آیا هنگام استفاده از برق برای کار با لپ تاپ باتری باید خارج شود؟

همواره یکی از سوالات کاربران در مورد باتری لپتاپ این بوده است که چه موقع باید باتری را شارژ کرد و یا نحوه شارژ صحیح باتری لپتاپ چگونه است و ... در ادامه به بررسی این موادر می پردازیم. با ما همراه باشید.

آیا هنگام استفاده از برق برای کار با لپ تاپ باتری باید خارج شود؟

کلیک- همواره یکی از سوالات کاربران در مورد باتری لپتاپ این بوده است که چه موقع باید باتری را شارژ کرد و یا استفاده همزمان از باتری و برق شهری چه عواقبی دارد و ... در ادامه به بررسی این موادر می پردازیم. با ما همراه باشید.

جدا کردن باتری از لپ تاپ هنگامی که به برق شهر وصل است :

مزایا
جلوگیری از استفاده شدن چرخه های شارژ
نگهداری باتری در شرایط خنک تر ( هنگامی که لپ تاپ به برق وصل است گرم می شود) و کند کردن فرایند کاهش عمر آن

معایب
عدم استفاده از باتری به عنوان پشتیبان در هنگام افت ولتاژ یا قطع برق
از دست دادن اطلاعات ذخیره نشده هنگام قطع برق
نیاز به استفاده از UPS در صورت نیاز به برق پشتیبان

هر وقت شارژ باتری به حدود ۲۵ درصد یا ۲۰ درصد رسید، برق را به لپ تاپ متصل کنید تا باتری را شارژ کند. پس از اتمام شارژ باتری، اگر شارژر را از لپ تاپ جدا نکنید، لپ تاپ از برق برای روشن ماندن استفاده میکند و از باتری شما استفاده نمیکند.

چند نکته

* باتری را در دمای بین ۱۰ تا ۳۰ درجه سانتیگراد شارژ کنید. شارژ باتری در دمای پائین تر زمان بیشتری به طول خواهد انجامید و همچنین موجب کاهش راندمان و در نهایت تقلیل طول عمر باتری می شود.
* از قرار دادن باتری در دمای بالاتر از ۶۰ درجه سانتیگراد خودداری نمائید.
* در زمان استفاده و یا شارژ احتمالا باتری گرم می شود، این مسئله عادی بوده و دلیل بر خرابی باتری نیست.
* از دستکاری و باز کردن باتری جدا" خودداری نموده و هرگز به آن ضربه وارد نکنید.
* اگر برای مدت طولانی قصد استفاده از دستگاه را ندارید، باتری را از دستگاه جدا کرده و هر چند وقت یکبار آنرا شارژ و تخلیه کنید تا قابلیت شارژ پذیری خود را حفظ نماید.
* جهت صرفه جویی در استفاده باتری، همواره پس از اتمام کار با لپ تاپ ( نوت بوک ) آنرا SHUT DOWN نمائید. دقت داشته باشید که لپ تاپ در حالت های STAND BY و SLEEP همچنان از باتری استفاده می کند.
* در باتری های جدید نیازی به تخلیه کامل شارژ باقیمانده در آن پیش از شارژ مجدد نیست. لیکن خودداری از شارژهای مکرر موجب افزایش طول عمر باتری خواهد شد. از این رو تا رسیدن به حداقل میزان شارژ و دریافت اخطار از شارژ مجدد آن خودداری کنید.
* در صورت نیاز به استفاده از برق شهری، ابتدا آداپتور آن رابه پریز برق و پس از آن به لپ تاپ ( نوت بوک ) وصل نمائید.

باتری لپ تاپ شما چه از آن استفاده کنید و چه استفاده نکنید به مرور زمان از بین خواهد رفت و عمر آن کم می شود و این کاهش عمر از زمانی که باتری ساخته می شود شروع می شود و تا زمانی که باتری از کار بیفتد ادامه دارد .
عناصر داخل باتری تازمانی که دیگر قادر به تامین برق لپ تاپ نباشند به کندی با هم واکنش می دهند. علاوه بر این باتری ها بین ۳۰۰ تا ۸۰۰ شارژ و دشارژ دوام می آورند.

ارسال نظر