معرفی نه ویژگی مخفی اندروید ۷ نوقا

اندروید ۷ نوقا این نسخه انقلابی نسبت به اندروید ۶ مارشلومالو نیست، اما با ویژگی های جدیدی عرضه شده است که می تواند برای کاربران مفید باشد. در این مطلب قصد داریم به بررسی نه مورد از ویژگی های مخفی این نسخه از اندروید بپردازیم.

معرفی نه ویژگی مخفی اندروید ۷ نوقا

کلیک - این نسخه از اندروید در اول شهریور ماه به صورت رسمی منتشر شد، اما هنوز به صورت گسترده بر روی دستگاه های اندروید نصب نشده است و تنها گوشی های اندکی مانند نکسوس P6 و ال جی V20 در حال استفاده از این نسخه اندروید هستند. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با ویژگی های مخفی جدیدترین نسخه اندروید آشنا کنیم.

 1. حالت Split Screen

۴۳۰۱۷۰-split-screen-mode

این حالت ویژگی جدیدی نیست و چندین سال است که سامسونگ در گوشی های گلکسی نوت خود آن را به کار برده است و حالا هم یکی از ویژگی های اندروید ۷ محسوب می شود و شما می توانید دیر یا زود با نصب اندروید ۷ از این ویژگی استفاده کنید.

کاربر می تواند در هر دو حالت افقی و عمودی صفحه نمایش از این ویژگی استفاده کند. عملکرد این حالت به صورتی است که وقتی یک اپلیکیشن در حال اجرا است، می توانید اپلیکیشن دیگری را نیز به صورت همزمان اجرا کنید. برای استفاده از این حالت تنها کافی است دکمه دسترسی به اپلکیشن هایی که تازه اجرا شده‌اند (دکمه ای مربع شکل که در پایین صفحه نمایش قرار دارد) را برای چند ثانیه لمس کنید و به این صورت اپلیکیشن ها در یک سمت به صورت دایره ای نمایش داده می‌ شوند. لازم به ذکر است زمانی که این حالت فعال می شود دکمه مربع شکل به یک منوی کشویی تبدیل می شود. کاربران در این حالت برای تغییر اندازه اپلیکیشن ها، محدودیت هایی دارند. کاربران می توانند برای خارج شدن از این حالت، خطی را وسط صفحه قرار دارد، به کنار صفحه بکشند و یا دکمه مربع شکل را برای چند ثانیه نگه دارند.

نکته: در مورد بعضی از اپلیکیشن ها نمی توان از این حالت استفاده کرد؛ برای مثال اپلیکیشن Google search سازگاری خوبی با این حالت ندارد که تعجب آور است!

 1. ویژگی Quick Switch یا تغییر سریع

۴۳۰۱۶۸-quick-switch

در اندروید نوقا این امکان برای کاربران فراهم شده است که با دو بار لمس دکمه مربع شکل، بین دو اپلیکیشنی که به تازگی اجرا شده اند، سوئیچ کنند. کاربران به وسیله این ویژگی می توانند اپلیکیشن ها را با اندازه کامل و یا با حالت Split Screen اجرا کنند.

۳٫ منوی مخفی UI Tuner (تنظیم کننده رابط کاربری)

۴۳۰۱۶۶-the-secret-ui-tuner

برای دسترسی به این منو وارد بخش تنظیمات گوشی شوید. پس از ورود به بخش تنظیمات در زیر بخش "System" منوی جدیدی را مشاهده می کنید. با ورود به این منو با هشداری مواجه می شوید که بیانگر این است که ویژگی های طراحی شده در این منو به صورت آزمایشی هستند و ممکن است در نسخه های آینده تغییر کنند، به بخش های مختلفی تقسیم شوند و یا حتی حذف شوند، پس با احتیاط از آن ها استفاده کنید.

شما می توانید به وسیله این منو نوار وضعیت خود را مدیریت کنید و تغییراتی را در آن به وجود آورید. مثلا می توانید در حالت "Do not disturb" تغییراتی را به وجود آورید و یا حتی می توانید قابلیت های بیشتری برای حرکت رو به بالای انگشت (سوایپ کردن) و یا حالت Split Screen ایجاد کنید.

شما می توانید با استفاده از این منوی مخفی تغییرات جالبی را در نوار وضعیت ایجاد کنید، اما به یاد داشته باشید که ممکن است در آینده نتوانید از این منو استفاده کنید؛ زیرا این منو در نسخه پایه و خام اندروید ۶ Marshmallow نیز وجود داشت؛ اما در نسخه بعدی آن حذف شد. پس بهتر است قبل از اینکه این منو حذف شود، از ویژگی های آن استفاده کنید.

 1. اضافه کردن آیکون های بیشتر به نوار نوتیفیکیشن ها

۴

هنگامی که نوار نوتیفیکیشن ها را به سمت پایین کشیدید، می توانید آیکون های بیشتری را برای دسترسی راحت تر به بخش های مختلف مشاهده کنید. شما با انتخاب آیکون Edit که در سمت راست نوار قرار دارد، می توانید به لیست کامل عناوین دست پیدا کنید و با کشیدن آن ها به سمت بالا و پایین ترتیب قرارگیری آن ها را تغییر دهید.

تغییر دیگری که در اندروید نوقا در مورد این نوار صورت گرفته است و کاربران نیز از آن استقبال کرده اند، این است که کاربران می توانند با حرکات چپ و راست انگشت خود بر روی صفحات به عناوین بیشتری دست پیدا کنند. شما می توانید برای دسترسی راحت تر به تمام بخش ها، آیکون آن ها را در نوار نوتیفیشکن ها قرار دهید.

 1. انتخاب نحوه نمایش نوتیفیکیشن های مختلف اپلیکیشن ها

۵

کاربران در اندروید نوقا می توانند نحوه نمایش نوتیفیکیشن های اپلیکیشن های مختلف را انتخاب کنید. برای انجام این کار ابتدا منوی مخفی UI Tuner را باز کنید و سپس گزینه "Power notification controls" را که در زیر منوی "Other" وجود دارد، فعال کنید. پس از آن می توانید سطح نمایش نوتیفیشکن ها را از ۰ (مسدود کردن تمام نوتیفیکیشن ها) تا ۵ (نمایش تمام نوتیفیکیشن های اپلیکیشن خاصی در بالای لیست نوتیفیکیشن ها) انتخاب کنید. این ویژگی برای افرادی که می خواهند همه چیز را تحت کنترل خود داشته باشند، ویژگی مناسبی است.

پس از انجام این کار با رفتن به بخش تنظیمات گوشی و انتخاب بخش Notifications، می توانید سطح نمایش نوتیفیکشن های هر یک از اپلیکیشن ها را پس از حرکت دادن حرف A بزرگ سبز رنگ به سمت چپ نوار لغزان، مشخص کنید.

 1. ایجاد تغییرات در نوتیفیکیشن ها

۶

اندروید نوقا این امکان را برای کاربر فراهم کرده است که با لمس نوتیفیکیشن خاصی در نوار نوتیفیکیشن ها برای چند ثانیه و یا حرکت دادن آن ها به سمت چپ و راست و ظاهر شدن آیکون کوچکی به شکل چرخ دنده، مکان قرارگیری آن را تغییر دهند. کاربران می توانند از این ترفند در صفحه Lock Screen نیز استفاده کنند.

 1. تنظیم تصویر پس زمینه (والپیپر) مجزا برای صفحه Lock Screen و صفحه اصلی

۷

این ویژگی قبل از این نیز در بسیاری از گوشی های اندرویدی وجود داشت و این بار هم گوگل این ویژگی را در اندروید نوقا به کار گرفته است. برای استفاده از این ویژگی تنها کافی است انگشت خود را برای چند ثانیه روی صفحه اصلی نگه دارید و پس از آن می توانید تصویر دلخواه خود را برای پس زمینه انتخاب کنید و پس از آن پیغامی ظاهر می شود که از شما می پرسد آیا می خواهید تصویر مورد نظر، تصویر پس زمینه صفحه اصلی باشد یا صفحه Lock Screen و یا هر دو صفحه.

 1. تعیین اندازه نمایش متون و آیکون ها بر روی صفحه نمایش

۸

شما می توانید در این نسخه از اندروید، اندازه نمایش متون و آیکون های مختلف را بر روی صفحه نمایش مشخص کنید.

برای بزرگ تر کردن اندازه متون و آیکون ها، می توانید در بخش Display و گزینه Display Size تنظیمات، پنج اندازه مختلف برای نمایش را انتخاب کنید.

 1. بازی Easter Egg

android-7-0-nougat-easter-egg-aa-840x560

گوگل همیشه در طراحی نسخه های مختلف اندروید به اوقات فراغت کاربران توجه کرده است و در طراحی اندروید نوقا نیز این موضوع را در نظر گرفته است.

بازی Flappy Birds در دو نسخه اندروید به صورت مخفی وجود داشت؛ اما این بازی بسیار سخت بود و کاربر را خسته و کسل می کرد؛ اما بازی Easter Egg که یک گربه عجیب و غریب کاراکتر اصلی آن است، زیاد سخت نیست. برای دسترسی به این بازی مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. پس از ورود به تنظیمات گوشی و انتخاب بخش About Phone، چندین بار روی کلمه Android 7.0 یا هر نسخه دیگری که بر روی گوشی شما نصب شده است، ضربه بزنید تا لوگوی بزرگ اندروید نوقا (یک N بزرگ) نمایش داده شود.
 2. انگشت خود را تا زمانی که یک شکلک گربه در زیر صفحه نمایش داده شود، روی لوگو نگه دارید.
 3. سپس انگشت خود را در بالای صفحه نمایش به سمت پایین بکشید، تا نوار نوتیفیکیشن ها ظاهر شود.
 4. آیکون Edit را انتخاب کنید و پس از آن آیکونی به شکل چهره گربه تحت عنوان "???? Android Easter Egg" را پیدا کنید و ترتیب قرارگیری آن در نوار نوتیفیکیشن ها را مشخص کنید.
 5. حالا وقتی نوار نوتیفیکیشن ها را به سمت پایین می کشید، یک بخش خالی نمایش داده می شود که با انتخاب آن می توانید از بین ۴ حالت مختلف بازی یکی را انتخاب کنید (گربه در هر از حالت ها رفتار متفاوتی دارد).
 6. سپس منتظر بمانید تا گوشی پیغامی مبنی بر انتخاب یکی از حالت های بازی نمایش دهد، سپس شما می توانید از بازی لذت ببرید.
ارسال نظر