مشکلات نصب ویندوز ۱۰ راه حل آن ها

شاید شنیدن این خبر که بیش از ۱۱۰ میلیون کاربر از ویندوز ۱۰ استفاده می کنند خیلی از کاربران و حتی شما را به فکر نصب کردن ویندوز ۱۰ انداخته  باشد. اما آیا از مشکلاتی که در هنگام نصب این ویندوز برای کاربران پیش می آید نیز خبر دارید؟ این مطلب می تواند به شما کمک کند که از مشکلات نصب این نسخه ویندوز مطلع شوید و آن ها را حل کنید.

مشکلات نصب ویندوز ۱۰ راه حل آن ها

کلیک- در مسیر راه اندازی ویندوز ۱۰ ممکن است مشکلاتی برایتان پیش آید که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم و روش حل این مشکلات و نیز نصب این نسخه ویندوز را آموزش می دهیم.

کلید فعال‌ سازی ویندوز

حتی اگر شما از نسخه قانونی یا فعال ‌شده ویندوز ۷ و یا ویندوز ۸٫۱ استفاده کنید اگر از شما درخواست کلید فعال ‌سازی ویندوز ۱۰ شد، گزینه Skip، Do Later و یا Next را بسته به آنچه در پیغام نمایش داده می‌ شود کلیک کنید. در واقع در این قسمت نیازی به پیدا کردن کلید ویندوز ۱۰ ندارید. ممکن است ویندوز به‌ طور خودکار این مشکل را شناسایی کند و این پیغام را به شما ندهد.

مشکلات ویندوز 10

با این وجود احتمال دارد که چندین روز برای اعمال روند فعال ‌سازی زمان نیاز داشته باشید. اگر باز هم این پیغام را دریافت کردید مسیری که در ادامه گفته می شود را برای برطرف ‌کردن مشکلات فعال‌ سازی انجام دهید.

متوقف شدن نصب به مدت طولانی و یا راه ‌اندازی مجدد پی در پی

قبل از هر چیز مطمئن شوید که همه سخت ‌افزار های جانبی غیر ضروری را از کامپیوتر خود جدا کرده‌ اید. دیسک سخت جانبی، نمایشگر‌ های ثانویه، کارت‌ خوان‌ ها و صفحه ‌کلید ها از مورادی هستند که باید آن ها را از سیستم خود جدا کنید. اگر به وای فای وصل هستید نیز بهتراست آن را غیر فعال کنید و با کابل LAN به اینترنت وصل شوید.

در مرحله بعد مطمئن شوید که ویندوزمتناسب را از لحاظ ۳۲ بیتی و یا ۶۴ بیتی بودن را در اختیار دارید. در صورتی که مراحل به ‌روز رسانی را با بهره ‌گیری از ویندوز ۷ نسخه استارتر، هوم بیسیک و یا هوم پرمیوم انجام داده ‌اید و یا این روند را بر روی ویندوز ۸٫۱ (استاندارد که معمولا هوم نامیده می‌شود) انجام می ‌دهید، باید ویندوز ۱۰ نسخه هوم را انتخاب کنید.

اگر در حال به ‌روزرسانی را با ویندوز ۷ نسخه پرو یا اولتیمیت و یا ویندوز ۸٫۱ نسخه پرو یا پرو برای دانش‌ آموزان هستید باید ویندوز ۱۰ پرو را انتخاب کنید. در صورتی که شما از نسخه اینترپرایز ویندوز ۷ یا ۸٫۱ استفاده می‌ کنید، به ‌روزرسانی برای شما رایگان نخواهد بود و به توافق‌ نامه شما بستگی دارد.

مایکروسافت در هنگام مواجه شدن با این مشکلات به کاربران توصیه کرده که از ابزار ایجاد نسخه نصبی ویندوز ۱۰ برای ایجاد درایو یو‌ اس ‌بی یا دی ‌وی ‌دی استفاده کنند. با این وجود توجه داشته باشید که تایید لایسنس معتبر شما به اجرای درست روند به ‌روزرسانی بستگی دارد. در واقع شما باید اول به جای نصب از پایه ویندوز ۱۰، کامپیوتر خود را به‌ روزرسانی کنید تا مطمئن شوید که لایسنس پیشین ویندوز ۷ یا ویندوز ۸٫۱ به عنوان لایسنس معتبر برای به‌ روزرسانی رایگان به ویندوز ۱۰ مورد تایید قرار گرفته است.

در صورتی که روند راه‌ اندازی مجدد به ‌صورت پی ‌در پی و یا وقفه در فرایند نصب برای شما وجود دارد، باید منتظر بمانید. چون هنوز مایکروسافت مشکلات زیادی در فرایند به ‌روزرسانی دارد.

پیغام خطای Something Happened 0x80070005-0x90002

در فرآیند نصب ویندوز ۱۰ ممکن است کدی را مشاهده کنید. این کد پیغام خطای ۸۰۰۷۰۰۰۵ است. یکی از پیغام‌ های قدیمی که می گوید نصاب ویندوز نمی‌تواند به یکی از فایل‌ های مورد نیاز برای ادامه مراحل نصب، دسترسی داشته باشد. علت های مختلفی می توانند در ایجاد این خطا نقش داشته باشند اما راهکار هایی که برای حل آن رایج هست به شرح زیر هستند:

۱- قبل از هر چیز آنتی ‌ویروس و فایروال رایانه خود را غیر فعال کنید. حتی نسخه‌ های تولیدی مایکرو سافت نیز باید غیر فعال شوند.

۲- به‌ روزرسانی ویندوز را با رفتن به لینک KB971058 بازنشانی کرده و Fixit را اجرا کنید.

۳- مجددا نصاب ویندوز ۱۰ را اجرا کنید (در صورت امکان از طریق ویندوز آپدیت)

۴- در صورتی که موفق نشدید، دوباره آنتی ‌ویروس و فایروال ویندوز خود را فعال کنید و دستورالعمل‌ های که در لینک KB 947821 وجود دارد را برای اجرای DISM یا ابزار System Update Readiness Tool انجام دهید.

۵- آنتی ‌ویروس و فایروال را خاموش کنید و مجددا فرآیند نصب ویندوز ۱۰ را امتحان کنید.

پیغام خطای ۰xC1900101-0x20017, -0x30018, -0x20004 و پیغام‌های مشابه

به زبان دیگر پیغام بالا ممکن است به صورت عبارت "The installation failed in the SAFE_OS phase with an error during INSTALL_RECOVERY_ENVIRONMENT operation" نیز روی صفحه کامپیوتر شما به نمایش در آید.

این مورد نیز یکی دیگر از پیغام ‌های خطایی است که از زمان ویندوز ۸ وجود داشته. چیزی در حدود شش صفحه توضیح در انجمن ‌های پرسش و پاسخ مایکرو سافت، یک صفحه در Reddit و ده‌ ها مطلب دیگر در وب ‌سایت‌ ها و انجمن‌ های دیگر در این زمینه وجود دارد اما هر کدام جواب های متفاوتی را ارائه کرده اند. باید صبر کنیم تا ببینیم مایکروسافت چه راه‌ حل کاملی را در این زمینه پیش پای کاربران می گذارد.

فعال ‌سازی ویندوز ۱۰

اگر از نسخه های قانونی ویندوز ۷ یا ویندوز ۸٫۱، قبل از اجرای نصب استفاده می کنید از اساس باید یک به ‌روزرسانی از سیستم‌ عامل فعلی به ویندوز ۱۰ را اجرا کنید تا اعتبار ویندوز شما مورد تایید قرار بگیرد. برای این کار می‌توانید از به ‌روزرسانی از طریق ویندوز آپدیت، اجرای گزینه Upgrade this PC now از وب ‌سایت دانلود ویندوز ۱۰ و یا ایجاد دیسک نصب از طریق ابزار ارائه شده توسط مایکرو سافت استفاده کنید.

اگر موفق نشدید می‌ توانید گزینه فعال ‌سازی خودکار از طریق تلفن (که متاسفانه در کشور ما قابل استفاده نیست) را امتحان کنید. برای این کار کلید های ویندوز و R را فشار دهید و در پنجره ای که برایتان باز می شود عبارت slui.exe 4 را تایپ کنید و اینتر را بزنید. در مرحله بعد با انتخاب کشورتان، شماره ‌ای رایگان را به همراه شناسه نصب مشاهده می کنید. با این شماره تماس بگیرید تا شما را برای فعال‌ سازی راهنمایی کنند.

مشکلات نصب ویندوز 10

پاسخ به سوال در خصوص مالک کامپیوتر

در هنگام نصب ویندوز ۱۰ پرو از شما پرسیده می شود که چه کسی مالک این دستگاه است. با اینکه سوال ساده ای است اما ابهام زیادی در مورد آن وجود دارد. به عنوان مثال در صورتی که شما یک شرکت کوچک دارید، آیا شما مالک کامپیوتر هستید یا شرکت شما؟ پس می بینید که پاسخ این سوال آنقدر ها هم که به نظر می رسد ساده نیست.

در صورتی که گزینه "I do" را به عنوان مالکیت خود انتخاب کنید در واقع شما به نصاب اعلام کردید که قصد وارد کردن حساب کاربری مایکرو سافت و یا حسابی مشابه را دارید. در صورت انتخاب گزینه "My Organization" ویندوز تلاش می کند تا شما را به یک دامین وصل کند.

به این ترتیب حتی اگر گزینه "I do" را هم انتخاب کنید بازهم می توانید در صورت استفاده از ویندوز ۱۰ پرو به یک دامین متصل شوید. در صورتی که از حساب تجاری آفیس ۳۶۵ استفاده می کنید باید گزینه "My Organization" را انتخاب کنید. در غیر این صورت پاسخ شما تفاوت زیادی ایجاد نمی کند.

مشکل زمانی به وجود می آید که شما کامپیوتر شخصی خود را با حساب شخصی مایکروسافت خود راه ‌اندازی می‌ کنید و بعد از آن می خواهید با استفاده از حساب کاربری شرکت، به دامین شرکت متصل شوید. این کار محدودیت‌ های بسیاری دارد که البته این محدودیت مختص ویندوز ۱۰ نیست و در ویندوز ۷ و یا ۸٫۱ نیز دیده می شود.

مشکلات مرتبط با ویدئو، صدا و درایور های دیگر

غیر از مشکلات پایه ای که در مسیر نصب ویندوز ۱۰ با آن مواجه می شوید ممکن است مشکلاتی در رابطه با درایوها برایتان پیش آید. این مسئله ای است که اکثر کاربران از آن شکایت دارند. گاهی مشکلات مرتبط با درایور ها بلافاصله بعد از نصب ویندوز ۱۰ دیده می شوند و گاهی تا زمانی که چندین و چند بار کامپیوتر خود را راه ‌اندازی نکرده باشید و مایکرو سافت با به ‌روزرسانی‌ های جدید، درایور های پایدار شما را بازنویسی نکرده باشد چنین مشکلاتی بر سر راهتان سبز نمی شوند.

برای برطرف کردن این مشکل باید از برنامه‌ ای به نام wushowhide استفاده کنید. این برنامه بعد از حذف درایور های معیوب از به ‌روزرسانی ویندوز ۱۰ در این رابطه و جایگزین کردن درایورهای پایدار با نسخه‌ های معیوب و البته جدیدتر جلوگیری می ‌کند.

کار نکردن منوی استارت ویندوز ۱۰

یکی از پیغام ‌های که ممکن است در فرآیند نصب ببینید به صورت زیر است :

"Critical Error/Your Start Menu isn't working. We'll try to fix it the next time you sign in."

ممکن است این پیغام را به صورت عبارت دیگری نیز مشاهده کنید:

"Critical Error/Start menu and Cortana aren't working. We'll try to fix it the next time you sign in."

انجمن پرسش و پاسخ مایکرو سافت یک تاپیک اصلی برای این مشکل ایجاد کرده که ۷۳ صفحه دارد و تعداد کاربرانی که در این صفحه این مورد را به عنوان مشکلات نصب خود مطرح کرده اند به چیزی در حدود ۱۱۹۵ نفر می رسد. اما مایکرو سافت هنوز راه حلی برای این مشکل پیدا نکرده است. Paul Sey، مهندس مایکروسافت در این رابطه گفته:

شاید بتوانید با راه‌ اندازی دستگاه در حالت Safe Mode و بلافاصله پس از آن راه‌ اندازی در حالت طبیعی، این مشکل را به‌ طور موقت حل کنید. با این وجود احتمال دریافت مجدد این پیغام ها وجود دارد.

برای راه‌ اندازی در حالت Safe Mode کافی است که در زمانی که بر روی گزینه Start، پس از آن Power و نهایتا Restart کلیک می ‌کنید، کلید شیفت را پایین نگه دارید. هنگامی که در محیط ریکاوری ویندوز قرار دارید، گزینه TroubleShoot و پس از آن Advanced Options، سپس Startup Settings و نهایتا Restart را انتخاب کنید.

بعد از راه ‌اندازی دوباره با مجموعه‌ ای از گزینه‌ ها مواجه شوید. با فشردن کلید ۵ یا F5 می ‌توانید از حالت Safe Mode به همراه شبکه استفاده کنید. پس از ورود به حساب کاربری در حالت Safe Mode، همه چیز تمام است. در این مرحله با راه‌ اندازی دوباره کامپیوتر، می ‌توانید به راه ‌اندازی معمول برگردید.

اگر از نرم‌ افزار های آنتی ‌ویروس استفاده می‌ کنید، پیشنهاد می کنیم که آن را حذف و مجددا آن ‌را نصب کنید. زیرا وجود همین نرم افزار ها گاهی باعث ایجاد مشکل شده است. تعدادی از کاربران نیز گفته اند که اضافه کردن یک حساب کاربری جدید از نوع Administrator یا همان مدیر سیستمی توانسته مشکل آن ها را حل کند.

ایجاد حساب بدون نیاز به حساب کاربری مایکروسافت

مایکروسافت هر آنچه در توان داشته به کار بسته تا شما را مجبور به استفاده از حساب‌ کاربری اینترنتی این شرکت برای ورود به ویندوز ۱۰ کند. با این وجود ایجاد یک حساب سیستمی یا همان Local همچنان امکان ‌پذیر است.

برای این کار با کلیک بر روی Start، با رفتن به قسمت Settings، گزینه Family & other users را انتخاب کنید، بر روی گزینه Add someone else to this PC را بزنید. در پنجره‌ای که عبارت How will this person sign in? نوشته شده در قسمت پایین بر روی گزینه The Person I want to add doesn't have an email address را انتخاب کنید. در قسمت بعدی بر روی Add a user without a Microsoft account کلیک کنید. بالاخره در این قسمت می ‌توانید یک نام کاربری، یک گذر واژه و راهنمای گذر واژه را انتخاب کنید. در مرحله آخر روی گزینه Next کلیک کنید تا حساب مورد نظر شما ایجاد شود.

عدم نمایش برنامه‌ های شما در لیست کامل منوی استارت

اگر شما بیشتر از ۵۱۲ برنامه بر روی کامپیوتر خود دارید در هنگام نصب ویندوز ۱۰ با مشکلات زیادی مواجه می شوید. نهایتا این برنامه ‌ها بر روی لیست کامل برنامه‌ های منوی استارت قرار نمی ‌گیرند. با این وجود همچنان برنامه‌های یاد شده نصب هستند و می‌ توانید از آن ‌ها استفاده کنید.

این محدودیت ۵۱۲ تایی نه ‌تنها برای برنامه‌ ها بلکه برای فولدرها، فایل‌ ها و میان ‌برهایی که در منوی استارت شما در قسمت چپ و راست (کاشی‌ها) قرار می ‌گیرند نیز صدق می کند. این مشکلی است که در حال حاضر راهی برای برطرف کردن آن وجود ندارد. اما خبر خوب اینکه مایکروسافت راه‌ حل برطرف کردن این مشکل را پیدا کرده اما هنوز مشخص نیست این به‌ روزرسانی چه زمانی در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.

عدم راه ‌اندازی فروشگاه ویندوز ۱۰

علاوه بر وجود مشکلاتی مانند تحریم برای کاربران، افراد زیادی وجود دارند که مدعی هستند با کلیک بر روی ویندوز استور هیچ اتفاقی نمی‌ افتد! صد ها پست در انجمن ‌های مختلف در خصوص این مشکل وجود دارد. به ‌نظر می ‌رسد با رفرش کردن ویندوز می توان این مشکل را حل کرد.

پاک کردن کش نیز از جمله راه ‌حل ‌هایی است که ممکن است در این زمینه به حل مشکل کمک کند.

مشکلات نصب ویندوز 10

عدم همگام‌ سازی ایمیل‌ها در ویندوز ۱۰

این مشکل بارها و بارها برای کاربران مختلف ایجاد شده است. پیشنهادی که مایکروسافت برای حل این مشکل ارائه کرده حذف برنامه ایمیل/تقویم و نصب مجدد آن از استور است. برای حذف برنامه ایمیل باید بر روی کاشی موجود در سمت راست منوی استارت، کلیک راست کنید و گزینه Uninstall را انتخاب کنید. حالا به ویندوز استور بروید و عبارت Mail را جستجو و بر روی آن کلیک کنید و گزینه Install را انتخاب نمایید.

مشکل قدیمی به‌ روزرسانی خودکار

مایکروسافت همچنان به ‌روزرسانی را به ‌طور اجباری در اختیار کاربران قرار می‌ دهد. برای جلوگیری از به‌ روزرسانی، می‌ توانید از ترفند تنظیم محدودیت برای ارتباط اینترنتی خود استفاده کنید.

ارسال نظر