آموزش تصویری رفع مشکلات کیبورد لپتاپ

تقریبا همه ما در هنگام استفاده از لپ تاپمان با قفل شدن صفحه کلید و یا کار نکردن بعضی از دکمه های آن مواجه شده ایم. به نظرتان علت چه چیزی می تواند باشد و در این مواقع چه کاری باید کرد؟

آموزش تصویری رفع مشکلات کیبورد لپتاپ

کلیک- گاهی در هنگام تایپ کردن با مشکل بر می خوریم و بعضی دکمه ها کار نمی کند. در این مواقع نباید سریع به فکر تعویض صفحه کلید باشید. چون سخت و پر هزینه است. پس پیشنهاد می کنیم در ابتدا روش های که در ادامه ذکر می شود را امتحان کنید و اگر نتیجه نگرفتید در آخر به فکر تعویض آن بیوفتید.

تمیز کردن صفحه کلید

اگر تعدادی از دکمه های صفحه کلید کار نمی کنند و بعضی دیگر کار می دهند ممکن است به دلیل وجود آشغال هایی در آن باشد. احتمال دارد در هنگام کار کردن با سیستم تان غذایی خورده باشید و سپس خرده نانی و یا چیزی به درون صفحه کلید نفوذ کرده باشد.

برای اینکه صفحه کلید را تمیز کنید لپ تاپ تان را تا زاویه ۷۵ درجه کج کنید تا سطح آن به صورت شیب دار در بیاید. بعد آن را تکان دهید تا هر تکه غذا یا هر چیز دیگری که در آن است، خارج شود. غیر از این می توانید لپ تاپ را تا زاویه ۹۰ درجه به صورت وارونه نگه دارید. البته حواستان باشد که به ارامی نه به سرعت تکان دهید چون ممکن است مشکل سخت افزاری برایش بوجود آید.

اگر از هارد دیسک مکانیکی دارید بهتر است لپ تاپ تان را خاموش کنید تا از هر برخوردی به آن جلوگیری شود. اگر باز هم مشکل رفع نشد می توانید از هوای فشرده برای خارج کردن آشغال استفاده کنید.

راه اندازی مجدد لپ تاپ

اگر همه کلید های صفحه کلید کار نمی کنند علت قطعا نرم افزاری است که می توانید آن را با راه اندازی مجدد لپ تاپ رفع کنید. اگر همه چیز به خوبی کار می کند کافی است از طریق منوی استارت لپ تاپ را در حالت شات دان قرار دهید. در غیر این صورت دکمه پاور را برای ۵ ثانیه نگه دارید تا لپ تاپ خاموش شده و دوباره شروع به کار کند.

اگر با این روش نیز مشکلتان حل نشد راه حل های دیگر را امتحان کنید.

بازگردانی ویندوز

اگر صفحه کلید شما پس از نصب هر برنامه جدیدی یا تغییر تنظیماتی کار نکرد بهتر است ویندوز را به حالت قبل برگردانید. برای انجام این کار باز منوی استارت وارد کنترل پنل شوید.

حل مشکل صفحه کلید

و روی گزینه Back up your computer کلیک کرده و گزینه System and Security را انتخاب کنید.

حل مشکلات صفحه کلید لپ تاپ

در صفحه بعد روی Recover system settings or your computer کلیک کنید و پس از آن Open System Restore را انتخاب کنید. در این قسمت منتظر بازگردانی یا همان Restore شدن ویندوز خود باشید.

اگر مشکل صفحه کلید سیستمی باشد قطعا با راه اندازی دوباره ویندوز باید حل شود.

مشکلات صفحه کلید لپ تاپ

مشکلات صفحه کلید لپ تاپ

رفع از طریق درایور صفحه کلید

اگر شما درایور صفحه کلید خود را بروز رسانی نکردید این احتمال وجود دارد که صفحه کلیدتان کار ندهد. شما باید مطمئن شوید که آیا درایور صفحه کلید بدون مشکل است یا باید به سراغ Device manager بروید.

دسترسی به Device manager کار سختی نیست. این گزینه را می توان از طریق جستجوگر ویندوز یا Run پیدا کرد. اما چون برای انجام این فرآیند نیاز به تایپ اصطلاتی است آن هم زمانی که صفحه کلید مشکل دارد بنابراین باید به صورت دستی به این قسمت دسترسی پیدا کنیم.

ابتدا به سراغ منوی استارت بروید و روی کنترل پنل کلیک کنید.

در کنترل پنل بر روی System and Security - Device manager و در نهایت System کلیک کنید.

مشکلات صفحه کلید

در Device manager درایور های سخت افزاری لپ تاپ را پیدا کنید. سپس روی Keyboard کلیک کرده تا به قسمت صفحه کلید بروید و در صورت وجود مثلث زرد رنگ با علامت تعجب باید به وب سایت سازنده لپ تاپ رفته تا آخرین درایور را دانلود و نصب کنید.

سپردن آن به یک حرفه ای

اگر همه روش های بالا تاثیری نداشته باشد باید گارانتی لپ تاپ خود را چک کنید. اگر گارانتی داشت با نمایندگی تماس بگیرید تا مشکل شما را رفع کنند.

و اگر نداشت به سراغ تعمیر کار لپ تاپ بروید تا آن را بررسی کند. ممکن است مسئله کوچکی باشد و به سرعت حل شود.

اگر مشکل بزرگتری وجود داشته باشد شما قطعا باید هزینه بیشتری را باید به تعمیر کار پرداخت کنید و در صورت رفع نشدن به فکر جایگزینی باشید.

استفاده از جایگزین

این آخرین راه حل است. اگر بعد از طی کردن تمامی مراحل بالا حتی هزینه بسیاری برای تعمیر داده اید اما فایده ای نداشت بهتر است به فکر جایگزینی موقتی باشید. شما می توانید یک صفحه کلید خارجی را که از پورت USB بهره می برد به لپ تاپ وصل کنید. اگر چه این روش آخرین راه بوده اما می توانید به تایپ کردن متن مورد نظر پرداخته یا کار دیگری انجام دهید.

البته اگر نیاز به تایپ کردن متن کوتاهی از قبیل نام کاربری یا پسوورد دارید بهتر است از صفحه کلید ویندوز استفاده کنید. برای فعال کردن صفحه کلید ویندوز باید به منوی استارت رفته و سپس روی All Programs کلیک کنید.

حل مشکلات صفحه کلید

در مرحله بعد در گزینه Accessories ، Ease of Access را انتخاب نمایید. در نهایت کلید on-Screen Keyboard را زده تا صفحه کلید را روی نمایشگر مشاهده کنید.

حل مشکلات صفحه کلید

حل مشکلات صفحه کلید

احتمالا یکی از روش های برای رفع مشکل جواب می دهد. بهرحال اگر همه روش هایی که ذکر شد به طور کامل مشکل شما را حل نکرد اما حداقل می تواند کار الان شما را پیش ببرد.

ارسال نظر