میان افزار چیست؟

سخت افزار و نرم افزار دو اصطلاحی است که همیشه شنیده ایم و با آن آشنا هستیم. در این میان اصطلاح دیگری وجود دارد به نام میان افزار که کمتر شناخته شده است. نقش و عملکرد این قطعه موضوعی است که در این مطلب از آن گفته می شود.

میان افزار چیست؟

کلیک- برای اینکه یک سخت افزار مدیریت شود نیاز به یک سیستم مدیریتی داریم که بتواند فرآیند ها و پردازش ها را مدیریت و زمان بندی اجرا و کنترل کند. در مدل های پیشرفته مثل انواع کامپیوتر و بعضی از مدل های گوشی موبایل به این سیستم مدیریتی سیستم عامل می گویند و در مدل های ساده تر مثل انواع پخش کننده های موسیقی و انواع ساده تلفن همراه نام آن این سیستم مدیریتی Firmware یا میان افزار است.

در دستگاه های پیشرفته، میان افزار وظیفه ترجمه دستورات نرم افزاری به زبان قابل فهم را برای سخت افزار بر عهده دارد و در دستگاه های ساده تر، مثلا در یک پخش کننده موسیقی میان افزار دستوراتی که از طریق دکمه و درخواست اجرای فرمان مورد نظر از سیستم یا مدارات موجود در دستگاه صادر می شود را تفسیر می کند.

میان افزار کمی بالاتر از سخت افزار قرار گرفته. در واقع می توان گفت اولین نرم افزار یا حتی تنها نرم افزار مرتبط با سخت افزار، میان افزار است.

میان افزار ها را در کارگاه یا کارخانه به وسیله دستگاه هایی به نام Emulator در حافظه های قابل برنامه ریزی و فقط خواندنی معروف به PROM قرار می دهند. این حافظه ها را به وسیله Emulator برنامه ریزی می کنند. یک نمونه از انواع این حافظه ها همان بایوس کامپیوتر است که میان افزاری را نیز اجرا می کند. گاهی ممکن است در زمان طراحی و تولید این میان افزار ها مشکلاتی به وجود بیاید. مشکلاتی که فقط در زمان عملکرد خود را نشان می دهند. مشکلاتی به وجود آید که تنها در زمان عملکرد مشخص شوند. به همین دلیل تولید کنندگان سخت افزار دائما در حال بررسی میان افزارهای نصب شده هستند تا اگر خطا یا ایراد نرم افزاری داشتند آن را برطرف کرده و نسخه به روز شده آن میان افزار را منتشر کنند.

ارسال نظر