آموزش شبکه کردن کامپیوتر و لپتاپ با کابل کراس

اگر دو سیستم رومیزی کامپیوتر دارید و می خواهید کل اطلاعات آن را به یک سیستم دیگر انتقال دهید تنها چیزی که بدان نیازمندید یک پورت LAN (که در همه مادربردهای جدید موجود است) و یک کابل کراس به اندازه فاصله دو سیستم است.

آموزش شبکه کردن کامپیوتر و لپتاپ با کابل کراس

کلیک- برای اینکه اطلاعات یک سیستم کامپیوتری را به یک سیستم دیگر انتقال دهید نیاز نیست که هارد آن را از سیستم جدا کنید و دردسرهای زیاد وصل کردن و جابجایی اطلاعات را داشته باشید. با این آموزش همراه باشید تا بتوانید این کار را انجام دهید.

۱-در گام اول ، هر دو کامپیوتر باید دارای Workgroup یکسانی باشند. برای یکسان کردن آنها روی Computer کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید ویزارد System باز می شود پایین صفحه سمت راست همانند تصویر زیر گزینه Change settings را بزنید.

X How two computers in Windows 7 1

X How two computers in Windows 7 2

۲- شما باید از صفحه ای که باز می شود بر روی گزینه Change کلیک کرده و در ویزارد باز شده ،اسمی را برای Workgroup هر دو کامپیوتر وارد نمایید. حتما دقت نمایید که Computer Name های هر دو کامپیوتر باید متفاوت باشد و تنها Workgroupها هستند که یکسان اند.

X How two computers in Windows 7 3

X How two computers in Windows 7 4

۳- computer را در ویندوز ۷ باز کنید و بالای صفحه گزینه Organize را انتخاب و روی پیوند Folder And search option کلیک کنید .
سپس تب View را انتخاب کنید و وسط صفحه یک سری گزینه می بینید که با تیک یا بدون تیک فعال هستند . پایین همان گزینه ، تیک گزینه Use Sharing Wizard را بردارید .(به دو تصویر زیر دقت کنید )

X How two computers in Windows 7 5

X How two computers in Windows 7 6

۴-روی منوی استارت کلیک کنید و در کادر جستجو تایپ کنید choose homegroup and share سپس گزینه مورد نظر را همانند تصویر زیر انتخاب کنید .

X How two computers in Windows 7

۵-یک صفحه باز می شود . پایین صفحه سمت چپ ۳ گزینه دارد. گزینه Change advanced sharing settings را انتخاب کنید .

X How two computers in Windows 7
۶- در این صفحه همه تیک ها باید بر روی On باشد به غیر از گزینه Turn Of public folder sharing (گزینه سوم )

Network discovery : مطابق توضیحات روبروی این گزینه با اتتخاب گزینه Turn on … سیستم شما برای سایر سیستمهای درون شبکه قابل رویئت خواهد بود و بالعکس.

File and print sharing : با انتخاب گزینه turn on … در این قسمت پرونده ها و پرینتر هایی را که به اشتراک می گذارید برای سایر سیستمهای داخل شبکه قابل رؤیت خواهند بود .

Public folder sharing : در این قسمت اگر شما پرونده ای خاصی را برای homegroup خود تهیه کرده باشید با انتخاب گزینه اول تمام سیستمهای در شبکه و با انتخاب گزینه دوم فقط سیستمهایی که عضو این homegroup هستند قادر به دیدن این پرونده ها میباشند .

Media streaming : در این قمست قادر خواهید بود به تصاویر فایل های صوتی و ویدئویی دسترسی داشته باشید همچنین دستگاه های مدیا که قابلیت کار دشبکه را نیز دارند میتوانند با استفاده از تنظیمات این قست به این موارد دسترسی داشته باشند

File sharing conections : (جدید ) این قابلیت جدید یعنی استفاده از سیستم رمزگزاری ۱۲۸ بیتی در ویندوز ۷ را ممکن می سازد ولی چون بعضی از وسایل و تجهیزات داخل شبکه و یا سیستم عامل های قدیمی از این مورد پشتیبانی نمی کنند و اگر شما دارای پرینتر یا تجهیزات قدیمی در این شبکه هستید توصیه می شود از گزینه دوم یعنی Enable file sharing… استفاده نمایید .

Password protected sharing : با روشن بودن این گزینه (Turn on) کاربر باید برای استفاده از منابع سیستم مقصد رمز عبور و کلمه کاربری آن سیستم را بداند .د راینجا توصیه میکنم این گزینه خاموش باشد (Turn off) تا در مسیر کار شما خطای کمتری باشد ولی در صورت نیاز بعد از اتمام کار میتوانید این گزینه را فعال کنید .

X How two computers in Windows 7

۷-در صورتی که بخواهید به فایل های صوتی و مدیا در شبکه دسترسی داشته باشید باید گزینه Choose media streaming Option کلیک کنید و در صفحه بعد کلید turn On media streaming را انتخاب و بعد از آن کلید Allowes را بفشارید .

X How two computers in Windows 7

۸- بعد از یکی کردن Workgroupها سیستم را ریست نموده و کابل کراس را وصل کنید از تصویر زیر کمک بگیرید.

تصویر Lan را در تصویر زیر می بینید. کابل کراس را باید پشت کیس به تصویر مشخص شده وصل کنید.

X How two computers in Windows 7

چگونه فایل ها را به اشتراک بگذاریم؟

در این مرحله نحوه ی به اشتراک گذاری فایل ها در شبکه را می آموزید:
۱-روی درایو مورد نظر کلیک کرده گزینه Share With و از نوار باز شده گزینه Advanced sharing را بزنید .

X How two computers in Windows 7

۲- در تب Sharing گزینه Advanced sharing را زده و در صفحه ای که باز می شود تیک گزینه Share this folder را بزنید سپس روی OK کلیک کنید. محتویات داخل درایو E به اشتراک گذاشته می شود .(برای فولدرها و فایل های مورد نظر هم به همین ترتیب می باشد)

X How two computers in Windows 7

۳- حال بر روی Network بر روی دسکتاپ کلیک کرده ، صفحه ای باز می شود که کامپیوتر مورد نظر را همانند تصویر زیر نشان می دهد.

X How two computers in Windows 7

۴- کافیست بر روی اسم کامپیوتر مورد نظر کلیک کرده تا فایل ها و فولدرهای به اشتراک گذاشته شده در آن نمایش داده شود .

X How two computers in Windows 7

حال هر فایلی که می خواهید می توانید بر روی آن راست کلیک کرده و گزینه Copy را بزنید و در یکی از درایوهای خود آن را Paste کنید.

نکته مهم :حتما مطلع هستید که برای شبکه کردن بیش از دو کامپیوتر احتیاج به سخت افزارهای دیگری مثل سیستم ارتباط مرکزی یا HUB می باشد. نحوه چیده شدن رشته های کابل شبکه برای اتصال به HUB و شبکه کردن بیش از دو کامپیوتر متفاوت می باشد.
پس از خرید این وسایل حالا باید شما کارتهای شبکه را روی سیستم ها نصب کنید. این کارت ها معمولأ با استفاده از درایورهای خودشان به راحتی نصب می شوند.

اگر با ارور Premession روبرو می شوند به قسمت دقت کنید :
۱-روی پوشه ای که می خواهید کامپیوتر طرف مقابل ببیند و اطلاعات را جابجا کند کلیک راست کنید و گزینه Properties را انتخاب کنید

X How two computers in Windows 7

۲-یک صفحه باز می شود . وارد تب Sharing بشوید و روی گزینه Advanced Sharing کلیک کنید .
۳- در صفحه بعد روی گزینه Permission کلیک کنید

X How two computers in Windows 7

۴-در صفحه بعدی بعضی از پوشه ها دسترسی ادمین دارند شما باید یک دسترسی Guest یا یک دسترسی Everyone حتما به فولدر بدهید که پیشنهاد ما دسترسی Everyone می باشد روش فعال کردن هم به این شکل می باشد که در تصاویر زیر مشاهده می کنید .

۵- روی کلید Add کلیک کنید.

X How two computers in Windows 7
۶- در صفحه بعدی روی گزینه Advanced کلیک کنید.

X How two computers in Windows 7
۷- در صفحه بعدی روی گزینه Find Now کلیک کنید.

X How two computers in Windows 7
۸- حال از لیست Search Results گزینه Everone را انتخاب کرده و روی Ok کلیک کنید

X How two computers in Windows 7

۹-بعد از OK کردن در قسمت Sharing اینبار بر روی کلید Share کلیک کرده و از لیست باز شده گزینه Everyone را انتخاب کنید . همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید فایل انتخاب شده به اشتراک گذاشته شده است

X How two computers in Windows 7

X How two computers in Windows 7

۱۰-در پایان بر روی کلید Done کلیک کنید و تمام صفحات را با تائید ببندید .

اکنون می توانید اطلاعات خود را از طریق این شبکه به راحتی انتقال دهید.

ارسال نظر