پاک‌سازی حافظه کش با پاک‌سازی دیتا چه فرقی دارد ؟

اولین کاری که  شما در هنگام داشتن مشکل در عملکرد اپلیکیشن های اندروید می کنید چیست؟ حافظه کش را پاک می کنید یا کل دیتا را؟ این دو چه تفاوتی با هم دارند؟

پاک‌سازی حافظه کش با پاک‌سازی دیتا چه فرقی دارد ؟

کلیک- معمولا یکی از راهکارهایی که اغلب می تواند مشکلات ایجاد شده در اپلیکیشن های اندروید را حل کند اقداماتی همچون«پاک‌سازی حافظه کش» (ClearCache) و یا «پاک‌سازی کل دیتا(Clear Data) است که بسیار به حل این مشکل کمک می کنند ولی تاکنون برایتان این سوال پیش آمده است که تفاوت این دو عملیات در چیست؟ برای یافتن جواب این پرسش تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

Clear App Cache یا پاک‌سازی حافظه کش اپلیکیشن یا چیست؟
کش (Cache ) یا حافظه نهان نام یک فضای ذخیره سازی موقت در دستگاه بوده که وظیفه آن نگهداری انواع خاصی از داده‌ است. در علت به وجود آمدن حافظه کش باید گفت که این حافظه به منظور افزایش سرعت عملکرد دستگاه و کاهش مصرف منابع پردازشی و عدم نیاز به دریافت داده‌های تکراری ایجاد شده است. حتما ت متوجه این نکته شده‌اید که پس از راه‌اندازی مجدد گوشی، باز کردن بلافاصله یک اپلیکیشن کمی به طول می‌انجامد در صورتی که در دفعات دوم به بعد انجام همین عمل با سرعت بیشتری صورت می‌گیرد.

علت این موضوع با حافظه کش دستگاه در ارتباط مستقیم است. چون سرعت اجرای یک اپلیکیشن پس از بارگذاری اولیه به دلیل داده‌هایی که در حافظه کش دستگاه ذخیره می‌شوند، افزایش می‌یابد. مشابه همین عمل نیز در هنگام بازدید از وب‌سایت‌ها اتفاق می‌افتد. به راحتی می‌توان متوجه شد که وب‌سایت‌ها از دفعات بازدید دوم به بعد با سرعت بیشتری بالا می‌آیند.در این شرایط هم دلیل وقوع این امر با حافظه کش دستگاه ارتباط مستقیم دارد.

مرورگر شما هم حافظه پنهان یا کش اختصاصی خود را داشته و اطلاعات مربوط به وب‌سایت‌هایی که از آن بازدید می‌کنید را در این حافظه ذخیره‌سازی می‌کند. این امر منجر به افزایش سرعت عملکرد مرورگر در حین مراجعه به سایت‌هایی که به وفور از آن‌ها بازدید می‌کنید خواهد شد.

می توان گفت که تحت شرایط عادی در دستگاه‌های هوشمند اندرویدی نیازی به مدیریت دستی داده‌های کش وجود ندارد. خود سیستم عامل اندروید به طور خودکار این داده‌ها را مدیریت می‌کند. اگر اپلیکیشنی حال به هر دلیلی به درستی اجرا نشد و یا به طور کامل متوقف شد می‌توانید برای حل مشکل به صورت دستی از این راه وارد عمل شوید.

زمانی که داده‌های کش یک اپلیکیشن را حذف می‌کنید، فایل‌هایی که به طور موقت در آن‌ ذخیره شده‌اند را از بین می‌برید. با این‌ حال توجه داشته باشید که انجام چنین عملی، عملکرد بهتر دستگاه اندرویدی شما را تضمین نمی‌کند. همچنین پس از حذف داده‌های کش ممکن است که اپلیکیشن به طور موقت در هنگام استفاده کندتر عمل کند که این هم به نوبه ی خود مشکل دیگری ایجاد می کند.چون حافظه کش به منظور افزایش سرعت عملکرد دستگاه ایجاد شده است

Clearing cache memory with data cleansing

Clear App Data یا پاک‌سازی دیتا اپلیکیشن‌ چیست؟
همانطور که می دانید پاک کردن حافظه کش ریسک بسیار جزئی در تغییر تنظیمات یک برنامه دارد در حالی که پاک کردن داده یا دیتا اپلیکیشن‌ها (Clear App Data) تنظیمات و اطلاعات پیشین را به طور کامل حذف خواهد کرد. شما باید این را بدانید که انجام عمل Clear App Data یا پاک‌سازی دیتا، اپلیکیشن را به حالت اولیه و پیش‌فرض باز می‌گرداند. پس از آن اپلیکیشن طوری عمل خواهد کرد که گویا شما برای اولین بار آن را دانلود و نصب کرده‌اید.

برای اینکه بهتر متوجه این مبحث شوید در نظر بگیرید که تنظیمات صوتی یک اپلیکیشن را تغییر داده‌ و به شکلی که مد نظرتان است شخصی‌سازی کرده‌اید. در این شرایط با پاک‌سازی حافظه کش، این تنظیمات مد نظرتان به هیچ وجه تغییر نخواهند کرد و به نوعی حذف نمی‌شوند. ولی در سمت مقابل پاک کردن دیتای اپلیکیشن مذکور به احتمال زیاد تمامی تنظیمات آن را به حالت اولیه باز می‌گرداند و این موضوع به معنای از دست رفتن شخصی‌سازی‌های شما خواهد بود.

Clearing cache memory with data cleansing

چه موقع نیاز به پاک‌سازی حافظه کش یا دیتا داریم؟
چنین شرایطی کمتر پیش می‌آید که اتفاق بیفتد که در آن مجبور به پاک‌سازی حافظه کش شوید. خوشبختانه اغلب اپلیکیشن‌ها در قبال این موضوع درست عمل کرده و بهینه‌سازی شده‌اند. اما در مقابل برخی از اپلیکیشن‌ها هم وجود دارند که اطلاعات پرحجم و سنگینی را در حافظه کش دستگاه ذخیره می‌کنند و همین موضوع منجر به اشغال حافظه داخلی گوشی یا تبلت اندرویدتان خواهد شد.

می توان از پادکست‌ها به عنوان دسته ای از این موارد نام برد. اگر از اپلیکیشن‌های این چنینی استفاده می‌کنید، توصیه کارشناسان این امر به شما این است که گاه به گاه حافظه کش آن‌ها را پاک‌سازی کنید. در مقابل پاک‌سازی کل دیتا اپلیکیشن‌ها اغلب در شرایطی انجام می‌شود که عملکرد اپلیکیشن با اختلال روبرو شده باشد یا دچار مشکلات خاصی شود. در این مواقع با بازگرداندن تنظیمات و وضعیت اپلیکیشن به حالت اولیه، مشکلات مورد نظر رفع می‌شوند این را نیز در نظر داشته باشید که پاک‌سازی حافظه کش یا دیتا اپلیکیشن‌ها باید با توجه به نیاز شما انجام شود.

Clearing cache memory with data cleansing

با چه روشی حافظه کش یا دیتا یک اپلیکیشن را پاک‌سازی کنیم؟
در پاسخ به این سوال باید گفت که این فرآیند بسته به نوع و مدل گوشی و سیستم عامل آن فرق دارد، اما در گوشی‌های مجهز به سیستم عامل اندروید آب نبات چوبی روش کار به شرح زیر است.
۱- به منوی تنظیمات مراجعه کنید.
۲- وارد قسمت Apps موبایل شوید.
۳-در بالای صفحه نمایش زبانه All tap را انتخاب کنید.
۴- اکنون بر روی اپلیکیشنی که مایل به حذف داده یا کش آن هستید ضربه بزنید.
۵- صفحه ای برای شما باز می شود در صفحه باز شده گزینه Clear Cache یا Clear Data بسته به عملی که مایل به انجام آن هستید، انتخاب کنید.

در مورد پاک کردن حافظه یا کش دستگاه این نکات را در یاد داشته باشید که اپلیکیشن‌هایی که به سرعت عملکرد دستگاه کمک می‌کنند وجود دارند که مدعی هستند استفاده از آن‌ها باعث افزایش سرعت عملکرد دستگاه می‌شود. بهتر است از این موضوع نیز مطلع باشید که در اغلب موارد استفاده از این اپلیکیشن‌ها فایده ای ندارد.اگر در مورد این اپلیکیشن ها نمی دانید باید بگوییم که عموما در این اپلیکیشن‌ها گزینه‌ای ارائه شده که ادعا می‌شود با انتخاب آن سرعت عملکرد دستگاه شما افزایش می‌یابد. انجام چنین عملی در پلتفرم‌های امروزی اندرویدی بخصوص نسخه‌های جدید سیستم عامل اندروید غیر ضروری محسوب شده و به هیچ وجه به افزایش سرعت عملکرد سیستم عامل و دستگاه منجر نمی‌شود.

ارسال نظر