با این روش از شر فایل های غیر قابل حذف خلاص شوید

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که گاهی هر چه تلاش می کنید نمی توانید یک پوشه بی استفاده را در کامپیوترتان از بین ببرید. به نظرتان دلیل آن چیست؟ چه راه حلی برای حذف پوشه های بلا استفاده وجود دارد؟

با این روش از شر فایل های غیر قابل حذف خلاص شوید

کلیک - وقتی اصطلاح کامپیوتر شخصی را به کار می بریم انتظار داریم کاملا به فرمان ما عمل کند. مثلا هر پوشه ای که بخواهیم را بتوانیم حذف کنیم و محدودیتی در این مورد نداشته باشیم. معمولا نیز چنین است. اما گاهی ویندوز فرمان شما را اجرا نمی کند و هر چه سعی می کنید نمی توانید فایل مورد نظرتان را حذف کنید. در این موقع شما با این پیام روبرو می شوید : albeit probably with a program other than "TrustedInstaller" barring your path

به این معنی که فایل مورد نظر توسط یک برنامه مسیر شما را محدود کرده است.

روش حذف فایل های غیر قابل حذف

اینکه چگونه می توانید این مشکل را حل کنید موضوع اصلی این مقاله است که در ادامه مطلب می خوانید.

البته ناگفته نماند که ویندوز گاهی مواقع نمی داند که یک پوشه و یا یک فایل چه کارکردی دارد و به شما اجازه پاک کردن آن را نمی دهد. البته این کار ویندوز گاهی به نفع شماست؛ اما در بعضی مواقع نوع پوشه ها فرق می کند. برای نمونه ممکن است یک پوشه یک فایل سیستمی ویندوز داشته باشد که به هیچ عنوان نباید پاک شود اینجاست که ویندوز حق دارد راه شما را در پاک کردن این پوشه ها مسدود کند.

اما برای پاک کردن پوشه های بی استفاده مراحل زیر را طی کنید:

۱- در ابتدا به محل پوشه و یا فایلی که می خواهید آن را پاک کنید بروید به عنوان مثال : (C:\Windows\addins)

۲- بر روی پوشه راست کلیک کنید و سپس به ترتیب گزینه های "Properties -> Security tab -> Advanced." را بزنید.

روش حذف فایل های غیر قابل حذف

۳- در پنجره جدیدی که باز می شود (Advanced Security Settings) بر روی "Change" کنار قسمت "Owner" که در بالا قرار دارد کلیک کنید.

۴- و در پنجره دیگری که برایتان باز می شود (Select User or Group) آدرس ایمیل خود را که برای اکانت ویندوز (Windows account) خود استفاده کرده اید را در قسمت "Enter the object name to select" تایپ کنید.

اگر مطمئن نیستید که آیا این همان ایمیل است که برای اکانت خود استفاده کرده اید بر روی گزینه "Advanced" کلیک کنید و در پنجره ای که باز می شود بر روی "Find Now" بزنید و بر روی نام اکانت ویندوز خود که در قسمت نتیجه جستجو آمده دو بار کلیک کنید.

روش حذف فایل های غیر قابل حذف

در اینجا شما به پنجره قبلی باز گردانده می شوید و مشاهده می کنید که نام اکانت شما در قسمت "Enter the object name to select" آمده است. سپس بر روی OK کلیک کنید.

روش حذف فایل های غیر قابل حذف

شما در حال حاضر دوباره در پنجره "Advanced Security Settings" قرار گرفته اید. ایده خوبی است که در اینجا تیک گزینه "Replace owner on subcontainers and objects" را بزنید. با این کار اجازه کاملی برای تغییر و پاک کردن فایل های موجود در پوشه ای که می خواهید آن را پاک کنید به شما داده می شود. سپس بر روی OK کلیک کنید.

در صورتی که این ایده را عملی نکنید مجبورید کل این پروسه را برای اینکه از دست تمام آن فایل ها خلاص شوید انجام دهید.

روش حذف فایل های غیر قابل حذف

۵- در Windows Explorer بر روی پوشه ای که می خواهید آن را پاک کنید راست کلیک کنید و به ترتیب گزینه های زیر را بزنید "Properties -> Advanced -> Add."

۶- سپس در پنجره Permission Entry for addins بر روی گزینه "Select a principal" که در قسمت بالا قرار دارد کلیک کنید. درست مثل کاری که قبلاً انجام داده بودید نام کاربریِ ویندوزِ خود را در قسمت "Enter the object name to select" وارد کرده و بر روی OK کلیک کنید.

۷- به پنجره Permission Entry for addins برگردید و تیک گزینه "Full control" را بزنید و بر روی OK کلیک کنید.

روش حذف فایل های غیر قابل حذف

۸- به قسمت Advanced Security Settings بروید و بر روی OK کلیک کنید. در این مرحله است که شما به راحتی می توانید شما پوشه مزاحم را پاک کنید.

این یکی از جامع ترین راه ها برای بدست آوردن کنترل کامل بر پوشه ها و فایل ها در کامپیوتر است. همچنین بهترین راه برای خلاص شدن از دست فایل ها و یا پوشه های قدیمی ویندوز "Windows.old" که داخل آن ها فایل های غیر ضروری وجود دارد می باشد.

با این وجود زمانی که با پیغام "اینکه شما اجازه ندارید آن پوشه را پاک کنید" مواجه شدید اطمینان حاصل کنید که آن چیزی را که می خواهید پاک کنید یک پوشه و یا یک فایل سیستمی نباشد و قبل از پاک کردن آن در مورد آن تحقیق کنید و اگر مطمئن نیستید حداقل از آن پوشه یک نسخه پشتیبان (backup) تهیه کرده و در جای دیگری در هارد درایوتان ذخیره کنید. این فایل را حداقل به مدت یک هفته نگه دارید که محض احتیاط اگر به آن احتیاج پیدا کردید آن را دوباره سر جایش قرار دهید.

ارسال نظر