۰ به صورت آن لاین:

گام اول: استفاده از یک کامپیوتر دیگر برای دسترسی به وب سایت Live.com: در یک کامپیوتر دیگر در مرور خود آدرس https://account.live.com/resetpassword.aspx را کرده و وارد این وب سایت شوید. به محض اینکه سایت بارگذاری شد گزینه I forgot my password را انتخاب کنید و سپس گزینه Next را انتخاب کنید.

نکته مهم در این خصوص این است که این روش تنها در صورتی کاربرد دارد که کاربر در حساب کاربری ثبت شده در مایکروسافت باشد و از آن بتواند برای ورود به کامپیوتر خود استفاده کند.

تصویر متن 1

گام دوم: پس از ورود به صفحه بعد آدرس ایمیلی که با آن حساب کاربری مایکروسافت خود را فعال کرده اید وارد کنید. حساب های مایکروسافت معمولاً با live.com، Hotmail.com به اتمام می رسند. در صورت که نام کاربری حساب شما در این وب سایت شناسایی نشد از درست وارد کردن نام کاربری خود و استفاده از دامنه های گفته شده در بالا مطمئن شوید. بعد از ورود ایمیل و پر کردن قسمت های دیگر بر روی گزینه Next کلیک کنید.

تصویر متن 2

گام سوم: روش تائید هویت را که یکی از روش های زیر است انتخاب کنید.

الف- وقتی حساب کاربری مایکروسافت خود را ساخته اید مسلماً یک شماره تلفن و یک ایمیل به غیر از ایمیل مایکروسافت به عنوان ایمیل بازیابی در اطلاعات خود وارد کرده اید. آن ایمیل و یا تلفن را وارد کنید و سپس بر روی دکمه Send Code کلیک کنید. در صورتی که به شماره تلفن و یا ایمیلی که در زمان ثبت نام وارد کرده اید دسترسی ندارید و یا فراموش کرده اید می توانید گزینه I don't have any this را انتخاب کنید و آدرس ایمیل دیگری را که به آن دسترسی دارید به عنوان آدرس ایمیل بازیابی وارد کنید. بر روی گزینه Next کلیک کنید.

تصویر متن 3

گام چهارم: پس از دریافت کد مایکروسافت آن را در بخش Enter your security code وارد کنید و سپس گزینه Next را انتخاب کنید. با انتخاب گزینه Next رمز عبور شما فعال می شود. در صورتی که کد را از طریق پیامک و یا ایمیل دریافت کنید شما می توانید رمز عبور جدیدی برای خود بسازید. وقتی رمز عبور جدید خود را تائید کردید می توانید با استفاده از آن رمز عبور وارد کامپیوتری بشوید که رمز عبور آن را فراموش کرده بودید.

اما اگر به تلفن و یا ایمیلی که در زمان ثبت نام حساب کاربری وارد کرده بودید دسترسی نداشتید و ایمیل جدیدی را وارد کردید در این صورت قبل از اینکه مایکروسافت برای شما رمز عبور جدیدی ارسال کند باید یکسری مراحل تائید هویت را بگذرانید و پس از کامل شدن آن مراحل قادر به دریافت رمز عبور خواهید بود.

تصویر متن 4

روش دوم تغییر رمز عبور از روی حالت Safe Mode است.

گام اول: ابتدا کامپیوتر خود را restart کنید. این روش Restart کردن کمی متفاوت تر از روشی است که به صورت عادی برای Restart کردن سیستم از آن استفاده می کنیم. در صفحه ورود یا login screen، روی آیکون Power کلیک کنید و سپس همان طور که سیستم در حال Restart شدن است کلیدهای Shift و جهت نمای بالا را هم زمان پایین نگه دارید. این یکی از روش هایی است که می توانید با استفاده از آن به حالت Safe Mode وارد شوید.

تصویر متن 5

روش دوم برای وارد شدن به حالت Safe Mode استفاده از انتخاب هایی برای Restart است. در واقع به محض اینکه سیستم را Restart می کنید وارد بخشی می شوید که از شما می خواهد یکی از گزینه ها را انتخاب کنید. در این بخش بر روی گزینه troubleshoot و سپس گزینه Advanced Option و بعد از آن گزینه Startup Setting کلیک کنید. در صفحه بعد بر روی گزینه restart کلیک کنید تا وارد صفحه جدیدی مربوط به boot سیستم بشوید.

تصویر متن 6

روش دیگر نیز استفاده از کلید های ۴ و یا F4 است. با فشار دادن یکی از این دکمه ها در حالتی که کامپیوتر شما بر روی صفحه Login یا ورد به سیستم قرار دارد، به صورت خودکار می توانید به حالت Safe Mode وارد شوید.

تصویر متن 7

گام دوم: پس از ورود به حالت Safe Mode با استفاده از کلیدهای جهت نما حساب کاربری را که Administrator نامید می شود فراخوانی کنید.

تصویر متن 8

گام سوم: وارد Control Panel شده و سپس وارد User Account شوید. برای باز کردن Control Panel هم زمان از کلیدهای Windows و X استفاده کنید.

تصویر متن 9

گام چهارم: بر روی گزینه Manage another account کلیک کتید و سپس در لیست حساب های کاربری User account ای را که می خواهید رمز عبور آن را تغیر دهید انتخاب کنید.

تصویر متن 10

گام پنجم: بر روی گزینه Change Password کلیک کنید. در این حالت می توانید رمز عبور را با نام کاربری که قبلاً داشته اید تغییر دهید. برای تائید رمز عبور باید دو بار آن را وارد کنید و سپس گزینه Save را انتخاب کنید.

تصویر متن 11

گام ششم: کامپیوتر خود را با استفاده از کلیدهای Ctrl+ Alt+ Del به صورت هم زمان و سپس فشار دادن دکمه Power کامپیوتر restart کنید. وقتی کامپیوتر دوباره روشن شد شما می توانید رمز عبور جدید را با همان نام کاربری قبلی وارد کنید و به صورت عادی وارد سیستم خود شوید.

البته کاربران ویندوز ۷ نیز می توانند با استفاده از سی دی های repair که مخصوص این سیستم عامل ها است برای تغییر و یا بازیابی رمز عبور خود به سیستم استفاده کنید.

ارسال نظر