آموزش برطرف کردن مشکل صفحه سیاه ویندوز ۱۰

در این مطلب قصد داریم به بیان راه حل های برطرف کردن مشکل صفحه سیاه ویندوز ۱۰ که یکی از مشکلات متداول این ویندوز، پس از نصب یا آپدیت آن است، بپردازیم. 

آموزش برطرف کردن مشکل صفحه سیاه ویندوز ۱۰

کلیک - حتما برای شما هم پیش آمده است که پس از ارتقای خود به ویندوز ۱۰، کامپیوتر شما روی یک صفحه سیاه گیر کرده است. کاربران زیادی در هنگام ارتقای ویندوز خود به ویندوز ۱۰ با این مشکل مواجه شده اند؛ به عنوان مثال برخی از کاربران هنگام آپدیت ویندوز ۸٫۱ به ویندوز ۱۰ با این مشکل مواجه می شوند.

لازم به ذکر است که خطای صفحه سیاه مختص ویندوز ۱۰ نیست. ممکن است زمانی که در حال نصب نسخه پیش نمایش ویندوز ۱۰ یا Windows 10 Technical Preview باشید و یا پس از ارتقای ویندوز خود به ویندوز ۷، ۸ یا ۸٫۱، با این صفحه سیاه و یا حتی خطای صفحه آبی مواجه شوید؛ اما خوشبختانه خطای صفحه سیاه در ویندوز ۱۰ به راحتی قابل حل است. در ادامه ۷ مورد از راه حل های برطرف کردن این مشکل را بیان خواهیم کرد. شما می توانید زمانی که ویندوز ۱۰ پس از آپدیت یا هنگام نصب آن، روی صفحه سیاه گیر کرد، از راه حل های ذکر شده برای رفع این مشکل استفاده کنید.

حال ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که چگونه وقتی ویندوز روی یک صفحه سیاه گیر کرده است، راه حل های مطرح شده در این مطلب را امتحان کنیم؟ شما می توانید با استفاده از حالت Safe mode وارد ویندوز شوید و مشکل صفحه سیاه را برطرف کنید (راه حل چهارم). چنانچه نمی توانید ویندوز را با حالت safe mode نیز راه اندازی کنید، تنها کاری که می توانید انجام دهید، بوت کردن ویندوز با DVD آن یا فلش مموری است.

راه حل های مطرح شده می تواند مشکل صفحه سیاه ویندوز ۱۰ را در هنگام نصب آن یا پس از آپدیت آن، در تمام کامپیوترهای دسکتاپ، لپ تاپ و تقریبا تمام برندهای کامپیوترهای نوت بوک جواب می دهد. در ادامه با ما همراه باشید.

  1. آپدیت کردن درایو صفحه نمایش

چنانچه درایور صفحه نمایش شما به روز نباشد و یا با ویندوز ۱۰ سازگار نباشد، پس از آپدیت ویندوز ۱۰ مشکل ایجاد کند. ممکن است بسیاری از کاربران درایور درست صفحه نمایش را نصب کرده باشند، اما بازهم با مشکل صفحه نمایش سیاه مواجه شوند. دلیل این موضوع این است که درایوری که از سایت سازنده نمایشگر و یا سایت سازنده کارت گرافیک دریافت کرده اید، به درستی در ویندوز ۱۰ عمل نمی کند. برای حل این مشکل می توانید از نرم افزاری برای آپدیت درایورها به نام Drive Talent که نسخه قبلی آن DriveTheLife نام دارد، استفاده کنید. این نرم افزار برای بررسی آپدیت بودن درایور صفحه نمایش یا سازگاری آن با ویندوز ۱۰، به شما کمک می کند و درایور منتشر شده توسط منابع رسمی و سازگار با ویندوز ۱۰ را به صورت هوشمند نصب می کند. پس توصیه می کنیم حتما از این نرم افزار استفاده کنید.

در حال حاضر ۲،۵۰۸،۵۰۲ نفر این نرم افزار را دانلود کرده اند.

این نرم افزار را می توانید از اینجا دانلود کنید.

برای استفاده از نرم افزار Drive Talent ابتدا باید کامپیوتر خود را اسکن کنید تا اگر درایوری مشکل دارد، مشکل شناسایی شود. پس از آن در صورتی که درایور صفحه نمایش یا کارت گرافیک مشکلی داشته باشد یا حذف و یا غیر قابل استفاده شده باشد، نرم افزار شما را مطلع می کند؛ چنانچه درایور آپدیت نباشد، نرم افزار این امکان را برای شما فراهم می کند که جدیدترین نسخه درایور سازگار با ویندوز ۱۰ را دانلود کنید. پس از آنکه مشکل درایور برطرف شد، کامپیوتر خود را ریست کنید.

۱

  1. بازگرداندن درایورهای قبلی

گاهی اوقات بازگردانی به درایور قبلی می تواند مشکل صفحه سیاه ویندوز ۱۰ را برطرف کند. دو روش برای بازگرداندن درایورهای قبلی وجود دارد. روش اول استفاده از نرم افزار Drive Talent است. برای بازگردانی درایورهای قبلی از طریق این نرم افزار، می توانید از منوی restore برای انجام این کار استفاده کنید؛ البته باید قبلا از درایورها نسخه پشتیبانی تهیه کرده باشید.

۲

شما می توانید از طریق مراجعه به بخش Device Manager نیز این کار را دهید. برای انجام این کار ابتدا به بخش Device Manager مراجعه کنید و زیر مجموعه گزینه "Display Adapters" را باز کنید و روی گزینه مربوط به کارت گرافیک خود راست کلیک کنید و گزینه properties را انتخاب کنید. در مرحله بعد Driver را انتخاب کنید و در نهایت روی گزینه Roll Back Driver کلیک کنید.

  1. بررسی درایوهای اکسترنال (لوازم جانبی خارجی)

ممکن است استفاده از درایورهای اکسترنال باعث شود ویندوز پس از آپدیت با مشکل مواجه شود. برای بررسی این مشکل ابتدا تمام درایوهای خارجی را از ویندوز جدا کنید و ویندوز را ریست کنید. چنانچه مشکل برطرف شد، هر یک از وسایل را به صورت جداگانه به کامپیوتر متصل شوید تا مشخص شود کدام یک از وسایل مسبب مشکل است. پس از شناسایی سخت افزار مشکل دار، درایور مناسب سخت افزار مورد نظر را با استفاده از نرم افزار Drive Talent نصب کنید.

  1. راه اندازی ویندوز با حالت safe mode

استفاده از حالت safe mode نیز می تواند به برطرف کردن مشکل صفحه سیاه ویندوز ۱۰ کمک کند. برای راه اندازی ویندوز در حالت safe mode ابتدا کامپیوتر خود را ریست کنید و بلافاصله پس از شنیدن صدای بوق کامپیوتر، دکمه F8 را برای چند ثانیه پشت سر هم بزنید. پس از آنکه کامپیوتر اطلاعات سخت افزاری را نشان داد، منوی Advance Boot Options ظاهر خواهد شد. سپس با استفاده از دکمه های جهت دار صفحه کلید گزینه Safe Mode یا Safe Mode with Networking را در این منو انتخاب کنید. پس از آنکه وارد حالت safe mode کامپیوتر شدید، دکمه ویندوز + C را بزنید و پس از آن گزینه Settings and Change PC را انتخاب کنید. سپس گزینه Update and recovery and Windows Update را انتخاب کنید و در مرحله بعد گزینه View details and Check for updates را انتخاب کنید و در نهایت از طریق گزینه install the updates در زیر گزینه Optional، فایل های آپدیت خود را نصب کنید.

  1. غیرفعال کردن کردن حالت راه اندازی سریع " Fast startup "

برخی از کاربران گزارش کرده اند که مشکل آن ها با غیر فعال کردن حالت "Fast startup" برطرف شده است. شما هم می توانید این روش را امتحان کنید.

برای انجام این کار ابتدا به Control Panel رفته و سپس گزینه Power Options را انتخاب کنید و پس از آن گزینه "Choose what the power button does" را که در پنجره سمت چپ صفحه نمایش قرار دارد، انتخاب کنید. در مرحله بعدی روی گزینه " Change settings that are currently unavailable" کلیک کنید و در نهایت تیک گزینه "Turn on fast startup" را بردارید.

  1. استفاده از خط فرمان CMD

اگر در هنگام گیر کردن ویندوز در صفحه سیاه، نشانگر موس را مشاهده می کنید، لازم نیست ویندوز خود را از نو نصب کنید؛ زیرا در این مواقع صفحه کلید شما کار می کند. چنانچه کامپیوتر شما علاوه بر کارت گرافیک اصلی خود، از یک کارت گرافیک on board اینتل نیز برخوردار باشد، ویندوز تصور می کند که سیستم شما دارای دو نمایشگر است؛ بنابراین وقتی که ویندوز کاملا بارگزاری شد؛ سیگنال های ویدیویی برای نمایشگری ارسال می شود که وجود خارجی ندارد! در صورتی که دارای یک اکانت Local با قابلیت ورود خودکار هستید، می توانید خط فرمان را با استفاده از دکمه ویندوز+R باز کنید و عبارت cmd را تایپ کنید و پس از باز شدن پنجره خط فرمان، فرمان shutdown را با تایپ کردن عبارت shutdown /s وارد کنید.

  1. خارج کردن باتری

اگر از لپ تاپ استفاده می کنید، آن را از برق خارج کنید و باتری را از آن خارج کنید و پس از جا زدن باتری، لپ تاپ را دوباره به برق متصل کنید و ریست کنید. شاید این راه حل بتواند مشکل شما را برطرف کند.

ارسال نظر