چگونه از ماشین خود عکس حرفه‌ای بگیریم؟

ماشین ها و خودروها یکی از سوژه های مورد علاقه جامعه امروزی، به خصوص آقایان است، در این مقاله به بررسی راه حل های ساده ای می پردازیم که به وسیله آن ها بتوان عکس های خوبی از ماشین ها بگیریم.

چگونه از ماشین خود عکس حرفه‌ای بگیریم؟

کلیک -آیا دوست دارید از ماشین خود عکس خوبی بگیرید؟ شاید تا به حال چندین بار از اتومبیل خود عکاسی کرده باشید ولی از عکس خود راضی نبوده اید. عکاسی از اتومبیل و ماشین کارآسانی نیست ولی در این مقاله ما به بررسی نکات مهمی می پردازیم که به وسیله این راه حل ها شما می توانید به راحتی از ماشین خود عکس بسیار خوبی تهیه کنید. نترسید! به تجهیزات خاصی نیاز ندارید، فقط دوربین و اتومبیل خود را آماده کنید تا عکس های بی نظیری بگیرید.

به چه تجهیزاتی نیاز دارید

از الزامی ترین تجهیزاتی که شما نیاز دارید یک دوربین و یک ماشین است، اگر یکی از این دو نباشد بی شک نمی توانید عکس بگیرید! ولی تجهیزات جانبی نیز وجود دارد که وجود داشتن این تجهیزات کار را راحت تر می کند ولی در صورت عدم وجود تجهیزات، نیاز مبرمی به تهیه کردن آن ها نیست، به قول معروف کار شما با یک دوربین و ماشین راه می افتد!

بهتر است از دوربین DSLR برای عکاسی استفاده کنید و هم چنین لنز واید می تواند کمک بیشتری به شما کند تا عکس های بهتری بگیرید. لنزی با فاصله کانونی ۲۴ میلی متر برای این نوع از عکاسی از ماشین مناسب است. برای عکاسی از جزئیات ماشین نیز می توانید از لنز تله‌فتو، یا زاویه نزدیک استفاده کنید که لنز ۱۰۰ میلی متری کانن با دیافراگم ۲٫۸ یکی از پیشنهاد های مناسب برای لنز ماکرو است. هنگامی که لنز های خود را تهیه کردید باید اطمینان حاصل کنید که دوربین DSLR شما با فرمت RAW عکاسی کند، به عنوان توضیحی کوتاه در رابطه با فرمت RAW می توان این فرمت را نوعی فرمت عکاسی خام نامید که این فرمت دست عکاس را در ویرایش عکس بسیار باز می گذارد.

یکی دیگر از تجهیزاتی که می تواند بسیار به شما کمک کند سه پایه است. سه پایه در نورپردازی ها و نوردهی های طولانی مدت بسیار وسیله ضروری است. اگر شما مجبور باشید از سرعت شاتر پایین استفاده کنید، در این صورت استفاده از سه پایه ضروری است. در کل داشتن سه پایه بسیار بهتر از نداشتن آن است.

به این نکته توجه کنید که ماشین شما باید تمیز باشد، اگر چه معجزه فتوشاپ همه چیز را ممکن می کند ولی بهتر است ماشین خود را تمیز نگاه دارید و در صحنه عکاسی نیز اسپری براق کننده اتومبیل را همراه خود داشته باشید.

فضای عکاسی خود را انتخاب کنید

اگر قصد دارید برای عکاسی از ماشین خود به بیرون از محل سکونت خود بروید، بهتر است از قبل در رابطه با محل عکاسی اطلاعاتی کسب کنید و زاویه دید بهتری را انتخاب کنید. شما در یک محل معمولی نیز می توانید عکس خارق‌العاده از خودرو خود بگیرید ولی باید به این نکته نیز توجه کرد که عکاسی در فضای باز و صحنه های طبیعی می تواند حس بهتری به عکس ما منتقل کند.

یکی از صحنه هایی که برای عکاسی از ماشین بسیار مناسب است، منظره هایی از کوهستان در جاده های خلوت است، این عکس ها در این موقعیت ها می توانند ظاهر بسیار خوبی داشته باشند.

زاویه دید درستی انتخاب کنید

برای پیدا کردن بهترین زاویه اتومبیل خود باید تمام جوانب خودرو خود را بررسی کنید، از همه جهت از دوربین خود به خودرو خود نگاه کنید تا بهترین زاویه دید را پیدا کنید. یکی از بهترین گزینه ها برای انتخاب بهترین زاویه دید، انتخاب زاویه دید پایین تر از دید انسان است. برای عکاسی از این زاویه دید باید کمی قد خود را کوتاه کنید و یا ارتفاع سه‌پایه‌تان را کم کنید تا کمی پایین تر از دید معمولی شما قرار بگیرد. بسیاری از عکاسان مشهور برای عکاسی از ماشین از این زاویه دید استفاده می کنند. عکاسی از گوشه سمت راست و چپ خودرو، که در عکاسی پرتره به آن سه رخ می گویند، بسیار رایج و متداول است و بسیاری از عکاسان از این زاویه دید برای عکاسی استفاده می کنند. در عکس های خود، چه یک ماشین در کادر باشد چه چندین ماشین، سعی کنید قسمت جلویی ماشین را در کادر واضح نمایش دهید و از نصف کردن و حذف کردن این قسمت خودداری کنید.

البته عکاسی از کنار خودرو ممکن است باعث منعکس شدن عکس شما در بدنه ماشین شود و شما نیز در عکس ثبت شوید و انعکاس های مزاحمی بر روی ماشین بیفتد در این جا نیز باید به دوست قدیمی خود، یعنی فتوشاپ مراجعه کنیم.

یکی دیگر از ترفند هایی که عکس شما را جذاب تر می کند این است که چرخ های خودرو خود را به سمت جاده بچرخانید، این موضوع باعث می شود که عکس شما هیجان بیشتری داشته باشد.

از جزئیات غافل نشوید

ممکن است در هنگام عکاسی از ماشین خود وسوسه شوید و حواس شما پرت شود و فقط از نمای کلی خودرو عکاسی کنید، ولی از جزئیات غافل نشوید، نباید فراموش کنید که باید از زاویه نزدیک نیز از ماشین خود عکاسی کنید. برای عکاسی از جزئیات می توانید از چرخ ها، آرم ماشین، دستگیره درب ها و بسیاری از اجزا دیگر عکاسی کنید.

چگونه از ماشین خود عکس حرفه‌ای بگیریم؟

عکاسی از جزئیات می تواند این امکان را فراهم کند تا در ذهن مخاطب سؤال هایی ایجاد شود و بسیار مشتاق شود تا عکس کامل این ماشین را مشاهده کند، پس برای نشان دادن عکس نهایی خود به مخاطبان زیاد عجله نکنید.

عکاسی با تکنیک پنینگ

تکنیک پنینگ، تکنیکی است که بی شک شما بارها آن را دیده اید فقط اسم آن را نمی دانستید، در این تکنیک هدف این است که از خودرو در سرعت بالا عکسی بگیریم که گوشی خودرو را در حرکت و سرعت بسیار بالا فریز کرده ایم، این تکنیک، تکنیک سختی نیست فقط نباید از خود توقع داشته باشید که بعد از یک عکس به عکس ایده آل خود برسید، در این تکنیک شاید مجبور شوید از خودرو ۱۰۰ عکس بگیرید و یکی از آن ها ایده آل شود.

چگونه از ماشین خود عکس حرفه‌ای بگیریم؟

در واقع در این تکنیک شما حرکت خودرو در سرعت بسیار بالا را فریز یا منجمد می کنید، خودرو شما واضح ثبت می شود ولی محیط اطراف آن کشیده و با سرعت بسیار بالا ثبت می شوند. برای عکاسی از خودرویی که با سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ثانیه در حال حرکت است شما باید از سرعت شاتر هماهنگ با سرعت ماشین استفاده کنید، یعنی شما هم باید از سرعت شاتر ۲۰۰ یا حتی بالاتر استفاده کنید. البته باید در این نوع از عکاسی دوربین خود را با حرکت خودرو هماهنگ کنید و سعی کنید چند ثانیه از حرکت خودرو نیز جلوتر حرکت کنید.

این نوع از عکاسی می تواند در ایجاد لحظه های هیجان انگیز بسیار تأثیرگذار باشد، دقت کنید که دوربین خود را بر روی حالت عکاسی پشت سر هم یا Continues shoting تنظیم کنید که با یک بار فشردن دکمه شاتر عکس های زیادی از سوژه شما گرفته شود.

قبل از این که سوژه شما در محب مورد نظر قرار بگیرد باید دوربین را بر روی این منطقه تنظیم کنید، بهتر است از فوکوس دستی استفاده کنید، در این نوع از فوکوس دست شما بسیار باز است و محدودیتی در انتخاب محل فوکوس کردن ندارید. البته اگر موتور فوکوس اتوماتیک دوربین شما بسیار سریع باشد می توانید از فوکوس اتوماتیک نیز استفاده کنید.

ویرایش

قبل از این که به این موضوع فکر کنید که در فتوشاپ یا نرم افزارهای مربوطه عکس خود را ویرایش کنید به این موضوع توجه کنید که ابتدا عکس خود را به بهترین شکل ممکن بگیرید و آن را از هرگونه اصلاحی بی نیاز کنید، در واقع فتوشاپ برای این موضوع استفاده می شود که ما دیگر چاره ای جز استفاده از آن نداشته باشیم.

در نرم افزار لایت روم شما می توانید به راحتی رنگ ها و سایه روشن های موجود در عکس را بالا و پایین کنید، اگر از رنگ های ایجاد شده در عکس خود راضی نیستید به راحتی می توانید در لایت روم رنگ و نور مورد نظر خود را بر روی عکس اعمال کنید. اگر بر روی ماشین نیز اشکالات نوری وجود دارد به راحتی می توانید به وسیله فتوشاپ این ایراد ها را برطرف کنید و نور یک دستی در سطح ماشین به دست بیاورید. راه درست و غلطی در ویرایش وجود ندارد، ویرایش عملی سلیقه ای است و شما ممکن است دوست داشته باشید تا رنگ مورد علاقه خود را در صحنه در بیاورید، پس نمی توان برای ویرایش عکس ها الگوی مشخصی را ارائه کرد. نکته ای که در عکاسی و ویرایش عکس باید رعایت کنید این است که انعکاس های مزاحم را از سطح خودرو بردارید.

چگونه از ماشین خود عکس حرفه‌ای بگیریم؟

اگر به عکس بالا توجه کنید یک مرسدس بنز AMG را مشاهده می کنید، این خودرو ضد گلوله است، عکاس برای ایجاد حس عظمت و سختی و محکم بودن این ماشین از زاویه بسیار پایین از خودرو عکاسی کرده است تا بزرگی خودرو را دو چندان کند، سپس در مرحله ویرایش، عکاس از کنتراست بالا استفاده کرده است تا این حس خشن و محکم بودن دو چندان شود.

تمرین و تکرار

همیشه تمرین شما را تبدیل به بهترین می کند، مهم نیست که چقدر در انجام کاری استعداد دارید، مهم تلاش و پشتکار شما است که به استعداد و توانایی شما معنی می دهد. همیشه سعی کنید از هر عکس خود چیزهای تازه ای یاد بگیرید و در عکس بعدی دیگر اشتباهات عکس قبلی خود را تکرار نکنید. یکی از زمینه هایی که باید در آن بسیار تمرین و تکرار کرد، عکاسی با تکنیک پنینگ است که این تکنیک نیاز به تمرین بسیار دارد.

ارسال نظر