Live CD چیست و چه کاربردی دارد؟

Live CD یا دیسک زنده به یک سی دی یا دی وی دی گفته می شود که قابل بوت شدن باشد و محتویات آن حاوی نرم افزار از پیش پیکره بندی شده است.

Live CD چیست و چه کاربردی دارد؟

کلیک- Live CD یا دیسک های زنده قابلیت های فراوان دارند مهمترین آنها این است که این دیسک ها برای کاربر این امکان را فراهم می کند تا بدون نیاز به دسترسی به هارد، بتواند امور خود را در صورتی که نخواهد اطلاعاتی را ذخیره کند، انجام دهد.
در مورد تاریخچه ی دیسک زنده باید گفت که یکی از نخستین دیسک های زنده، دیسکی در قطع یک کارت اعتباری به نام The Linux Bootable Business Card بود. این دیسک بسیار کم حجم بود و حجم کلی این دیسک حدود ۵۰ مگابایت می باشد. یکی دیگر از مهم ترین دیسک های زنده، Knoppix نام دارد که توسط Klaus Knopper ایجاد شده است. پروژه Knoppix توسط Linux Tag حمایت می شود. دیسک کلاوس برای ایجاد تمامی اکوسیستم دیسک های مشابه Knoppix و برای اهداف مختلفی مانند Bioinformatic، آموزش، جرایم کامپیوتری، بازی و میزکار استفاده شده است. امروزه تا حدی انواع مختلف دیسک های مبتنی بر Knoppix گسترده شده اند می توان گفت که به طور تقریبی برای تمامی نیازها، راه حلی به صورت دیسک زنده وجود دارد.
این دیسک ها کمتر در بین کاربران ایرانی شناخته شده است،برای بسیاری از کاربران. به خصوص افرادی که عادت به نصب یا استفاده از نرم افزارهای از پیش نصب شده دارند، ارزش این دیسک ها روشن نیست. با ذکر یک مثال به خوبی متوجه می شوید که این دیسک ها چه کاربردی دارند،تصور نمایید کامپیوتری را با توجه به نوع سخت افزار و بودجه خود خریداری می کنید. هنگامی که آن را دریافت کردید، دیسک زنده خود را در آن قرار می دهید و در ۳۰ تا ۴۵ ثانیه، کامپیوتر جدید آماده کار می شود، شما کارهای نرم افزاری خود را با استفاده از دیسک زنده انجام می دهید و نوبت که به ذخیره اطلاعات رسید دیسک سخت فقط برای ذخیره داده ها استفاده می کنید، حالا تصور کنید اگر کامپیوتر شما دزدیده شود، اطلاعات موجود روی آن به درد کسی نخواهد خورد، زیرا شما آن ها را توسط Private key رمزنگاری کرده اید.

لازم است که بدانید بیشتر دیسک های زنده امروزی بر پایه لینوکس هستند، به جز دیسک FreeSBIE که مبتنی بر FreeBSD است. به طور عمده، دیسک های زنده حاوی نرم افزارهای آزاد تحت مجوزهای GPL یا BSD هستند و می توان آن ها را بدون محدودیت تکثیر و استفاده کرد ، کسانی که با نرم افزارهای متن باز کار کرده اند به خوبی با این موضوع آشنایی دارند تعداد خاصی از این دیسک ها نیز حاوی نرم افزارهای غیرآزاد هستند و تکثیر و توزیع مجدد آن ها ممکن است دارای محدودیت هایی نیز باشد.

بخاطر مزیت های فراوان این دیسک ها سیستم های مبتنی بر CD روز به روز گسترش می یابند. این حقیقت که دیسک های CD کندتر از دیسک های سخت هستند، نباید باعث نادیده یا کم اهمیت انگاشتن ارزش والای دیسک های زنده در سازمان ها شود. برخی از پروژه هایی که برای از میان بردن این محدودیت ها فعال هستند، عبارتند از: Stateless Linux Project at Red Hat و FreeNX project. با استفاده از محصولات این پروژه ها می توانید ایستگاه های کاری بدون دیسک سخت در شبکه خود راه اندازی کنید و از امنیت سیستم خود نیز اطمینان داشته باشید.

پروژه های زیادی بر این مبنا ساخته شده اند یکی از این پروژه ها مورفیکس (Morphix) که بر پایه Knoppix بنا شده، امکان ساخت دیسک های زنده را به آسانی فراهم کرده است.
دیسک زنده برای شما مزیت های فراوان دارد در صورتی که شما یک مدیر IT در یک سازمان هستید، می توانید دیسک زنده ای مبتنی بر RPM ایجاد و نرم افزارهای لازم را روی آن قرار دهید، آن را رمزنگاری و به سازمان خود ارایه کنید. به این شکل می توانید تمام سازمان خود را در برابر ویروس ها و Spywareها ایمن کنید و هیچ خللی هم در کار شما وارد نمی شود.
از مزیت های دیگر دیسک زنده این است که هنگامی که روی سیستم خود کار می کنید، نیاز به ذخیره سازی داده دارید. هنگامی که از یک دیسک زنده استفاده می کنید، چندین گزینه در اختیار دارید. شما می توانید از کلیدهای USB که امروزه با ظرفیت های ۸ گیگابایت و بالاتر نیز موجود هستند، استفاده کنید یا می توانید فایل های خود را روی سرویس دهنده های راه دور که روی اینترنت قرار دارند و شما با استفاده از VPN به آن ها متصل می شوید، ذخیره کنید.

دیسک های زنده آزادی که جامعه نرم افزارهای آزاد بر آن بنا شده را به ما هدیه داده است و امکان ایجاد گستره روزافزونی از دیسک های زنده را فراهم کرده است. بیایید با هم مروری بر این دیسک های زنده داشته باشیم.

دیسک ADIOS:
دیسک ADIOSدیسک زنده ای مبتنی بر Fedora است. هنگامی که آن را بارگذاری و بوت کنیم و وارد سیستم می شود، به ظاهر شبیه RHEL و دارای مجموعه نرم افزارهای اداری کاملی است. مانند OpenOffice، موزیلا و Evolution. هدف از ایجاد ADIOS ابزاری آموزشی برای مبانی شبکه و پردازش های توزیع شده است. نکته قابل توجه این است که این دیسک مبتنی بر فدورا است.

دیسک Dyne:bolic:
هدف از ساخت و تهیه این دیسک پوشش نیازها و تولیدات چندرسانه ای است. با استفاده از این دیسک، می توانید صوت و ویدیو تولید و آن ها را در اینترنت پخش (Broadcast) کنید. شما همچنین قادر خواهید بود با استفاده از ابزارهای نصب شده در یک کامپیوتر معمولی، صوت و تصویر را ضبط، ویرایش، encode و به صورت stream در اینترنت پخش کنید.

دیسک Knoppix:
باید گفت که این دیسک استاندارد طلایی دیسک های زنده به شمار می رود. این دیسک دارای انواع منشعب شده گسترده ای برای نیازها و محیط های مختلف است.

دیسک SLAX:
هنوز این دیسک بسیار مورد توجه است در مورد قابلیت این دیسک باید گفت که این دیسک زنده مبتنی بر توزیع Slackware که یکی از توزیع های قدیمی لینوکس به شمار می رود. این دیسک ادامه دهنده سنت Slackware و به همین دلیل نیز مورد توجه قرار گرفته است.

دیسک GeexBox:
کاربرد این دیسک بسیار جالب است،این دیسک یکی از دیسک های منشعب شده از Knoppix است که می تواند کامپیوتر شما را به یک پخش کننده دیجیتالی تبدیل کند. این دیسک می تواند DivX، DVD، VCD، SVCD و Audio CDها را به راحتی پخش کند. کافی است تلویزیون خود را به خروجی TV کامپیوتر مجهز به GeexBox متصل کنید و یک پخش کننده تمام عیار داشته باشید قدرت این دیسک باورنکردنی است.

ارسال نظر