آشنایی با ویژگی های یک صفحه نمایش بد گوشی یا لپتاپ

آیا شما هم تاکنون به واسطه ی نگاه کردن به نمایشگر موبایل یا لپتاپ  دچار سردرد یا درد در چشمانتان شده اید؟ چرا مهم ترین قسمت یک موبایل یا لپتاپ نمایشگر آن است؟ در هنگام انتخاب یک نمایشگر باید به چه دقت کنیم؟

آشنایی با ویژگی های یک صفحه نمایش بد گوشی یا لپتاپ

کلیک- در این مقاله سعی داریم ۶ ویژگی که منجر می شود نمایشگر یک لپتاپ و یا موبایل تبدیل به بدترین قسمت این دستگاه شود را معرفی کنیم، امیدواریم این آموزش به شما کمک کند تا بتوانید به درستی موبایل یا لپتاپی با نمایشگر با کیفیت انتخاب کنید.

اگر می خواهید تشخیص دهید که چگونه می‌توانید کیفیت نمایشگر را تشخیص دهید به این نکات توجه کنید که برخی از مشخصات فنی مثل مقدار روشنایی، کنتراست حتی کیفیت رنگ و درجه اشباع آن به راحتی قابل تشخیص نیستند و نیاز به سنجش توسط ابزارهای خاص دارند اما می‌توان به کمک چند راه ساده کیفیت صفحه نمایش را تشخیص داد. اگر یک یا چند مورد از توضیحات زیر را در یک محصول دیدید مطمئن باشید کیفیت نمایش قربانی نام و قیمت دستگاه شده است.

رزولوشن بالا
رزولوشن یا وضوح صفحه نمایش به معنی تعداد پیکسل‌هایی است که در سطرهای افقی و ستون‌های عمودی قرار دارند و هر چقدر تعداد این پیکسل‌ها بیشتر باشد، جزییات بیشتری هم از تصویر نمایش داده می‌شود. پس این را در نظر بگیرید که همیشه بزرگ‌تر بودن صفحه نمایش به معنی بهتر بودن کیفیت تصویر نیست و در یک روزلوشن ثابت، دستگاهی که اینچ بیشتری دارد، تصویر را با کیفیت کمتری نمایش می‌دهد.

resolotion

برای تشخیص اینکه رزولوشن ابزارهای مختلف چگونه می‌تواند کیفیت تصویر را مشخص کند بهتر است به جدول زیر نگاه کنید، این اعداد معرف رده‌های پرفروش محصولات گروه خود هستند:

موبایل تبلت لپ‌تاپ
متوسط اندازه ۳.۵-۵ اینچ ۷-۱۰ اینچ ۱۴-۱۵.۶ اینچ
کیفیت متوسط ۴۸۰*۸۰۰ ۱۰۲۴*۷۶۸ ۱۳۶۶*۷۶۸
کیفیت خوب ۹۶۰*۵۴۰ ۱۲۸۰*۸۰۰ ۱۶۰۰*۹۰۰
کیفیت عالی ۱۲۸۰*۷۲۰ ۱۹۲۰*۱۰۸۰ ۱۹۲۰*۱۰۸۰

در اینجا چند نکته وجود دارد که باید به آن دقت کنید.

۱- این مورد وجود دارد که با افزایش رزولوشن قیمت دستگاه به صورت تصاعدی زیاد می‌شود.

۲- این اندازه‌ها به عنوان نمونه از محصولات پرفروش انتخاب شده‌اند.

تصویر را در مقابل آفتاب بگیرید و به آن نگاه کنید
همه ی ما کمابیش این مشکل را داشته ایم. که وقتی به صفحه ی نمایش موبایلمان در خیابان نگاه کرده ایم فقط یک تصویر خالی مشکی رنگ یا کمرنگ دیده ایم. برای این تست باید بدانید که میزان روشنایی یک دستگاه در آفتاب یا محیط‌های پر نور مشخص می‌شود. اهمیت روشنایی در این است که بسیاری از این وسایل در طول روز مورد استفاده قرار می‌گیرند و در محیط‌های پرنور ممکن است توان مشاهده محتویات آنها را نداشته باشیم. این مساله اگرچه به قیمت دستگاه ارتباط دارد ولی در مدل‌های حرفه‌ای هم گاهی نادیده گرفته می‌شود. مثلا صفحه نمایش گلکسی S III سامسونگ با تمام ویژگی‌های قدرتمند آن مثل رنگ و کنتراست، تنها ۲۱۰ لوکس روشنایی دارد و روشنایی روز تصویر آن تیره است در مقابل لومیا ۹۰۰ نوکیا ۲۶۲ لوکس، HTC One X حدود ۵۳۰ لوکس و آیفون ۴S حدود ۵۵۰ لوکس روشنایی دارند که بسیار عالی است.

look display in the sun
گردن خود را صاف نگه دارید و به تصویر نگاه کنید
حتما شما هم با این مورد مواجه شده اید که کیفیت تصویر در زمانی که زاویه دیدتان متمایل می شود تغییر می کند.معمولا کاربران با دستگاه‌هایی همراه فقط از روبرو کار می‌کنند اما زمانی که زاویه دید آنها کمی متمایل می‌شود کیفیت تصویر تغییر می‌کند. هر چقدر این تغییر کمتر باشد کیفیت نمایشگر بالاتر است. در پس‌زمینه نمایشگرها یک نور سفید تابیده می‌شود و با عبور از کریستال‌های مایع این نور رنگ پیدا می‌کند. وقتی کمی زاویه مشاهده تصویر عوض شد رنگ‌ها غلظت خود را از دست می‌دهند و حتی به سمت طیف‌های خاکستری کشیده می‌شوند. این موضوع در لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت عادی است ولی در گوشی‌های موبایل و تبلت‌ها قابل بخشش نیست.

look stright to the picture
سفیدی نمایشگر واقعا سفید است؟
به این نکته توجه کنید که زمانی که به یک نمایشگر با کیفیت نگاه می‌کنید باید رنگ سفید را دقیقا سفید ببینید. اگر صفحه نمایش دستگاه کیفیت نداشته باشد رنگ سفید به سمت رنگ‌های دیگر متمایل خواهد شد مثلا آن را به رنگ آبی می‌بینید یا درجه‌های مختلف خاکستری به چشم می خورد. اهمیت این موضوع در مواردی مثل عمق و پرسپکتیو با سایه‌ها نمایش داده می‌شوند و هر چقدر فاصله سفید و سیاه بیشتر باشد درجه‌های مختلفی از جزییات دیده می‌شوند البته اگر از تداخل رنگ‌ها صرف نظر کنیم.

feauture of display
نمایشگر یا آیینه
بین یک نمایشگر براق با درخشنده اختلاف زیادی وجود دارد. اگر زمانی که با لپ‌تاپ خود کار می‌کنید سایه‌ای از یک بینی افراشته با حفره‌های آن می‌بینید به این معنی است که همیشه انعکاسی از محتویات روبروی دستگاه در تصویر آن وجود دارد. یک نمایشگر با کیفیت به جای اینکه تصویر آینه‌ای و براق داشته باشد، درخشنده است و نور و رنگ را با کیفیت واقعی آنها نمایش می‌دهد. به این مورد اساسی دقت کنید.

screen
دانه‌های پیکسلی در نمایشگر
یک نمایشگر عالی تصویری صاف و شفاف دارد و شما می توانید همه چیز را به خوبی در آن ببینید ولی اگر با یک نمایشگر روبرو شدید که حتی می‌توان ردیف‌های افقی و عمودی پیکسل‌ها را مشاهده کرد سریع باید از آن فاصله بگیرید هرچقدر که مزایا و قیمت آن هم برای شما خوب باشد. پیکسل ها باید به شما تصویری در نمایشگر ارائه کنند که همچون آسمان صاف و شفاف باشد دقت کنید.

استفاده از PS Vita به عنوان دسته اضافی در پلی استیشن 4

تمامی این موارد برای نمایشگر انواع تبلت ها و موبایل ها و لپتاپ ها صدق می کند. در خرید این نمایشگرها دقت کنید.

ارسال نظر