معرفی اینترفیس و رابط USB-C و کاربرد آن

اینترفیس و رابط USB-C یک محصول منحصر به فرد است که حاصل همکاری اپل با اینتل است. این پورت از دل USB 3.1 بیرون آمد و ویژگی های چشمگیر بسیاری دارد.

معرفی اینترفیس و رابط USB-C و کاربرد آن

کلیک- در مورد رابط USB-C باید این را بدانید که نه تنها در زمینه سرعت و پهنای باند بسیار عالی عمل می کند بلکه در زمینه امکاناتی مانند ارسال تصاویر به چند نمایشگر به طور همزمان و جریان خروجی بالا به منظور شارژ و راه اندازی Device های دیجیتال، یک محصول کاملا ویژه است.

برای اینکه بهتر با کار این رابط آشنا شوید ابتدا باید مختصری در مورد سیستم فلش بدانید، فلش ها از رابط USB 2 پشتیبانی می کردند که سرعت پایین تری نسبت به رابط های امروزی داشت با این رابط شما می توانید سرعت فلش مموری ها را با مادربوردها هماهنگ کنید و بالا ببرید، ولی بسیاری از مادربردهای امروزی از رابط USB 3.1/C پشتیبانی می نمایند با این حال اکثر محصولات موجود و مادربردهای موجود فاقد این تکنولوژی و این قابلیت هستند.
آزمایشگاه VIA (VIA Labs, Inc) که موسسه ای معتبر و مطرح است، به تازگی استاندارد دو گانه ای را در زمینه سرعت و پهنای باند ارائه کرده است که منجر به تولید سخت افزاری برای اضافه شدن این قابلیت به مادربردهای فاقد می گردد. این استاندارد با قطعاتی به نام های VL716/VL715 شناخته می شود و یک سخت افزار پنل است. همچنین این محصول با آخرین استانداردهای USB-C سازگار است و شیوه کار آن بدین ترتیب است که در یک سر آن رابط USB-C قرار گرفته است و بخش دیگر آن به دو عدد رابط SATA III متصل می گردد.

میزان خروجی این رابط هم بسیار بالا بوده و می تواند سرعت ۱۰ گیگابیت در ثانیه را در اختیار کاربران قرار دهد. این نکته را نیز است لازم است بدانید که هم اینک ذخیره سازهایی اکسترنالی نیز تولید شده اند که تنها با رابط USB-C سازگار هستند که اهمیت این رابط را افزایش می دهد.
خبر خوبی که در رابطه با این استاندارد هست این است که این استاندارد تولید چنین سخت افزاری را با قیمت نسبتا پایین و استفاده از تعداد قطعات الکترونیکی پایین امکان پذیر می سازد. قطعات تشکیل دهنده این مدار از یک سوئیچ رگولاتور برای تبدیل و کنترل ولتاژ های ۵،۳٫۵ و ۱٫۲ ولت بهره می برد. این محصول می تواند در ابعاد بسیار کوچک تولید شود و با سیستم عامل های ویندوز،مک،لینوکس و اندروید پشتیبانی می کند.

ارسال نظر