آموزش جایگزین کردن دی ‌وی‌ دی رایتر لپ ‌تاپ با یک هارد دیسک

گاهی دلایل مختلف مثل خرابی بی دی رام یا دی وی دی رایتر لپ تاپ مان و یا افزایش فضای ذخیره سازی و ... ممکن است ما را فکر استفاده از یک هارد دیسک به جای دی وی دی رایتر بیندازد. اینکه چگونه یک هارد دیسک را جایگزین دی وی دی رایتر لپ تاپ تان کنید موضوعی است که در این مطلب می خوانید.

آموزش جایگزین کردن دی ‌وی‌ دی رایتر لپ ‌تاپ با یک هارد دیسک

کلیک- اگر درایو نوری لپ ‌تاپ شما خراب باشد و یا از کاربرانی باشید که همیشه فضا برای ذخیره اطلاعات تان مثل فایل‌ های مالتی‌ مدیا و همچنین بازی‌ ها و نرم‌ افزار های حجیم کم می آورید اضافه کردن هارد دیسک دوم به جای دی ‌وی‌ دی رایتری می تواند راه حل خوبی برایتان باشد. با این کار همیشه می توانید یک دی ‌وی ‌دی رایتر یا حتی بی ‌دی رایتر اکسترنال را همراه خود داشته باشید. جایگزین کردن هارد دیسک یک کاربرد دیگر هم دارد. اینکه اگر ویندوز خود را روی یک درایو SSD فوق ‌العاده سریع نصب کنید قادر هستید نرم‌ افزار ها را در یک چشم بهم زدن اجرا کنید. برای آموزش روش این جایگزینی ادامه مطلب را بخوانید.

رسانه‌ های نوری یا همان دیسک‌ هایی که به شکل DVD ،CD و حالا Blu-Ray هستند در ۳۰ سال اخیر کاربرد زیادی داشته اند. اما این رسانه‌ ها کم کم با گسترش اینترنت پر سرعت و همچنین ارزان شدن فلش ‌درایو ها، کارت‌ های حافظه‌ و هارد دیسک‌ ها کاربرد اولیه خود را از دست داده اند. تصور کنید بخواهید یک بازی یا فیلم DVD را با سرعت ۵۶ کیلو بیت در ثانیه ‌ای دایال آپ سال‌ های قبل دانلود کنید. سازندگان کامپیوتر نیز با توجه به این روند، در تولیدات جدید خود به سمت خارج کردن درایو نوری از برخی کامپیوتر های مدرن حرکت کرده اند. برای مثال اولترابوک، کلاس جدیدی از لپ ‌تاپ ‌های بسیار باریک و سبک است که برای کم کردن ضخامت آن درایو نوری از آن حذف شده است. علاوه بر این همان طور که می دانید در دنیای تبلت هم درایو نوری وجود ندارد. البته اولترابوک‌ ها فعلاً درصد کمی از بازار نوت ‌بوک را در بر گرفته اند؛ هنوز هم اغلب نوت ‌بوک‌ هایی که فروخته شده اند درایو نوری دارند.

آیا ممکن است درایو ذخیره ‌سازی در محفظه‌ درایو نوری کار کند؟

درایو های نوری مثل درایو ذخیره سازی به کامپیوتر وصل می‌شوند؛ بنابراین درایو ذخیر‌ه‌ سازی می ‌تواند از اتصال درایو های نوری استفاده کند. در بیشتر نوت ‌بوک‌ های ساخته شده در پنج سال اخیر، اتصال سریال ATA یا همان پورت SATA برای درایو نوری به کار رفته است. راه دوم، اتصال Parallel ATA یا موازی ATA است. ما در این راهنمای کارهای دستی در مورد آنچه که نوت ‌بوک‌‌ های امروزی دارند، صحبت می‌ کنیم.

قبل از گفتن روش کار باید به این نکته توجه داشته باشید که این مطلب صرفاً یک راهنماست نه بیشتر و نکته دیگر اینکه مراحلی که در ادامه خواهیم گفت روی تعداد زیادی از نوت ‌بوک ‌ها قابل اجرا نیستند. پس به اینکه آیا این مراحل می توانند برای نوت بوک شما هم کاربرد داشته باشند یا خیر دقت کنید.

شروع کار

دو مورد برای این تبدیل نیاز داریم: یک درایو ذخیره ‌سازی به انتخاب خودتان و یک محفظه درایو نوری برای نگهداری درایو ذخیره ‌سازی. اولین مورد تعیین مشخصات محفظه‌ درایو نوری است.

 جایگزین کردن دی ‌وی‌ دی رایتر لپ ‌تاپ با یک هارد دیسک

راه منطقی برای تعیین محفظه‌ درایو نوری مناسب نوت‌ بوک شما، پیدا کردن مدل درایو نوری آن است؛ این کار را می‌ توان با جستجو کردن در Device Manager ویندوز انجام داد:

- منوی Run را با زدن کلید ویندوز و حرف R باز کنید.

- عبارت devmgmt.msc را تایپ کنید.

- کلید اینتر را فشار دهید.

به این ترتیب وارد بخش دیوایس منیجر ویندوز می شوید که البته راه‌ های دیگری نیز برای باز کردن آن وجود دارد. بیشتر کاربران از محیط گرافیکی کنترل پنل ویندوز استفاده می‌ کنند. اگر ویندوز ۸ روی سیستم تان نصب دارید می توانید این گزینه را با راست‌ کلیک در مکان قبلی منوی استارت در ویندوز‌ های پیشین پیدا کنید.

قسمت DVD/CD-ROM Drives را با کلیک کردن روی آیکون فلش در کنار آن، باز کنید.

نامی که می ‌بینید، ساخت و مدل را به ما می ‌دهد؛ بهتر است برای پیدا کردن موارد زیر به سراغ اینترنت و یا پرسش در انجمن‌ های مختلف نروید:

ارتفاع درایو ( ۹٫۵mm یا ۱۲٫۷mm ) و نوع اتصال ممکن است SATA یا PATA باشد).

تصویر زیر پورت SATA روی یک درایو نوری را نشان می دهد.

 جایگزین کردن دی ‌وی‌ دی رایتر لپ ‌تاپ با یک هارد دیسک

استفاده از هارد درایو یا SSD دلخواه

این تصمیم‌گیری کم و بیش به مقدار فضایی که نیاز دارید وابسته است. اگر هارد دیسک درایو ۲۵۰ گیگا بایتی کامپیوتر شما تقریباً پر شده، برای خرید درایوی با ظرفیت حداقل ۲۵۰ گیگا بایت برنامه‌ ریزی کنید. برای مثال درایو هایی با دو تا سه برابر ظرفیت مورد نیاز بخرید تا برای فضایی که در آینده لازم دارید، کافی باشد.

در محفظه درایو نوری می‌ توان هم از هارد دیسک‌ ها یا HDD و هم از دیسک ‌های حالت جامد یا SSD استفاده کرد. اگر تفاوت این دو نوع درایو را دقیقاً نمی ‌دانید می توانید جستجو و مطالعه ای از قبل بکنید تا متناسب با کاربرد و بودجه خود بهترین گزینه را انتخاب کنید.

اولین مشخصه‌ ای که برای خرید درایو ذخیره ‌سازی باید به آن توجه کنید داشتن اتصال SATA است. تقریباً همه‌ درایو ‌های مصرفی که امروزه فروخته می‌ شوند، دارای SATA هستند؛ اما برای اینکه مطمئن شوید خودتان مشخصات محصول را بررسی کنید.

دومین ویژگی که باید بررسی شود، ارتفاع درایو ذخیره‌ سازی است. ممکن است محفظه‌ درایو نوری که می خرید، برای جا دادن درایو هایی با ارتفاع ۹.۵ میلی‌ متر یا کمتر طراحی شده باشد. محفظه‌ ۱۲.۷ میلی ‌متری معمولاً درایو های ۱۲٫۵mm را جای می‌ دهد؛ اما برای اطمینان، مشخصات محفظه را نیز بررسی کنید.

مراحل نصب

قدم اول: درایو ذخیره ‌سازی را در محفظه نصب کنید .

اولین مرحله‌ نصب، کار گذاشتن‌ درایو ذخیره‌ سازی در محفظه است. در این بخش تنظیم کردن درایو ذخیره‌ سازی با پورت ‌ها و نیز محکم کردن درایو در محفظه به وسیله‌ چهار پیچ، اهمیت زیادی دارد.

توجه کنید که باید به دقت، اتصال بین پورت‌ های درایو و محفظه تنظیم شود. چیزی را فشار ندهید؛ چون این کار فقط در یک جهت انجام می‌ شود و نیازی به محکم فشار دادن نیست.

 جایگزین کردن دی ‌وی‌ دی رایتر لپ ‌تاپ با یک هارد دیسک

دقت کنید که ممکن است پوشش سطحی محفظه‌ شما مطابق با درایو نوری موجود روی نوت ‌بوک شما نباشد. در این صورت در مراحل بعد آن را انتقال می‌دهیم.

قدم دوم: درایو نوری را از نوت ‌بوک بیرون آورید.

 جایگزین کردن دی ‌وی‌ دی رایتر لپ ‌تاپ با یک هارد دیسک

در مرحله اول اقدامات زیر را برای پیشگیری از مشکلات احتمالی انجام دهید:

  • دوشاخه‌ نوت ‌بوک را از برق خارج کنید.
  • باتری نوت‌ بوک را بیرون بیاورید.
  • دکمه‌ پاور نوت ‌بوک را فشار دهید و به ‌مدت دو ثانیه نگه دارید تا الکتریسیته‌ اضافی تخلیه شود.

 جایگزین کردن دی ‌وی‌ دی رایتر لپ ‌تاپ با یک هارد دیسک

مراحل بعدی بسته به نوت ‌بوک شما فرق می کند. اما در مورد بیشتر نوت ‌بوک ‌ها مراحل به صورت زیر است. احتمال دارد یک پیچ در پایین نوت‌ بوک، دقیقاً زیر محل درایو نوری قرار داشته باشد. پیچ را درآورید و درایو نوری را با به کارگیری اهرم خارج کنید. مثل همیشه، از نیروی غیر معمول استفاده نکنید. شاید لازم باشد کمی آن را تکان دهید و آرام بیرون بیاید.

قدم سوم: پوشش سطحی را منتقل کنید.

 جایگزین کردن دی ‌وی‌ دی رایتر لپ ‌تاپ با یک هارد دیسک

حالا که درایو نوری را از نوت‌ بوک خارج کرده ‌اید، وقت آن است که پوشش سطحی را روی محفظه درایو ذخیره‌ سازی قرار دهید. یک شکاف پلاستیکی در هر دو طرف پوشش سطحی درایو نوری وجود دارد که می ‌توان با فشار دادن آن به سمت داخل، پوشش سطحی را بیرون آورد؛ برای نصب آن روی محفظه‌ درایو ذخیره‌ سازی، این کارها را به صورت عکس انجام دهید.

قدم چهارم: محفظه‌ درایو ذخیره‌ سازی را نصب کنید.

 جایگزین کردن دی ‌وی‌ دی رایتر لپ ‌تاپ با یک هارد دیسک

در اینجا همه مراحلی که برای خارج کردن درایو نوری انجام دادید، بر عکس می ‌شود. محفظه‌ درایو ذخیره ‌سازی را به داخل فشار دهید و پیچ را در جای خود قرار دهید. سپس باتری را دوباره جاسازی کنید، نوت بوک را به برق وصل کنید و آن ‌را روشن نمائید.

قدم پنجم: آیا کامپیوتر درایو جدید را می‌ شناسد؟

امکان دارد درایو ذخیره‌ سازی تازه نصب شده‌ شما فوراً در My Computer ویندوز نشان داده نشود؛ به‌ خصوص اگر کاملاً نو باشد. این امر احتمالاً به این دلیل است که درایو هنوز فرمت و شاید پارتیشن ‌بندی نشده است.

 جایگزین کردن دی ‌وی‌ دی رایتر لپ ‌تاپ با یک هارد دیسک

کارهای زیر را انجام دهید تا یک درایو ذخیره‌ سازی نو را با استفاده از کنسول مدیریت دیسک مایکرو سافت، فرمت و پارتیشن ‌بندی کنید:

  • منوی Run را با فشردن کلید ویندوز و حرف R باز کنید.
  • عبارتmsc را تایپ کنید.
  • کلید اینتر را فشار دهید.

توجه کنید که دیسک منیجمنت را می‌ توان از مسیر Control Panel\System and Security\Administrative Tools و سپس انتخاب گزینه‌ Computer Management و در ادامه Storage و Disk Management نیز پیدا کرد که بسیار طولانی‌ تر است. راه حل دیگر منوی استارت در ویندوز ۸ است. با راست کلیک روی گوشه‌ سمت چپ و پایین صفحه، گزینه‌ هفتم همان دیسک منیجمنت است.

به هر حال، شما باید درایو جدید را در لیست پارتیشن ‌ها مشاهده کنید. روی درایو کلیک راست کرده و گزینه‌ New Simple Volume را انتخاب کنید. با این کار New Simple Volume Wizard اجرا می ‌شود که طی چند مرحله آماده‌ سازی درایو را برای شما انجام می ‌دهد. به این منظور درایو جدید باید فرمت و پارتیشن ‌بندی شود. هر پارتیشن نیز باید یک حرف به عنوان Drive Letter داشته باشد تا در ویندوز قابل مشاهده شود.

نتیجه‌گیری

بکارگیری درایو نوری در نوت‌ بوک، فضای ذخیره‌ سازی را بیشتر می ‌کند؛ و گرنه مجبور هستیم فضای مورد نیاز مان را از طریق درایو های اکسترنال یا شاید در صورت داشتن اینترنتی سریع از طریق ذخیره‌ سازی ابری و اینترنتی تأمین کنیم. مهم ‌تر از آن این است که عمر مفید PC شما افزایش می‌ یابد؛ به ‌جای حمل و نقل یک دستگاه دی ‌وی ‌دی رایتر که احتمالاً زیاد استفاده نمی ‌کنید، می ‌توانید یک SSD بسیار سریع برای نصب ویندوز داشته باشید و هارد دیسک خود را برای درایو هارد دیسک بزرگ ‌تر را برای آرشیو استفاده کنید.

ارسال نظر