آیا حذف جک هدفون در گوشی های هوشمند به سود کاربر است؟

این روزها بازار حرف و حدیث درباره سامسونگ گلکسی S8 داغ است و یکی از این شایعات که در این مدت زیاد هم به گوش‌مان خورده مربوط به حذف جک هدفون در این مدل است؛ همان ‌کاری که شرکت رقیب یعنی اپل با آیفون‌های جدیدش انجام داد.

آیا حذف جک هدفون در گوشی های هوشمند به سود کاربر است؟

کلیک - شاید بتوان این اقدام سامسونگ را از این منظر هوشمندانه در نظر گرفت که اپل همین چند وقت پیش با انجام این کار همه سرزنش‌ها و انتقاد‌ها را متوجه خود کرد و سامسونگ لازم نیست آن بار سنگینی که اپل تحمل کرد را به دوش بکشد.

از طرفی اگر آمار فروش را بررسی کنیم می‌بینیم فروش آیفون ۷ کاملا مناسب بوده در نتیجه به نظر نمی‌رسد حذف جک‌هدفون آنچنان روی خریداران گوشی‌ها اثرگذار باشد. به این‌ترتیب مساله حل شده به نظر می‌رسد، نه؟ اپل جسارت حذف کردن جک هدفون را داشت و سامسونگ هم درست به موقع از مسیری که به نظرش درست می‌رسید پیروی کرده است؟ خب، قضیه اصلا به این سادگی نیست.

بیایید دلایلی را که باعث شد حذف جک هدفون اشتباه و برای کاربران مشکل‌زا به نظر برسد را بررسی کنیم. تماما دیجیتالی شدن خروجی هدفون با خود محدودیت‌هایی را به همراه دارد، هدفون‌های بی‌سیمی که قرار است برای حل این مشکلات به کار بروند چندان چنگی به دل نمی‌زنند، استفاده از تبدیل‌ها آزار دهنده‌اند، تغییر استانداردی که برای سال‌ها موجود بود باعث می‌شود دسترسی افراد به لوازمی که به آن نیاز دارند محدود شود و چندپاره کردن استانداردهای صوتی در بین پلتفرم‌های مختلف هم واقعا مسخره است.

خب، شاید همه این دلایل به شکلی حتی بعد از خرید آیفون ۷ هم پا برجا هستند و باید با آن‌ها کنار بیاییم. اما حال که سامسونگ هم می‌خواهد همین راه را برود کار برای کاربرانش سخت‌تر هم می‌شود. باید در نظر گرفت که علاوه بر همه ایرادهای گفته شده اکوسیستم لوازم جانبی گوشی‌های اندرویدی اصلا به قدرت اکوسیستم لوازم جانبی آیفون نیستند بنابراین حذف جک هدفون می‌تواند در این گوشی‌ها محدودیت‌های بیشتری هم به بار بیاورد.

اساسا حذف جک هدفون عاملی نیست که به تنهایی بتواند مانع فروش یک گوشی شود اما با این حال واقعا آزاردهنده است و کاربر را مجبور می‌کند برای در اختیار گرفتن برخی قابلیت‌های اولیه که از گوشی انتظار دارد پول اضافه خرج کند. عمده این پول هم دوباره توی جیب تولیدکننده می‌رود پس در واقع باید گفت حذف جک باعث گران‌تر شدن گوشی‌ها می‌شود. در واقع ما استانداردی آسان و جهانی داشتیم و حالا داریم آن را به چیزی پیچیده و اختصاصی تبدیل می‌کنیم که تقریبا هیچ مزیت بزرگ و مشهودی هم برای‌مان ندارد. بویژه باید در نظر گرفت که گوشی‌های سامسونگ پیش از این هم ضدآب و نسبتا باریک بودند بنابراین حذف جک هدفون از نظر کاهش ضخامت‌ این مدل‌ها هم چندان کاربردی ندارد.

در مجموع باید گفت این اقدام بیش از آنکه به نفع مصرف‌کننده‌ها باشد آن‌ها را به دردسر می‌اندازد و سودش برای تولیدکننده‌ها بیشتر از مصرف‌کننده‌ها است. اپل این راه را رفته و حالا اگر واقعا سامسونگ هم به این مسیر بپیوندد مشکلات کاربران گوشی‌های هوشمند بیشتر از پیش می‌شود.

ارسال نظر