با این تنظیمات حساب گوگل خود را بعد از مرگ زنده نگه دارید

تصورش را بکنید زمانی که زنده نیستید عکس ها و اطلاعاتی از اکانت گوگل شما برای خانواده و دوستانتان ارسال شود. درست است که تصور مرگ اصلا خوشایند نیست اما این کار چقدر می تواند تاثیر گذار باشد. زنده نگه داشتن حساب کاربری گوگل حتی پس از مرگ امکانی است که گوگل در تنظیماتش ایجاد کرده است تا کاربر بتواند برای حساب خود، پس از مرگ هم برنامه ‌ریزی کند.

با این تنظیمات حساب گوگل خود را بعد از مرگ زنده نگه دارید

کلیک- آیا می‌ خواهید عکس‌ های خانوادگی خود را پس از مرگ به اشتراک بگذارید اما نمی ‌دانید چه تاریخی برای این تنظیمات لحاظ کنید؟ این کار با ویژگی Inactive Account Manager در گوگل شدنی است. برای اینکه بدانید چطور می توانید این کار را بکنید در ادامه مطلب با ما باشید.

چگونه می ‌توانید اطلاعات گوگل خود را پس از مرگ مدیریت کنید؟

شاید فکر کردن به این موضوع چندان خوشایند نباشد، اما به هر حال مرگ اتفاقی است که روزی برای همه ما رخ می دهد. آن موقع دست مان نه تنها از دنیای واقعی از دنیای آنلاین همه کوتاه می شود. همان طور که در جهان واقعی می توانیم کاری کنیم که یادمان پا برجا باشد برای اینکه ردی از ما در دنیای مجازی باقی بماند نیز راهی هست. راهکاری که گوگل در تنظیمات کاربری خود ایجاد کرده و اکانت‌ های آنلاین که حاوی اطلاعاتی هستند به حیات خودشان حتی بعد از ما هم ادامه بدهند.

حساب کاربری شما قابلیتی به نام Inactive Account Manager دارد. اگر چه، این ویژگی، چندین سال است که وجود دارد، اما عملا در میان کاربران گوگل ناشناخته باقی مانده است. از این رو خیلی از افرادی که حساب کاربری گوگل دارند از چنین قابلیتی خبر ندارند.

Inactive Account Manager همان چیزی است که طرفداران فیلم‌ های جاسوسی قدیمی، از آن به عنوان تغییر وضعیت به حالت مرده یاد می ‌کنند. از این رو چنانچه تا یک مدت زمان X که خود تعیین کرده ‌اید، وارد حساب گوگل خود نشوید سرور های گوگل به طور خودکار داده‌ های مورد نظر شما را با افراد انتخابی شما به اشتراک می‌ گذارند. ضمن این که می‌ توانند بنا بر خواسته‌ شما، حساب کاربری را پس از مدت زمان X حذف کنند.

به این ترتیب می ‌توانید اطمینان حاصل کنید که مواردی مثل عکس ‌های خانوادگی ذخیره شده در Google Photos در دسترس خانواده‌ شما قرار می‌ گیرند، همسر شما برای مدیریت کسب و کار می ‌تواند به اطلاعات تماس شما دسترسی کامل پیدا کند یا فرد مورد نظرتان به حساب شما پس از مرگ یا ناتوانی فیزیکی دسترسی خواهد داشت.

راه ‌اندازی Inactive Account Manager

برای تنظیم Inactive Account Manager، مطمئن شوید که وارد حساب گوگل خود شده ‌اید و بعد وارد این صفحه شوید.

در صفحه‌ باز شده روی دکمه‌ Setup کلیک کنید.

زنده نگه داشتن حساب کاربری گوگل بعد از مرگ

تمام مراحل راه‌ اندازی در یک صفحه قرار گرفته ‌اند، اما در این توضیحات هر بخش به صورت جدا بررسی می شود. اولین بخش، به من اطلاع بده یا Alert me است.

زنده نگه داشتن حساب کاربری گوگل بعد از مرگ

در قسمت حتما باید شماره تلفن همراه خود و کد امنیتی ارسال شده توسط گوگل را وارد کنید.

علاوه بر این، بهتر است آدرس ایمیل دیگری (به غیر از جیمیل مربوط به حساب کاربری) را که استفاده‌ مداوم از آن دارید در فهرست آدرس‌ های ایمیل وارد کنید.

در مرحله‌ بعد یک فرصت زمانی مشخص می‌ کنیم.

این مهلت زمانی حداقل ۳ ماهه و حداکثر ۱۸ ماهه است و جدا از انتخاب مدت زمان مورد نظر، یک ماه مانده به پایان آن گوگل به شما اطلاع می دهد.

در مرحله‌ بعد که Notify contacts and share data است، دو بخش adding trusted contacts وSet auto-response in Gmail وجود دارد. شما می ‌توانید تا ۱۰ تماس مورد اعتماد خود را در این قسمت وارد کرده و درجه‌ میزان دسترسی هر یک را مشخص کنید. برای اضافه کردن اطلاعات تماس روی گزینه‌ Add trusted contact کلیک کنید.

زنده نگه داشتن حساب کاربری گوگل بعد از مرگ

در مرحله بعد آدرس ایمیل‌ های آن‌ ها را وارد کنید. اگر قصد دارید مشخص کنید که چه اطلاعاتی با فرد انتخاب شده به اشتراک گذاشته شود گزینه Share my data with this contact را با چک ‌مارک فعال کنید. سپس بر روی Next کلیک کنید.

زنده نگه داشتن حساب کاربری گوگل بعد از مرگ

در مرحله بعد باید شماره تماس افراد انتخاب شده را وارد کنید. از این بابت نگران نباشید. چرا که قرار نیست آن‌ ها از انتخاب شدن خود توسط شما مطلع شوند و بعدا در این باره با شما در مورد مرگ و وصیت ‌نامه! گفتگو کنند. سپس باید مشخص کنید که کدام بخش از اطلاعات شما با آن ‌ها به اشتراک گذاشته شود. پیشنهاد می‌ کنیم که روی این بخش با وسواس بیشتری متمرکز شوید و سریع گزینه‌ Select all را انتخاب نکنید. شاید خیلی از ما عکس ‌های خود را در Google Photo با کمال میل با خویشاوندان خود به اشتراک بگذاریم اما ترجیح دهیم که تاریخچه‌ جستجو های ما خصوصی باقی بماند. پس از انتخاب گزینه‌ های مورد نظر، روی Next کلیک کنید.

زنده نگه داشتن حساب کاربری گوگل بعد از مرگ

در مرحله‌ نهایی راه ‌اندازی، پیامی برای مخاطبان مورد انتخاب خود می ‌نویسید. این مرحله، اختیاری نیست و باید حداقل پیامی در حد یک خط با درج موضوع وارد کنید.

پس از نوشتن متن پیام، روی گزینه Save‌ کلیک کنید و همین مراحل را برای تماس‌ های بعدی تکرار کنید.

اگر مایل باشید، می‌ توانید یک پیام خودکار، راه‌ اندازی کنید و پیامی به همه‌ اعضای موجود در فهرست گوگل خود ارسال کنید. فرض کنید یک کسب و کار کوچک داشته ‌اید که از طریق جیمیل سفارش ‌های مربوط به آن را دریافت می ‌کردید. در این حالت می ‌توانید یک سیستم پاسخ گوی خودکار راه ‌اندازی کنید که به مشتریان اطلاع دهد این کسب و کار به دلیل فوت شما تعطیل شده است!

قدم آخر مهم ‌ترین مرحله است: مشخص کردن این که حساب کاربری گوگل شما پس از پایان یک مهلت زمانی مقرر، پاک شود.

زنده نگه داشتن حساب کاربری گوگل بعد از مرگ

پاک کردن حساب گوگل

چون هیچ گزینه‌ ای برای حذف بخشی از داده‌ ها وجود ندارد، در این تصمیم‌ گیری باید دقت بیشتری به خرج دهید. برای مثال نمی ‌توانید انتخاب کنید که تاریخ جستجو و ایمیل شما حذف شود اما محتوای آپلود شده در یوتیوب و پست‌ های Blogger دست نخورده باقی بماند. در واقع انتخاب این حالت، همان تغییر وضعیت به حالت مرده است!

پس از این که تمام گزینه‌ ها را انتخاب کردید ، برای فهرست مورد اعتماد خود یادداشت نوشتید و متن پاسخ خودکار ایمیل ‌های ارسالی را آماده کردید، روی دکمه Enable کلیک کنید تا فرآیند راه ‌اندازی تکمیل شود.

زنده نگه داشتن حساب کاربری گوگل بعد از مرگ

در صورت کامل شدن روند، صفحه نمایش به این شکل ظاهر خواهد شد:

زنده نگه داشتن حساب کاربری گوگل بعد از مرگ

در صورتی که بخواهید، می ‌توانید گزینه‌ ایمیل یادآوری را غیر فعال کنید. اما فعال بودن این گزینه مفید خواهد بود. چرا که با یادآوری آن می ‌توانید به بخش ویرایش تنظیمات وارد شوید و در صورت تمایل، این تنظیمات را غیر فعال کنید.

بنابراین، با یک نگرش آینده محور می ‌توانید اطلاعات گوگل خود را حتی وقتی که در این دنیا نیستید، امن نگه دارید!

ارسال نظر