آموزش اتصال لپتاپ و رایانه به ویدئو / دیتا پروژکتور

یکی از موارد مهم بخصوص برای دانشجویان یا کارمندان اتصال پروژکتور به لپتاپ  برای ارائه ی یک مبحث آموزشی یا کاری است، برای ایجاد این اتصال چه مراحلی باید صورت پذیرد؟

آموزش اتصال لپتاپ و رایانه به ویدئو / دیتا پروژکتور

کلیک- مراحل اتصال یک لپتاپ به پروژکتور بسیار سخت نیست. قبل از اینکه این کار صورت پذیرد باید مقدمات این اتصال را فراهم کنید.

شما باید برای این کار به یک پورت نیاز دارید تا پروژکتور را به لپتاپ وصل کنید. برای این موضوع پنج نوع اتصال وجود دارد که به پروژکتور امکان اتصال به یک رایانه یا تلویزیون را می‎دهد. ولی شما باید ابتدا تشخیص بدهید که رایانه شما به همراه تلویزیون و پروژکتور چه امکاناتی دارند؟

درگاه های پروژکتور ان ای سی NEC-M322X را می توانید در تصویر زیر مشاهده می کنید :

 • VGA : حتما با این پورت آشنایی دارید این پورت یکی از رایج ترین اتصالات رایانه به شمار می‎آید. با این وجود همه مانیتورها و پروژکتورها این ورودی را ندارند. VGA دارای ۱۵ پین است که اغلب برای مانیتور رایانه استفاده می شود.

vga

 • : یکی از پورت های بسیار محبوب برای کاربران رایانه و به همان نسبت تلویزیون و پروژکتور است. این روزها دیگر کارت‎های ویدیویی جدیدتر برای رایانه‎های رومیزی از خروجی HDMI استفاده می‎کنند که برای اتصال به LCD ،LED TVs و به همان نسبت سیستم‎های پروژکتورهای اچ دی سینمای خانگی به صورت عالی کارایی دارند. این نکته را لازم است بدانید که HDMI بالاترین کیفیت را از یک رایانه به یک تلویزیون یا پروژکتور ارائه می دهد. HDMI PORT
 • DVI : از این پورت بیشتر در پروژکتور ها می بینیم،پورت DVI از VGA جدیدتر است و تصویر واضح‎تری را ارائه می‎دهد. از این پورت بیشتر در پروژکتورها نسبت به تلویزیون‎ها استفاده می‎شود. از انجایی که پورت DVI درپروژکتورها و تلویزیون‌ها به ندرت یافت می‎شود ما به شما پورت HDMI را توصیه می‎کنیم.

DVI

 • Composite Video : از این نوع پورت ها معمولا در پروژکتورها و تلویزیون‎ها می توان دید اما در کامپیوترهای مدرن کمیاب است. اتصال آن از طریق کابل مادگی زردی با دسته سه تایی قرمز، سفید و زرد صورت می‎گیرد. تنها از آن در ویدئو‎کارتهای قدیمی کامپیوترهای رومیزی استفاده می‎شود. شما می توانید این پورت ها را در دستگاه های دی وی دی یا سی دی هم ببینید.

Composite Video

 • S-Video : از این اتصال عموما در تلویزیونها و پروژکتورها می توان دید اما به طورر رسمی در لپتاپ ها و کامپیوترهای رومیزی هم دیده می‎شود. این پورت در رده بالاتری از ویدئو کامپوزیت‎ها قرار می‎گیرد.

s-video

حال پروژکتور را روشن کنید وقتی که لپ تاپ بالا می آید، سیستم عامل به طور مثال ویندوز به دنبال همه دستگاه‎هایی می‎گردد که به لپ تاپ وصل شده‎اند. بنابراین درصورتی که سیستم عامل، پروژکتور را نشناسد، دیگر نرم‎افزار لود نمی‎شود و قادر به برقراری ارتباط با آن نیست. پس به یاد داشته باشید که وقتی آماده ارایه مطلب و کنفرانس دادن می شوید، اول پروژکتور را روشن کنید ، سپس از دکمه های تابع استفاده کنید

Connect projector

connect projector

connect projector

connect projector

وقتی این اتصال را انجام می دهید به این نکات توجه کنید

 • اگر می خواهید بهترین کیفیت تصویر، به شما توصیه می‎کنیم رزولوشن را طوری تنظیم کنید که با رزولوشن اصلی پروژکتور دقیقا یکی باشد. برای همین کارشناسان به شما پیشنهاد می‎کنند که کامپیوتر‎تان با ۶۰ هرتزrefresh rate راه اندازی شود.
  برای این کار ابتدا گزینه advanced settings را کلیک می‎کنیم تا پنجره جدیدی باز شود که تنظیمات monitor در آن وجود دارد، باز شود. در قسمت monitor setting عدد ۶۰ هرتز را برای screen refresh rate انتخاب می‎کنیم و گزینه Apply را می‎زنیم تا تنظیمات جدید فعال شود.

monitor setting

تنظیمات مانیتور را چگونه انجام دهیم؟

 • در حالی که بعضی از کامپیوترها دارای پورت‎های کامپوزیت، s-video یا ویدئو کامپوننت هستند، شما تنها با استفاده از کابل‎های DVI یا VGA و البته HDMI به بهترین تصویر خواهید رسید.
 • پروژکتورها سیگنال‎های کامپیوتری را از طریق "یو اس بی" یا "فایروایر" دریافت نخواهند کرد.
 • اکثر کابل‎کشی‎ها این امکان را به شما می‎دهند که از حداکثر حدود ۴٫۵ تا ۷٫۵ متر VGA یا DVI بدون هیچ سخت افزار اضافی استفاده کنید. نصب‎های وسیع‌تری که به بیش از این مقدار کابل‎کشی VGA یا DVI نیاز دارند، به یک تقویت کننده سیگنال احتیاج خواهند داشت.
 • برای داشتن بهترین صدا به شما توصیه می‎کنیم که کارت صدای رایانه را به یک دریافت کننده صوتی یا بلندگوهای رایانه‎ای متصل کنید. این کار، صدای با کیفیت و بلندی تولید خواهد کرد.
 • اگر در نظر دارید که از بلندگوهای پروژکتور اگر در دسترس باشند استفاده کنید، شما ممکن است به یک آداپتور صوتی خاص احتیاج پیدا کنید. همه کارت صداهای رایانه‎ای یک جک خروجی صوتی ۳٫۵ میلیمتری دارند. بعضی از پروژکتورها دارای رابط‎های ورودی صوتی استریو RCA هستند. شما ممکن است به یک مینی جک ۳٫۵ میلیمتری برای آداپتور RCA استریو یا کابل نیاز داشته باشید. بعضی از پروژکتورها ممکن است با یک آداپتور صوتی ارائه شوند.
 • اگر یک کارت گرافیک مثلا single head یک پورت نمایشگر دارید و دوست دارید به یک نمایشگر رومیزی و پروژکتور متصل شوید، لازم است که از یک اسپیلاتور تصویر تقویت کننده VGA استفاده کنید. این اسپیلاتور سیگنال‎های رایانه‎ای را تقسیم کرده و به بیش از یک دستگاه نمایش خروجی می‎دهد. بعضی از کامپیوترها، کارت گرافیک dual head (دو پورت نمایشگر) دارند که به شما این اجازه را می‎دهد که از یک نمایشگر رایانه و پروژکتور بدون هیچ وسیله اضافی استفاده کنید.

چگونه ویندوز ۸ را برای ویدئو پروژکتور آماده کنیم؟

اگر ویندوز ۸ دارید باید بگوییم که ویندوز ۸ لپتاپ یک اتصال و یک راه عالی برای ارائه مطلب ،نشان دادن تصاویر و یا حتی تماشای یک فیلم بر روی یک صفحه نمایش بزرگتر می باشد و این وصل کردن لپ تاب به ویدئو پروژکتور، به راحتی انجام می شود.

برای این امر این مراحل را دنبال کنید و ظرف چند دقیقه،صفحه نمایش خود را از طریق یک پروژکتورمشاهده کنید. البته بستگی به این دارد که شما کابل ها و ورودی های را درست به هم وصل کنید

به این نکته توجه کنید که شما می توانید با استفاده از میانبر Windows Key + P به سهولت کار خود را انجام دهید و دیگر نیازی به رفتن به کنترل پنل نداشته باشید.

 dual monitor display settings

۱- در ابتدا در حالی که ویدئو پروژکتور روشن است ، کابل را به لپتاپ وصل کنید

به این امر توجه داشته باشید که این اتصال هم بستگی به لپتاپ و هم پروژکتور شما دارد. اکثر لپتاپ ها دارای درگاه پورت) VGA یا DVI هستند، اما تعدادی کمی از آنها هر دو پورت را دارند. برخی از پروژکتورها دارای پورت USB نیز هستند. بهترین گزینه را انتخاب کرده و یا از هر کابلی که برای اتصال مورد نیاز است، استفاده کنید

۲- در مر حله ی بعد صفحه Control Panel را با تایپ کردن واژه "Control" را در نوار جستجو و انتخاب گزینه پایین باز کنید.

۳- سپس در کادر جستجو کنترل پنل، کلمه « Projector » را تایپ کنید و سپس بر روی ( Connect To A Projector )به معنی « اتصال به یک پروژکتور » کلیک نمایید.

۴- شما باید در مرحله ی بعد یکی از گزینه های زیر را برای چگونگی نحوه نمایش انتخاب کنید:

 • Duplicate : در صورت انتخاب این حالت تصویر بر روی صفحه نمایش و همچنین لپتاپ نمایش داده می‎شود.
 • Extend : اگر این حالت را انتخاب کنید در این حالت تصویر شما بر روی دو مانیتور پخش می‎شود و می‎توانید مطالب مورد نظر را بین دو مانیتور جا به جا کنید.
 • second screen only : با انتخاب این حالت تصویر فقط بر روی صفحه نمایش پروژکتور پخش خواهد شد.

۵- اکنون می توانید صفحه نمایش خود را که از طریق پروژکتور ظاهر می شود ببینید.

امکان دارد در هنگام کار برای شما این قبیل سوالات مطرح شود

۱- نوار روشنی از پایین تا بالا می پیچد چه باید کرد؟

به این حالت ground loop گفته می‎شود. علت ground loop به دلیل تفاوت قدرت برق بین منبع و پروژکتور ایجاد می‎شوند. راه حل این است که منبع و پروژکتور را به زمین متصل کنیم. از یک جداکننده ground loop استفاده کنید و یا رایانه و پروژکتور را به یک خروجی برق یکسان متصل کنید.
یک نوار پیچشی همچنین می‎تواند به علت پوشش ضعیف کابل‎کشی باشد. ازاینکه از کابل‎های با کیفیت استفاده کرده‎اید، مطمئن شوید.

۲- استاتیک، پارازیت یا ویدئوهای دست ساخت در تصویر رایانه ای با مشکل نمایش داده می شود برای حل آن چه باید کرد؟

معمولا شما می‎توانید اشتباهات ویدئویی فراوانی را با استفاده از یک کابل با کیفیت بالا (با حداقل طول ممکن) برطرف کنید. برای نتایج بهتر ما استفاده از کابل‎های VGA یا DVI را برای پروژکتور توصیه می‎کنیم. کابل‎های کامپوزیت و S-VIDEO تصویر پارازیت‎داری را به وجود می‎اورند. سعی کنید طول کابل را کمتر از ۳ متر درنظر بگیرید. اگر که به کابل بلندتری جهت نصب نیاز داشتید، از اینکه از کابلهای ضخیم‎تر و با پوشش خوب استفاده کرده‎اید، اطمینان حاصل کنید.

۳- هیچ تصویر رایانه ای از پروژکتور دیده نمی شود . برای حل آن چه کنیم؟

۱- در ابتدا شما باید از اینکه پروژکتور ورودی درستی را جستجو می‎کند، اطمینان حاصل کنید برای حل این موضوع شما باید راهنمای کاربر پروژکتور را ببینید اگر منبع خودکار خاموش است، لازم است به صورت دستی منبع را تغییر دهید. دکمه ویدئو یا منبع خودکار را از روی صفحه کلید پروژکتور یا کنترل بفشارید. این دکمه در ویدئوپروژکتورها معمولا source نامگذاری شده است.

۲- کابل رایانه متفاوتی را امتحان کنید. ممکن است اشکال از کابل باشد.

۳- رایانه را با یک نمایشگر رومیزی تست کنید تا از اینکه سیگنال فعالی را از سمت لپ‎تاپ یا رایانه رومیزی دریافت می‎کنید، مطمئن شوید.

۴- پروژکتور را با یک منبع رایانه‎ای دیگری امتحان کنید.

۵- برای کمک بیشتر در نصب صحیح تنظیمات نمایشگر، راهنمای کارت گرافیک رایانه را ببینید.

۴- تصویربه طور کامل مستطیلی نیست یا به اصطلاح Keystone دارد برای برطرف کردن آن چه باید کرد؟

خوب دقت کنید اگر کناره ها زاویه دارند، لازم است که شما جلوی پروژکتور را بالا یا پایین ببرید. همچنین بیشتر پروژکتورها دارای اصلاح keystone عمودی دیجیتال هستند که شما می‎توانید از منوی پروژکتور خود آن را تنظیم کنید. اگر بالا یا پایین تصویر زاویه‎ دارند، لازم است که شما پروژکتور را به سمت چپ و راست بچرخانید تا تصویر مستطیلی شود. بیشتر پروژکتورها اصلاح keystone افقی دیجیتال ندارند.

۵- تصویر ارائه شده متناسب نیست برای حل آن چه باید کرد؟


دقیقا منظور ما از این مشکل این است که اگر تصویر شما برای مثال خیلی بلند یا خیلی کوتاه به نظر می‎رسد باید بدانید که نسبت تصویر بر روی پروژکتور و یا رایانه به طور نادرست تنظیم شده است. از این که نسبت تصویر پروژکتور و کامپیوتر یکی هستند، مطمئن شوید. شما در منوی پروژکتور می‎توانید نسبت تصویر را تنظیم کنید. شما در بخش مشخصات نمایشگر می‎توانید نسبت تصویر را با تغییر دادن رزولوشن تنظیم کنید.

۱۶:۹ resolutions ۴:۳ resolutions
۸۵۴×۴۸۰ ۶۴۰×۴۸۰
۱۰۲۴×۵۷۶ ۸۰۰×۶۰۰
۱۲۸۰×۷۲۰ ۱۰۲۴×۷۶۸
۱۹۲۰×۱۰۸۰ ۱۲۸۰×۹۶۰
۱۶۰۰×۱۲۰۰

۶- صدای پخش شده خیلی کم است یا از بلندگوهای پروژکتور خوب پخش نمی شود . چطور آن را درست کنیم؟

بهتر است که بدانید بهترین راه برای برطرف کردن این مشکل آن است که صدای رایانه را به یک دریافت‎کننده صوتی سینمای خانگی یا بلندگوهای رایانه پرقدرتی وصل کنید تا تجربه صوتی پرقدرت‎تری را داشته باشید. بلندگوهای پروژکتور فقط برای فضاهای خیلی کوچک کاربرد دارد.

۷- یک خطا می بینید( Out of range ) و پروژکتور نمی تواند به تکمیل و تنظیم تصویر بپر دازد چگونه آن را برطرف کنیم؟

۱- به مسیر Control Panel > Displays > Settings رفته و رزولوشن رایانه را به رزولوشن اصلی پروژکتور تغییردهید.

۲- به مسیر Displays > Settings > Advanced > Monitor or Adapter > control panel رفته و refresh rate رایانه را بر روی ۶۰ هرتز تنظیم کنید.

۳- کابل‎ها را چک کنید تا عاری از هرگونه تاشدگی بوده و پین‌های آن قطع یا کج نشده باشند(در کابل های VGA).

۴- کابل دیگری را امتحان کنید. ممکن است کابل مشکل داشته باشد.

۵- پروژکتور را با رایانه دیگری امتحان کنید.

۶- کابل را دوباره در جای خود قرار دهید.

۸- تصویر پخش شده دچار رنگ سایه شده یا رنگ دچار مشکل است .

به این صورت عمل کنید از طریق منوی پروژکتور، آن را به تنظیمات کارخانه برگردانید. همه تنظیمات به جز زبان، ساعت کارکرد لامپ و تنطیمات شبکه به حالت اولیه برگردانده می‎شوند.
منبع پخش شونده را تغییر دهید. سعی کنید پروژکتور را به کامپیوتر دیگری وصل کنید. اگر تصویر رایانه دیگری قابل قبول باشد، مشکل از سمت رایانه است.
اگر مشکل رنگ ادامه دارد ، تاشدگی و شکستگی پین‎ها را بررسی کنید. اگر پینی صدمه دیده باشد، لازم است کابل تعویض شود. صفحه لوگو را در ادامه چک کنید. اگر صفحه لوگو یا منو رنگ‎ها را به درستی نمایش نمی‎دهند با فروشنده تماس بگیرید.

۹- هیچ آیکونی بر روی تصویر نمایش داده شده من وجود ندارد. بر روی صفحه نمایش تنها wallpaper ظاهر می شود .

باید بدانید که دسکتاپ رایانه بر روی حالت extended قرار گرفته است. اگر شما تصویر رایانه به همان شکل که بر روی صفحه نمایش است را بر روی پروژکتور می‎خواهید، لازم است حالت clone یا mirror را فعال کنید.

۱۰- چرا نمی توانید رنگ، رنگ سایه و سایر تنظیمات تصویر را تغییر دهید؟
بعضی از گزینه‎های منو بر حسب نوع سیگنالی که پروژکتور دریافت می‎کند، ظاهر خواهند شد. برای سیگنال‎های رایانه پروژکتور به شما امکان تغییر رنگ، رنگ‎سایه ومیزان شفافیت را نمی‎دهد. این نوع تنظیمات تنها برای منابع ویدئویی مثل VCR یا DVD player هستند.

۱۱- با استفاده از چه کابلی می توانم بهترین کیفیت تصویر را داشته باشم؟

نوع سیگنال کیفیت نوع رابط
انالوگ، کیفیت تی وی ضعیف Composite
انالوگ، کیفیت تی وی ضعیف S-video
سیگنال رایانه‎ای انالوگ خوب VGA
سیگنال رایانه‎ای دیجیتال عالی DVI
سیگنال رایانه‎ای دیجیتال عالی HDMI

۱۳- اگر پروژکتور تصویر رایانه شما را شناسایی نکند، اطمینان حاصل کنید که لپتاپ را برای نمایش روی صفحه و خروجی پروژکتور تنظیم کرده باشید .

برای ویندوز ۷ و۸ شما می توانید دکمه Windows و"P" را چند بار تا انجام تنظیم فشار دهید. یا باید این مراحل را به ترتیب انجام دهید Start Menu -> All Programs -> Accessories و سپس روی گزینه Connect to a Projector کلیک کنید و یا از میانبر Windows key و یا Command key + P استفاده کنید

windows + p

اگر با انتخاب کلید‎های پنجره ویندوز و حرف p تصویر نمایش داده نشد، باید ببینیم درایور گرافیک سیستم نصب می‎باشد یا نه. برای این کار روی my computer راست کلیک می‎کنیم وطبق دستورالعمل زیر عمل می‎نماییم:

حال اگر گرافیک سیستم نصب نباشد، آن را نصب کرده و دیتا پروژکتور را راه اندازی می‎نماییم.

اگر بر رو ی سیستم خود ویندوز های ویستا و اکس پی نصب دارید شما می توانید این کار را با فشار دادن دکمه‎ی Fn و دکمه تابع دیگری، به طور همزمان انجام دهید. در لیست زیر فهرست رایج ترین لپتاپ ‎ها و کلیدهای آنان که باید به طور همزمان گرفته شوند، قرار دارد:

کلید سازنده
Fn+F5 Acer
Fn+F8 Dell
Fn+F4 Gateway
Fn+F5 Hp (نه برای همه‎ی مدل‎ها)
Fn+F7 IBM/ Lenovo/ Think Pad
Fn+F7 Sony
Fn+F5 Toshiba
 • بر حسب نیاز یکی از گزینه‎های زیر را انتخاب کنید.

در ویندوز ۷ و ۸ این تنظیمات چگونه است؟

Duplicate :در این حالت تصویر بر روی صفحه نمایش و همچنین لپتاپ نمایش داده می‎شود.
Extend : در این حالت تصویر شما بر روی دو مانیتور پخش می‎شود و می‎توانید مطالب مورد نظر را بین دو مانیتور جا به جا کنید.

Projector only : در این حالت تصویر فقط بر روی صفحه نمایش پروژکتور پخش خواهد شد.

عیب یابی و رفع مشکل در ویندوز ۷ و ۸

 • اگر فقط رایانه تصویر را برای چند لحظه نشان میدهد و بعد ارتباط قطع می شود، باید اندازه تصویر لپتاپ را تغییر دهید. روش کار به صورت زیر است:

نکته بسیار مهم در این مورد آن است که ویدئوپروژکتورها دارای یک رزولوشن اصلی هستند و برای نمایش کیفیت واقعی الزامیست تا کامپیوتر بر روی همان رزولوشن تنظیم شود. البته همه پروژکتورها تا حدی می توانند رزولوشن‌های بالاتر و پایین‌تر را دریافت کنند و آن را به رزولوشن خود تبدیل کنند اما این کار به شدت وضوح تصویر را از بین می‌برد. مثلا در نمایش محتوای دارای متن بسیار اذیت کننده خواهد بود.

در ویندوز ۷،۸ و ویستا به این ترتیب عمل کنید

بر روی دسکتاپ کلید راست کرده و رزولوشن personalize ← display ← change display settings ←resolution را بر روی رزولوشن درست تنظیم کنید.

در ویندوز xp

بر روی دسکتاپ رایانه کلید راست کرده properties ← display ← resolution و آن را را بر روی رزولوشن درست تنظیم کنید. (باید تصویر آمده باشد، در غیر این صورت سیستم (لپتاپ ) را تعویض کرده و مراحل بالا را تکرار کنید)

راه حل دیگر : اگر تصویر به ویدئو پروژکتور منتقل نشد، می بایست وارد منوی ویدئو پروژکتور شده و سپس ورودی COMPUTER را انتخاب کنید تا مشکل برطرف شده و در ویدئو پروژکتور تصویر صفحه نمایش لپ‎تاپ را داشته باشید.

همچنین اگر نگه داشتن کلید ویندوز و فشردن همزمان کلید P، عمل نکرد و منویی را به روی صفحه نمایش لپتاپ ظاهر نکرد، در این صورت می بایست کلید FN را از کیبورد نگه داشته و در همین حال یکی از کلیدهای F3 تا F8 که روی آن عکس مربوط به اتصال به ویدئو پروژکتور است را فشار دهید تا منوی مذکور ظاهر شود و سپس گزینه ی DUPLICATE را انتخاب کنید.

 • ممکن است کامپیوتر در حال ارائه به حالت sleep رفته و سیگنالی که از سمت پروژکتور فرستاده می‎شد قطع شود.
  برای رفع این مشکل، تنظیمات انرژی لپتاپ را مطابق ان چه در زیر امده است، تنظیم کنید.

در ویندوز xp :

جهت غیر فعال کردن ویژگی های حالت power saving، به مسیر زیر بروید.
Start/settings/control panel/Power options
سپس قسمت Power Schemes را انتخاب کرده و همه ۶ گزینه را بر روی حالت never قرار دهید و نهایتا بر روی save as و سپس روی apply کلیک کنید.
بر روی سربرگ advanced رفته و When I close the lid of my portable computer را در حالت none قرار دهید و در پایان ok را زده و از منوی "Power Options" خارج شوید.

در ویندوز ۷ و ۸ :

جهت غیر فعال کردن ویژگی های حالت power saving، به مسیر زیر بروید.
start/control panel/power option
سپس به قسمت change when the computer sleeps رفته و گزینه put the computer to sleep را در حالت never قرار می‎دهیم و در نهایت بر روی save changes کلیک می‎کنیم.

ارسال نظر