۵ ویژگی وی چت که باید به واتس اپ اضافه شود

وی چت یک پیام رسان و در عین حال یک شبکه اجتماعی است که توانسته در نوع خود موفق باشد، در این مقاله ما به بررسی نکات مثبت نرم افزار وی چت می‌پردازیم که می تواند به پیام رسان پرطرفدار واتس اپ اضافه شود.

۵ ویژگی وی چت که باید به واتس اپ اضافه شود

کلیک-وی چت، سرویس پیام رسان چینی است که اولین تاریخ انتشار این برنامه ژانویه ۲۰۱۱ بوده است و توانسته در مدت حدود ۵ سال محبوبیت خوبی پیدا کند. وی چت بر روی شبکه های Wi-Fi،۲G،۳G و ۴G پشتیبانی می شود، در واقع وی چت نسخه شرقی واتس اپ و وایبر تلقی می شود و در بین مردم آسیای مرکزی محبوبیت خوبی دارد.

واتس اپ نیز یکی دیگر از برنامه های بسیار محبوب پبام رسان است که بسیاری از کاربران در سراسر جان واتس اپ را به هر پیام رسان دیگری ترجیح می دهند. واتس اپ یک پیام رسان انگلیسی است که در سال ۱۳۹۴ از نسخه فارسی خود رونمایی کرده است و در حال حاضر واتس اپ از زبان فارسی و ۴۵ زبان زنده دنیا پشتیبانی می کند.

از نکات مهمی که در مقایسه واتس اپ و وی چت حاصل می شود این است که امنیت پیام رسان وی چت بسیار پایین است و به دلیل عدم استفاده از سیستم رمزگذاری در این اپلیکیشن، این برنامه امنیت خوبی ندارد و در بسیاری موارد گزارش‌هایی از کاربران وی چت مبنی بر شنود مکالمات ارائه شده است.

این در حالی است که واتس اپ از امنیت بسیار بالایی برخوردار است، این پیام‌رسان از رمزگذاری سرتاسر (End-to-end encryption، سیستم ارتباطی و کدگذاری که فقط دو طرف مکالمه قادر به خواندن پیام ها هستند) استفاده می‌کند.

این تفاوت یکی از مواردی است که هر کاربری را ترغیب می کند تا به جای وی چت از واتس اپ استفاده کند. از طرفی امکانات واتس اپ نسبت به پیام رسان های مشابه خود بسیار کمتر است. شاید یکی از پیشنهاد های سازنده ای که بتوان در این زمینه به محبوبیت بیشتر واتس اپ کمک کند این است که از برخی ویژگی های خوب اپلیکیشن وی چت استفاده کند.

هر چند که واتس اپ در حال حاضر نیز رکورد زده است و دو سال پیش اعلام شد که این برنامه ماهانه ۴۳۰ میلیون کاربر دارد و هر روز ۵۴ میلیارد پیان در این پیام‌رسان جابه‌جا می شود.

کاربران در واتس اپ به راحتی می توانند علاوه بر پیام های متنی فایل های صوتی و تصویری را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. یکی از عیب های واتس اپ که پیش تر هم به آن پرداختیم کم بودن امکانات سرگرمی و تفریحی این اپلیکیشن است.

اگر از امنیت پایین وی چت چشم پوشی کنیم، امکانات این اپلیکیشن در نوع خود بی‌نظیر است و به خوبی توانسته ترکیبی از یک پیام رسان و شبکه اجتماعی را به کاربران عرضه کند.

بیش از ۷۰۰ میلیون کاربر در چین از وی چت استفاده می کنند. علاوه بر پیام رسانی، پیغام صوتی وی چت نیز در بین چینی ها بسیار طرفدار دارد. هم چنین کاربران می توانند در وی چت از بازی های آنلاین با دوستان خود استفاده کنند، این مورد شبیه به اقدامی است که وایبر در سال های اخیر انجام داد و چند بازی در زیرمجموعه اپلیکیشن خود قرار دارد ولی نتوانست به خوبی مخاطبان را جذب کند.

در این جا به بررسی ۵ ویژگی برتر وی چت می پردازیم که اگر این قابلیت ها در واتس اپ قرار بگیرد احتمالاً دیگر کسی سراغ هیچ پیام رسان دیگری نمی رود.

۱- Shake وی چت

5 ویژگی وی چت که باید به واتس اپ اضافه شود

قابلیت Shake وی چت یک سرچ و جستجو بسیار سریع است. اگر تنها هستید و حوصله تان به شدن سر رفته است می توانید به راحتی وی چت خود را باز کنید و موبایل خود را یک تکان کوچک دهید و با دوستان وی چتی نزدیک خود ارتباط برقرار کنید. در قابلیت Shake بعد از تکان دادن تلفن همراه، نتایج جستجو در قالب notification بر روی دستگاه ظاهر می شود.

شاید در غرب و فرهنگ غربی قابلیت Shake بسیار عجیب و غریب باشد ولی در شهر های شانگهای و Shenzhen در چین از قابلیت Shake بسیار استفاده می‌شود.

۲- Moments، ثبت لحظات روزمره

5 ویژگی وی چت که باید به واتس اپ اضافه شود

Moments از قابلیت های اصلی شبکه اجتماعی وی چت است. در واقع این زمینه ترکیبی از فیس بوک و توییتر است. مانند شبکه های اجتماعی ذکر شده قابلیت ثبت لحظات این امکان را به کاربر می دهد تا بتواند بیشتر با دوستان خود در ارتباط باشد و کاربر می تواند مکان و نوشته های خود را در آن به روز کند. هم‌چنین کاربران می توانند در صفحات Moments دوستان خود را لایک کنند و برای آن ها کامنت یا نظری بنویسند. این قابلیت از امکان شخصی سازی نیز برخوردار است و کاربر می توانند اجازه دهد تا عکس فقط در دستگاه های افراد مورد نظر خود نشان داده شود.

۳-پرداخت‌های الکترونیکی

5 ویژگی وی چت که باید به واتس اپ اضافه شود

اخیراً فیس بوک زمینه ای را برای کاربران آمریکایی خود فراهم کرده است که از طریق فیس بوک مسنجر برخی پرداخت ها ی الکترونیکی خود را با این اپلیکیشن انجام دهند. این اقدام، بسیار مثبت است و کاربران را از بقیه اپلیکیشن های موجود بی نیاز می کند.

وی چت مدت زیادی بود که در پی اضافه کردن پرداخت های الکترونیکی به اپلیکیشن خود بود که سرانجام در اوایل سال ۲۰۱۳ کاربران وی چت در کشور چین می توانستند مبالغ هدیه‌ای را در روزهای خاصی برای یکدیگر واریز کنند و یا از همین سیستم برای انتقال پول استفاده می کردند.

حالا تصور کنید که این سیستم در هر کشور پیاده شود و کاربران بتوانند تمام نیازهای بانکی روزمره خود را از این طریق بر طرف کنند.

۴-بازی

5 ویژگی وی چت که باید به واتس اپ اضافه شود

یکی از قابلیت های بسیار پرطرفدار وی چت ، بازی های این اپلیکیشن است. وی چت با همکاری Tencent (تنسنت) که بزرگ‌ترین کمپانی تولید بازی های ویدئویی است، سیستم بازی اپلیکیشن خود را پوشش داده است که این خود گواه بر کیفیت این بخش از اپلیکیشن است. کاربران وی چت می توانند بازی های وی چت را از پلی استور دانلود کنند و با اتصال به اپلیکیشن و استفاده از مشخصات خود با دوستان خود رقابت کنند.

در میان بازی های وی چت چند بازی ۳D و باکیفیت نیز دیده می شود که نام این بازی ها عبارتند از: Thunder Raid و Dragon Warrior. این بازی ها تجربه سه‌بعدی بازی کردن را برای کاربر به ارمغان می آورد.

۵- Go Dutch

ممکن است شما هم برای یک شام دوستانه به رستوران رفته اید و در آخر برای حساب کردن سهم خود در شام با دوستان خود بحث کرده اید و نتوانسته‌اید سهم دقیق هر فرد را مشخص کنید. قابلیت Go Dutch اپلیکیشن وی چت این امکان را به شما می دهد تا محاسبات شما را بسیار دقیق برای شما انجام دهید و در آخر اگر شما در چین زندگی کنید به راحتی با سیستم پرداخت الکترونیکی وی چت می‌توانید هزینه غذای خود را حساب کنید.

ارسال نظر