طول عمر یک گوشی هوشمند خوب چقدر است؟

در سالیان نه چندان دور، گوشی ها واقعاً دوام زیادی داشتند. شما یک گوشی نوکیا می خریدید و اگر آن را از حوادث و دزدی محافظت می کردید به راحتی چهار یا پنج سال برای شما کار می کرد.

طول عمر یک گوشی هوشمند خوب چقدر است؟

کلیک- امروزه، اگر یک گوشی بتواند به مدت چهار سال دوام آورده و برای شما کار کند، فوق العاده است.

بنابراین سوال این است که: امروزه یک گوشی باید چه مدت دوام داشته باشد؟ طول عمر متعارف و مناسب یک گوشی هوشمند چقدر است و چه موقع باید آن را ارتقاء داد؟

پاسخ این سوال ها به این بستگی دارد که آنها را از چه کسی بپرسید؟ اگر از گوگل بپرسید که تولید کننده سیستم عامل اندرویدی است که تقریباً ۸۰ درصد از گوشی های هوشمند جهان را شامل می شود، پاسخ آن ۱۸ تا ۲۴ ماه خواهد بود.

گوگل نمی گوید که شما باید بعد از دو سال گوشی خود را دور بیندازید، اما سیاست آن این است که از آپدیت نرم افزارهای گوشی های Nexus قدیمی تر از ۱۸ ماه پشتیبانی نمی کند.به عبارت دیگر، گوگل انتظار دارد تا شما بعد از دو سال استفاده از گوشی آن را ارتقاء دهید.
شرکت هایی مانند Samsung، HTC، LG، Sony، Xiaomi و غیره نیز از سیاست مشابهی پیروی می کنند، اگرچه ممکن است بسته به نوع گوشی برخی تفاوت ها وجود داشته باشد.

با این وجود، به نظر می رسد شرکت اپل با سیاست آپدیت نرم افزار خود، مدت استفاده برای یک گوشی آیفون را سه سال توصیه می کند. به طوری که این شرکت بعد از این مدت از کاربران انتظار دارد تا گوشی خود را ارتقاء دهند.
به عبارت دیگر، وقتی این شرکت در آینده نزدیک گوشی آیفون ۷ خود را عرضه می کند، انتظار دارد که کاربران آیفون ۵S گوشی خود را به جدیدترین مدل آیفون ارتقاء دهند.

اما این ها برخی از نکاتی است که شرکت ها به مصرف کنندگان ارائه می کنند و این نکات با هدف به حداکثر رساندن سود این شرکت ها ارائه می شوند. پس بهترین راه پیش روی مصرف کنندگان چیست؟
قبلاً به نظر می رسید که یک فاصله دو ساله برای ارتقاء گوشی بهینه است اما اخیراً جهش های فناوری در دنیای موبایل ها کوتاه تر شده است.

بنابراین، یک طرح ارتقای سه ساله بهینه تر است. یک گوشی هوشمند پیچیده تر از گوشی های جاویدانی است که شرکت نوکیا زمانی عرضه می کرد. باتری ها با سرعت بیشتری خالی می شوند و بعد از یک یا دو سال به تدریج ظرفیت خود را از دست می دهند. صفحات بزرگ خش دار می شوند و قاب آن به مرور زمان رنگ و روی خود را از دست می دهد.
همچنین حافظه گوشی پر می شود و سرعت آن نیز کاهش می یابد. مهم تر از همه این که فناوری به قدری تغییر می کند که خرید یک گوشی جدید اجتناب ناپذیر می شود.

اما گوشی های خوب هنوز هم می توانند به مدت سه سال دوام بیاورند. اگر گوشی شما این مدت دوام نیاورد به این معنی است که برند گوشی شما ناکارآمد و نامناسب است و شما بهتر است دوباره به سازنده آن اعتماد نکنید.

ارسال نظر