تفاوت تبلت با فبلت در چیست؟

فبلت ها از محصولات جدید ارتباطی هستند که از نظر قابلیت ها و ویژگی ها بین گوشی های هوشمند و تبلت ها قرار گرفته اند. این محصولات از نظر هوشمندی و کاربرد به پای گوشی های هوشمند نمی رسند اما از تبلت ها کاربردی تر هستند.

تفاوت تبلت با فبلت در چیست؟

کلیک- اگر اخبار فناوری های دنیا را دنبال کنیم می بینیم که هر روز محصولاتی جدید ارتباطی و کامپیوتری وارد بازار می شوند. از جمله این محصولات فبلت ها و تبلت ها هستند. اکثر مردم تفاوت تبلت و فبلت را نمی دانند. شاید شما هم در اطرافتان کسانی را دیده باشید که فرق بین این دو دستگاه را به درستی درک نکرده اند و در اینکه بین آن ها کدام را انتخاب کنند و بخرند مردد هستند. در این مطلب از ویژگی ها و تفاوت های اصلی بین فبلت و تبلت می گوییم که می تواند راهنمای خوبی برای همه باشد.

تبلت ها صفحه نمایش های رنگی هستند که قابلیت اتصال به اینترنت را دارند. این دستگاه ها امکان گوش دادن به موسیقی و بازی های متنوع را به کاربران می دهند. تبلت ها در مقایسه با لپ تاپ ها وزن خیلی کمی دارند و به همین دلیل به راحتی قابل حمل هستند. اما اگر تبلت را با فبلت مقایسه کنیم می بینیم که فبلت ها از تبلت ها سبک تر بوده و به نسبت آن ها قابلیت حمل بهتری دارند.

فبلت ها ترکیبی از گوشی های هوشمند و تبلت ها هستند. این دستگاه ها مثل گوشی های هوشمند کار می کنند و مثل تبلت ها قابلیت پخش موسیقی، ویدئو، نقاشی و.. را دارند.

فبلت ها ابزار های ارتباطی هستند که صفحه ای بزرگتر از گوشی های هوشمند دارند اما از تبلت ها کوچکتر هستند. در واقع صفحه نمایش فبلت از گوشی ها بزرگتر و از تبلت کوچکتر است.

می توان گفت که تبلت یک نوع فبلت است که از لحاظ اندازه بزرگتر بوده و حدودا ۷ تا ۱۵ اینچ است. اما فبلت ها تقریبا ۵٫۱ تا ۶٫۹ اینچ هستند.

اما تفاوت عمده این دو دستگاه این است که فبلت ها مثل گوشی های هوشمند بوده و خیلی راحت تر از تبلت ها حمل می شوند. در صورتی که تبلت ها برای مصارفی مثل گوشی های هوشمند بسیار بزرگ هستند. مثلا فبلت گلگسی مگا ۶٫۳ سامسونگ جزء یکی از فبلت های بزرگ است و وزنی حدودا ۱۹۹ گرم دارد.

از نظر صفحه نمایش، تبلت از فبلت بزرگتر است. هر دوی این دستگاه ها می توانند به عنوان گوشی هوشمند هم به کار بروند، اما به تبلت نمی توان به عنوان یک گوشی هوشمند نگاه کرد. در صورتی که فبلت ها در این زمینه کاربرد بیشتری دارند.

ویژگی دیگری که هر دو دارند داشتن دوربین است. اما کیفیت دوربین فبلت کجا و کیفیت دوربین تبلت کجا.

کیفیت دوربین فبلت ها تقریبا شبیه به دوربین های گوشی های هوشمند است. این دستگاه ها ۸ تا ۱۳ مگا پیکسل کیفیت دارند. در حالی که دوربین تبلت ها نهایتا تا ۵ مگا پیکسل می رسد.

از نظر فنی تفاوتی بین فبلت و تبلت وجود ندارد؛ اما تولید کنندگان معمولا فبلت را به باتری هایی با عملکرد بهتر مجهز می کنند. بنابراین فبلت ها کاربردی تر از تبلت ها هستند.

یک مزیت دیگری که فبلت ها به تبلت ها دارند این است که به دلیل صفحه نمایش بزرگتر فقط تا ۱۰ ساعت باتری را نگه دارند، اما فبلت ها با صفحه نمایش کوچکتر ۱۵ تا ۲۰ ساعت باتری را نگه دارند.

ارسال نظر