چگونه ویندوز ۷ و ۸ را همزمان بر روی سیستم نصب کنیم؟

اگر می خواهید بدانید که ویندوز ۷ و ۸ را می توان همزمان بر روی سیستم  داشت، جواب  شما بله است ولی چگونه؟

چگونه ویندوز ۷ و ۸ را همزمان بر روی سیستم نصب کنیم؟

کلیک- معمولا دلایل خاصی وجود دارد که کسی بخواهد دو ویندوز بر روی سیستم خود داشته باشد. بیشتر مردم فکر می کنند که نمی توان بیش از یک ویندوز بر روی سیستم داشت چون فقط یک درایو سی برای نصب نرم افزار و ویندوز وجود دارد و یا اگر قابل نصب باشد ویندوزهای سری قبل قابل نصبند ولی در کمال خوشحالی باید به شما بگوییم شما می توانید ویندوز های بالاتر را هم همزمان بر روی سیستم تان داشته باشید.

در معرفی ویندوز ۸ باید گفت که ویندوز ۸ با ساختارشکنی های فراوان وارد شد و محیطی نو را به کاربران ویندوز هدیه داد ولی برای کاربران ویندوزهای قدیمی عادت کردن به آن کمی سخت و زمان بر بود بسیاری ترجیح می دهند درحالی ویندوز ۷ خود را داشته باشند ویندوز ۸ را هم امتحانی بکنند در این مطلب قصد داریم که نصب ویندوز ۸ را به دو شیوه ی دانلود از اینترنت و استفاده از دی وی دی آموزش دهیم.

۱- دانلود یا خرید ویندوز ۸

اولین کاری که ملزم به اجرای آن هستید دانلود و یا خرید ویندوز ۸ نسخه pro هستید که آن چنان نیازی به توضیح ندارد و به سراغ مرحله بعدی میرویم.

۲- چک سازگاری ویندوز ۸

وقتی دکمه ی شروع را زدید پنجره ای بدین شکل برای فهمیدن سازگاری سیستم شما با ویندوز بالا می آید صبر کنید تا این چک کردن تمام شود.

nstall Windows 7 and 8 on the system

توصیه می کنیم که حتما راهنمای آپدیت ویندوز ۸ را دانلود نمایید و آن را اجرا نمایید که پس از اینکار با پیام "Let's see what's compatible" مواجه خواهید شد، این به شما این امکان را می دهد تا اطمینان پیدا کنید آیا نرم افزارهایی که درحال حاضر در حال استفاده از آنها هستید بر روی ویندوز ۸ قابل اجراست یا نه.

nstall Windows 7 and 8 on the system

زمانی که کار دستیار بروزرسان ویندوز ۸ به پایان رسید شما با پیغام "here's what we found" مواجه خواهید شد که جزییات سازگاری را برای شما نشان خواهد داد. البته چونکه ما قصد آپدیت نداریم آن را در نظر نگرفته و بر روی گزینه Next کلیک میکنیم.

۲- در پنجره Choose what to keep سه گزینه خواهید دید بر روی گزینه Nothing کلیک کنید چون در واقع هیچ چیز یعنی " Nothing " چراکه قصد ما این است بوت دوگانه داشته باشیم و کاری با ۲ گزینه بالا نداریم.

nstall Windows 7 and 8 on the system

۴-ویندوز را بخرید

اگر ویندوز را دانلود می کنید در این مرحله مجبورید ویندوز را خریداری نمایید و پس از عملیات پرداخت حتما شماره سریال را در جایی امن یادداشت کنید، چراکه در مراحل بعدی به آن نیاز خواهیم داشت. البته توجه داشته باشید، درصورتیکه قصد نصب ویندوز با دی وی دی خریداری شده دارید با این مرحله مواجه نخواهید شد.

۵-دانلود ویندوز ۸

پس از عملیات پرداخت حال میبایست ویندوز مربوطه را دانلود نمایید. " در صورت نصب از طریق دی وی دی با این مرحله مواجه نخواهید شد "

۶-مدیا بسازید

nstall Windows 7 and 8 on the system

در این مرحله میبایست گزینه Install by creating media را انتخاب و بر روی گزینه Next کلیک نمایید

۷- ISOرا انتخاب کنید

nstall Windows 7 and 8 on the system

انتخاب کنید که با این ویندوز دانلود شده میخواهید چه کار کنید؟ به آن در فلش مموری اسکان خواهید داد یا جایش در دی وی دی است ؟ چنانچه سیستم شما دارای دی وی دی رایتر نیست مجبور به این هستید که ویندوز را داخل یک فلش مموری بریزید. البته میتوانید فایل ISO را نیز دانلود و سپس بر روی یک دی وی دی رایتر نیز بریزید، سپس بر روی گزینه Save کلیک کنید.

nstall Windows 7 and 8 on the system

ما در این مرحله فایل ISO را انتخاب کردیم و کار ساخت آن شروع شد. سپس آن را بر روی دی وی دی رایت خواهیم کرد تا چنانچه هارد سیستم ما با مشکل مواجه شد، این فایل نصبی ارزشمند از بین نرود.

۸- رایت کنید

nstall Windows 7 and 8 on the system

در این مرحله میبایست دی وی دی رایتر خود را باز نمایید و یک دی وی دی خام در درون آن قرار دهید و عملیات رایت فایل ISO را آغاز کنید. توصیه ما این است که این کار را انجام داده و به زمان دیگری موکول نکنید چراکه امکان دارد فراموش کنید.

nstall Windows 7 and 8 on the system

سپس در مرحله بعدی بر روی گزینه Burn کلیک کرده و مابقی کار را به خود سیستم واگذار کنید تا مراحل رایت را انجام دهد.

۹-پارتیشن های مربوط را انتخاب کنید

nstall Windows 7 and 8 on the system

اینجا جایی است که قرار است دو نسخه ویندوز ۷ و ۸ در کنار همدیگر قرار بگیرند.

برای این کار ابتدا بر روی گزینه Start کلیک نمایید و سپس گزینه Computer کلیک راست کرده و گزینه Manage را انتخاب کنید. در اینجا Strong را انتخاب و در آخر نیز Disk Management را انتخاب نمایید. سپس با تصویری همانند زیر مواجه خواهید شد که درایورهای موجود را به شما نشان خواهد داد.

nstall Windows 7 and 8 on the system

بررسی کنید که تمایل دارید به ویندوز ۸ کجا اسکان دهید. سپس بر روی درایوی که قصد نصب ویندوز را در آنجا را دارید کلیک راست کرده و Shrink That Volume را انتخاب کنید. این گزینه به شما نشان میدهد که درایو انتخابی چه مقدار فضای خالی دارد.

۱۰- تعیین فضا برای نصب کنید

nstall Windows 7 and 8 on the system

اینجا جایی ست که شما باید میزان فضایی که قصد دارید به ویندوز ۸ اختصاص دهید را مشخص کنید. حداقل فضای مورد نیاز ۲۰ گیگابایت میباشد که پیشنهاد میکنیم این مقدار را به ۳۰ گیگابایت برسانید تا ویندوز شما عملکرد بهتری داشته باشد.

Install Windows 7 and 8 on the system

در این قسمت شما کادری با نواری مشکی رنگ که با نام Unallocated مشخص شده است که میبایست بر روی آن کلیک نمایید و تا اینکه به صفحه Format Partition وارد شوید بر روی Next کلیک کنید.

۱۱- نامی را انتخاب نمایید

Install Windows 7 and 8 on the system

یک نام دلخواه بر روی درایوی که قصد نصب ویندوز بر روی آن را دارید بگذارید، توجه کنید که هیچ تفائتی ندارد که چه اسمی برای آن انتخاب میکنید. سپس بر روی گزینه OK کلیک کنید.

Install Windows 7 and 8 on the system

به صفحه ای منتقل خواهید شد که پیغام Press any key to boot from CD or DVD … مواجه خواهید شد که در این مرحله یک دکمه ای را فشار دهید.

Install Windows 7 and 8 on the system

سپس زبان مورد نظر را انتخاب و گزینه Install Now بفشرید. اینجاست که عملیات نصب آغاز خواهد شد.

۱۲- سریال نصب را وارد کنید

سریالی که در مرحله خرید ویندوز یادداشت کرده بودید را میبایست در این قسمت وارد نمایید. البته چنانچه از دی وی دی جهت نصب ویندوز استفاده نمایید، سریال بر روی بسته آن نوشته شده است. البته در برخی از دی وی دی ها نیازی به وارد کردن سریال نمی باشد.

Install Windows 7 and 8 on the system

در این مرحله شما باید حواستان را جمع کنید تا حتما گزینه Custom را انتخاب کنید، چراکه در غیر اینصورت تنظیمات بهم خواهد ریخت.

درایوی را که در مراحل قبلی برای نصب ویندور ۸ ساخته بودیم را باید در این قسمت انتخاب نماییم و گزینه Next را برمیگزینیم.

Install Windows 7 and 8 on the system

مراحل نصب ویندوز آغاز خواهد شد و کار شما این است که منتظر بمانید با این مرحله نیز به پایان برسد.

پس از اتمام این مرحله، سیستم شما دارای ۲ ویندوز ۷ و ۸ با دو بوت مختلف میباشد که میتوانید همزمان از آنها استفاده نمایید.Install Windows 7 and 8 on the system

ویندوزهای شما آماده هستند به راحتی می توانید از هردوی آنها استفاده کنید.

ارسال نظر