با این روش ها حجم تصاویرتان را بدون افت کیفیت کم کنید

آیا برای شما هم پیش آمده که مجبور باشید عکس های خود را در سایز و ابعاد کوچکتر عرضه کنید؟ حتما در این مواقع نگران کیفیت عکس ها هستید و شاید به این موضوع هم فکر کردید که چطور می توانید این کار را بدون اینکه از کیفیت عکس تان کم بشود انجام دهید. این مطلب به شما کمک می کند تا حجم عکستان را بدون افت کیفیت کم کنید.

با این روش ها حجم تصاویرتان را بدون افت کیفیت کم کنید

کلیک- گاهی قصد دارید عکس های اسکن شده را که با دوربین های دیجیتالی گرفته اید با ایمیل برای دوستان خود بفرستید. اما حجم عکستان بالا بوده و از طرفی سرعت اینترنت هم پایین. تصورش را بکنید که چقدر آزار دهنده است. اگر شما هم با این مشکل برخورد کرده اید و به دنبال چاره ای هستید با ما همراه باشید ما به شما می گوییم که چگونه حجم عکس ها را پایین بیاورید به گونه ای که کمترین افت کیفیت را داشته باشد و علاوه براین در ادامه شما را با ۶ فشرده ساز که از نظر هزینه ای رایگان، آنلاین و مبتنی بر دسکتاپ است آشنا می کنیم.

این نکات به شما کمک می کند تا تصاویر وب سایت تان را فشرده کرده، پهنای باندتان را نیز حفظ کنید. به علاوه عملکرد سایت را بهتر کنید، به آسانی عکس ها یتان را آپلود کرده و یا ایمیل نمایید.

کسانی که با دوربین ‌هایی با لنزهای بالا، به صورت خانگی یا نیمه حرفه‌ ای و حرفه ‌ای، عکاسی کرده باشند حتما می دانند که دوربین های خانگی‌ معمولا عکس را با کیفیت ۷۲dpi می ‌گیرد و حجم آن حدودا ۳MB می ‌شود. نیمه‌ حرفه‌ ای‌ها بسته به نوع دوربین معمولاً کیفیتشان ۱۲۸dpi است و این یعنی حجم هر عکس حدوداً ۴MB است. دوربین ‌های حرفه ‌ای هم کیفیت بالاتر و حجم بالاتر دارند.

البته اگر بخواهیم عکس ‌ها را فقط در کامپیوتر خودمان داشته باشیم با وجود هاردهای امروزی که حجم بالایی هم دارند حجم فایل ها مشکلی ایجاد نمی کند و اهمیتی ندارد.

اما مشکل وقتی پیش می آید که بخواهیم عکس هایمان را با دیگران به اشتراک بگذاریم. مثلا روی سایت یا وبلاگ مان بگذاریم تا آن ها هم از دیدنش لذت ببرند. اینجاست که به یک سرویس فشرده سازی تصویر یا Image Compressor نیاز پیدا می کنیم. در سایت ها نیز فاکتور SEO گزینه قابل توجهی در این زمینه است و سرعت بارگذاری سریع تر به معنای رنک بهتر است. با اگوریتم های بسیاری می توان برای کاهش حجم تصاویر اقدام کرد.

تصورش را بکنید با ADSL و سرعت ۲۰kb در حال آپلود عکس هستید آپلود تقریبا هر عکس حدوداً ۴ دقیقه طول می کشد. اگر بخواهیم ۵ عکس را دانلود کنیم حداقل ۲۰ دقیقه ای باید وقت بگذاریم. این تازه یک طرف قضیه است. چون کاربر هم برای دیدن این عکس ها متقابلا بایدهمین زمان را برای دانلود کردن حدودا معطل بشود. به این ترتیب راهی جز کم کردن کیفیت عکس ها باقی نمی ماند.

کاهش حجم عکس بدون افت کیفیت

کاهش حجم عکس بدون افت کیفیت

فایل تصویر شما JPEG ،PNG ،GIF یا SVG باشد یا هر چیز دیگر کاهش سایز و حجم عکس نکته مهمی است. حتی برای کسانی که طراح وب سایت نیستند یا وبلاگ ندارند. سرویس دهنده های ایمیل اجازه ارسال حجم مشخصی از عکس یا فایل ضمیمه را می دهند؛همچنین برای یک وبلاگ یا وب سایت نیز استفاده از عکس با حجم بالا مشکلات بسیاری را برای بازدید کننده و صاحب سایت بوجود می آورد. این مسئله ای است که حتی در کشورهایی که سرعت اینترنت شان بالا است نیز توسط طراحان وب حرفه ای مورد توجه قرار می گیرد.

حجم مناسب عکس برای ضمیمه در ایمیل چقدر باید باشد؟

بهتر است برای حجم یک فایل عکس ضمیمه برای ایمیل کردن حدود ۲۰۰kb و کمتر در نظر بگیرید. اندازه پیکسلی مناسب برای یک عکس ضمیمه در ایمیل به طور معمول در طول بین ۱۰۲۴ تا ۴۵۰ و در عرض ۷۶۸ تا حدود ۳۵۰ است؛ البته قانون خاصی در این مورد وجود ندارد اما معمولا این اندازه ها توصیه می شوند.

اندازه یا ابعاد استاندارد بنر های تبلیغاتی در سایت

برای بنرهای تبلیغاتی استانداردهایی وجود دارد که می تواند به عنوان مرجعی توسط طراحان رعایت شود. مسلما هر چه اندازه طول و عرض عکس کمتر باشد حجم آن نیز کمتر می شود. در بعضی نرم افزارهای مدیریت عکس آسانترین روش، کم کردن طول و عرض عکس برای کاهش حجم است.

کاهش حجم عکس بدون افت کیفیت

اندازه استاندارد بنر های تبلیغاتی در سایت

نحوه کار:

بعد از باز کردن عکس در فتوشاپ اولین کار این است که دقت تصویر را پائین بیاورید. برای این کار از منوی Image گزینه Image size را انتخاب کنید. در این کادر در بخش Resolution در پائین کادر عدد ۳۰۰ را تبدیل به ۷۲ کنید و Ok را کلیک کنید. با این کار دقت تصویر به ۷۲ نقطه در اینچ کاهش می یابد.

در مرحله بعد ابعاد عکس باید کم شود. این کار به میزان زیادی حجم آن را پایین می آورد. باز هم از منوی Image گزینه Image size را انتخاب کنید. این بار در بخش Document size طول و عرص عکس را کم کنید.

سپس ok را کلیک کنید. مرحله آخر تغییر فرمت عکس است؛ برای این کار از منوی File گزینه Save for web را انتخاب کنید. در بخش Settings فرمت Jpg را انتخاب کرده و در زیر آن کیفیت را روی Medium تنظیم کنید. می توانید کیفیت عکس را در کادر سمت چپ ببینید. در بخش پایین نیز حجم عکس با کیفیت کنونی نشان داده می شود. دکمه Save را کلیک کنید، مکان ذخیره سازی و نام عکس را مشخص کرده و باز هم Save را کلیک کنید. در نهایت تصویر را بعد از انتخاب فرمت و تنظیم کیفیت ذخیره نمایید.

مشاهده می کنید که حجم عکس نهایی، اختلاف زیادی با عکس اصلی دارد. عکس اولیه با فرمت Tiff حدود ۱۰ مگا بایت و عکس نهایی حدود ۵ کیلو بایت حجم دارد. یعنی یک دو هزارم.

با این راه حل خیلی ساده می توانید حجم تصاویرتان را کم کنید. این کار با استفاده از نرم افزار Paint انجام می شود.

شما ابتدا باید عکس مورد نظرتان را در نرم افزار Paint باز کنید. سپس در هر جایی از عکس که دوست دارید یک نقطه قرار دهید. دقت کنید که نقطه را جایی و با رنگی قرار دهید که در عکس مشخص نباشد!

به نظرتان چرا باید این کار را می کنیم ؟ جواب این است که برای اینکه تفاوتی در عکس ایجاد شود تا بتوان آن را ذخیره کرد.

در این مرحله در منوی بالای صفحه روی گزینهFile و سپس Save as کلیک کنید و عکس را با فرمت JPEG ذخیره نمایید.

حالا اگر به حجم فایل نگاهی بیندازید می بینید که حجم آن از ۵۰ تا ۸۰ درصد کمتر شده است.

۶ فشرده ساز رایگان

راه های مختلفی برای کم کردن حجم تصاویر وجود دارد یکی از آن ها نرم افزار Jpegmini است.

کاهش حجم عکس بدون افت کیفیت

JPEGMini می تواند سایز فایلی که می خواهید استفاده کنید را تا ۵ برابر کاهش دهد به گونه ای که خللی در کیفیت آن ایجاد نشود. JPEGMini برای مک و ویندوز برنامه دسکتاپ ارائه می کند که می تواند رایگان به صورت محدود یا هزینه ای باشد.

Sharing O'Matic

Sharing O'Matic یک برنامه Adobe Air است که تصاویر را به آسانی دسته دسته و تغییر سایز می کند. این سرویس که توانایی پشتیبانی از JPG، GIF و PNG را دارد به شما اجازه می دهد تنها با کشیدن و رها کردن تصاویر، سایز آن ها را تغییر دهید.

Smush.it

Smush.it این سرویس آنلاین از شبکه توسعه دهندگی Yahoo نشئت می گیرد و توانایی بهینه سازی تصاویر را دارد. برنامه آپلودر همچنین، از JPEG، GIF و فایل های PNG با سایز های حداکثری ۱MB استفاده می کند. نتایج بهینه سازی شده از یک URL موقتی قابل دانلود است که تا ۳۰ دقیقه بعد از تولید نیز امکان برای دانلود دارند. البته اگر شما وبمستر هستید و برای مدیریت سایت خود از وردپرس استفاده می کنید نیازی نیست تا تصاویر را با این روش حجم آنها را کم کرده و در وب سایت خود استفاده کنید. کافیست افزونه WP Smush.it را نصب کنید.

Image Optimizer

Image Optimizer از آن برنامه هایی است که به آچار فرانسه معروف است! با کمک این برنامه می توانید سایز تصاویر خود را تغییر دهید، فشرده کرده و آن ها را بهینه سازی کنید. این برنامه به دو صورت رایگان و پولی هم به صورت آنلاین و هم به صورت اپلیکیشن دسکتاپ ارائه می شود.

RIOT

RIOT یا (ابزار بهینه سازی رادیکالی تصویر) یک برنامه رایگان برای بهینه سازی تصاویر برای کارآمدی بهتر در سایت است. این سرویس نیز از یک اینترفیس آسان برخوردار است تا در حین تغییر در عکس، در همان حال منبع اصلی آن را نیز مشاهده کنید. به این ترتیب می توانید بهتر تصویر اول و تصویر نهایی را مقایسه کنید.

کاهش حجم عکس بدون افت کیفیت

نرم افزار کاهش حجم تصاویر

Png Gauntlet

با این سرویس می توانید فایل های PNG را بهینه سازی کنید. این برنامه قابلیت دانلود را برای ویندوز دارد. سه برنامه PNGOUT، OptiPNG و DeflOpt را ترکیب می کند تا کوچکترین سایز های ممکن را ایجاد نماید که البته این فشرده سازی هیچ تاثیری بر روی کیفیت تصویر نمی گذارد.

ارسال نظر