معرفی ده ترفند گوشی سونی Xperia X

در این مطلب قصد داریم ترفندهای مختلف گوشی سونی اکسپریا ایکس را معرفی کنیم و رازهای مخفی آن را برای شما بر ملا سازیم تا این گوشی بیش از پیش محبوب شود. با ما همراه باشید.

معرفی ده ترفند گوشی سونی Xperia X

کلیک - در این مطلب قصد داریم ده مورد از ترفندهای استفاده از این گوشی را معرفی کنیم که می‌تواند باعث بهبود عملکرد آن شود و کارایی آن را افزایش دهد.

نحوه اطلاع از قابلیت‌های مختلف گوشی

۱

اگر اکسپریا ایکس اولین گوشی سونی شما است، می‌توانید از ترفندها و نکات توضیحی این گوشی استفاده کنید. شما باید توضیحاتی را که گاهی اوقات متناسب با فعالیت فرد روی صفحه نمایش گوشی ظاهر می‌شوند و قابلیت‌های گوشی را شرح می‌دهند، بخوانید و یا می‌توانید راهنمای استفاده از این گوشی را مطالعه کنید. برای مطالعه این راهنما باید ابتدا به بخش Settings رفته و سپس Introduction & Tips را انتخاب کنید. اگر از توضیحاتی که گاه و بیگاه بر روی صفحه نمایش ظاهر می‌شوند خسته شده‌اید، می‌توانید این قابلیت را نیز در این منو غیر فعال کنید.

نحوه سریع یافتن اپلیکیشن‌های مختلف

۲

در اکسپریا ایکس سونی مجموعه‌ای استاندارد از اپلیکیشن‌ها (app drawer) وجود دارد و شما می‌توانید با انتخاب اپلیکیشن مورد نظر خود و نگه داشتن آیکون آن، آن را به هر قسمتی از صفحه اصلی حرکت دهید. اما روش آسان دیگر برای یافتن اپلیکیشن مورد نظر وجود دارد. شما می‌توانید در صفحه اصلی خود با حرکت جارویی (swipe) انگشت خود به سمت پایین، به اپلیکیشن‌هایی که اخیرا مورد استفاده قرار گرفته‌اند و همچنین به قسمتی که برای جستجوی اپلیکیشن‌ها در نظر گرفته شده است، دسترسی پیدا کنید. اگر منویی را که در قسمت بالای سمت راست صفحه قرار دارد و به صورت سه نقطه عمودی است، انتخاب کنید، می‌توانید بخش Settings را انتخاب کنید و سپس منوی Home screen settings را باز کنید. در این قسمت می‌توانید اندازه و ظاهر آیکون‌ها را تغییر دهید. همچنین می‌توانید در قسمت app dock در قسمت پایین صفحه‌، نام‌ اپلیکیشن‌ها را مخفی کنید و یا آن‌ها را نمایش دهید.

نحوه صرفه جویی در مصرف باتری

۳

باتری ۲۶۵۰ این گوشی نسبت به باتری‌های دیگر ظرفیت بالایی ندارد، اما سونی و گوگل برای به حداکثر رساندن عمر باتری، ترفندهایی را مطرح کرده‌اند. به دلیل اینکه سیستم عامل این گوشی اندروید Marshmallow 6.0.1 است، از قابلیت Doze گوگل پشتیبانی می‌کند. این قابلیت به طور خودکار اجرای اپلیکیشن‌ها در پس زمینه اندروید را محدود می‌کند که باعث می‌شود مصرف باتری به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند. سونی نیز حالت Stamina mode را در اختیار کاربران گوشی خود قرار داده است. شما می‌توانید این حالت را به گونه‌ای تنظیم کنید که زمانی که شارژ باتری اکسپریا ایکس شما به میزان مشخص از پیش تعیین شده رسید، فعال شود. شما می‌توانید گزینه Auto-start at % battery را فعال کنید، سپس این حالت وقتی که شارژ باتری شما به درصد مشخصی رسید، GPS، ویبره برای نوتیفیکیشن‌های مختلف، قابلیت‌های مختلف افزایش کیفیت تصویر و پردازش تصویر و اجرای اپلیکیشن‌ها در پس زمینه اندروید را محدود می‌کند.

گاهی اوقات می‌خواهید اپلیکیشن خاصی حتی در حالت صرفه جویی در مصرف انرژی (power saving) نیز در پس زمینه اندروید اجرا شود، برای انجام این کار به بخش تنظیمات گوشی رفته و سپس بخش Battery را انتخاب کرده و پس از آن منوی سه نقطه‌ای را انتخاب کنید و در نهایت گزینه Battery optimization را انتخاب کنید. در این قسمت می‌توانید اپلیکیشن‌هایی را که می‌خواهید همیشه در حال اجرا باقی بمانند، فعال کنید.

نحوه استفاده از اکسپریا ایکس با پلی استیشن ۴

۴

در بخش app drawer اپلیکیشن مربوط به پلی استیشن را اجرا کنید و گزینه‌ مربوط به اتصال به پلی استیشن ۴ را پیدا ‌کنید. این کار به شما این امکان را می‌دهد که از گوشی خود به عنوان دستگاه نمایش دوم و یا حتی برای کنترل از راه دور کنسول استفاده کنید.

شما همچنین می‌توانید از بخش Device connection در تنظیمات گوشی خود، دسته Dual Shock 4 را فعال کنید و به این ترتیب گوشی شما تبدیل به دسته پلی استیشن ۴ می‌شود.

نحوه مدیریت حافظه

۵

سونی اکسپریا ایکس از قابلیتی به نام Smart cleaner برخوردار است که اپلیکیشن‌هایی که معمولا استفاده نمی‌شوند و همچنین فایل‌های غیر ضروری را حذف می‌کند. اگر به بخش Storage & memory در تنظیمات گوشی خود مراجعه کنید، می‌توانید میزان حافظه اشغال شده و همچنین گزینه غیر فعال کردن Smart cleaner را مشاهده کنید. برای دستیابی به تنظیمات پیشرفته Storage و Memory، منوی سه نقطه‌ای و پس از آن گزینه advanced را انتخاب کنید. در بخش Storage می‌توانید با انتخاب گزینه Cached data تمام داده‌های پنهان را به صورت یکجا پاک کنید و یا می‌توانید با انتخاب گزینه explore در پایین صفحه، فایل‌های مختلف را به انتخاب خودتان پاک کنید.

ترفندهای مربوط به صفحه نمایش و دوربین

نحوه جلوگیری از خاموش شدن خودکار صفحه نمایش

۶

وقتی که به بخش Display در تنظیمات گوشی مراجعه می‌کنید، گزینه‌‌ای تحت عنوان Sleep را مشاهده می‌کنید که در صورت فعال بودن، صفحه نمایش پس از مدت زمان خاصی که کاربر با گوشی کار نکند، خاموش می‌شود و این مدت زمان به صورت پیش‌فرض روی ۵ دقیقه تنظیم شده است، که می‌توانید برای کاهش مصرف باتری این مدت زمان را کاهش دهید. گاهی اوقات شما دائما از گوشی خود استفاده می‌کنید و نمی‌خواهید صفحه نمایش آن مرتب خاموش شود. با فعال کردن گزینه Smart backlight control در قسمت Display تنظیمات، صفحه نمایش گوشی تا زمانی که گوشی در دست شما است، خاموش نمی‌شود.

استفاده سریع از دوربین گوشی

۷

سونی چند گزینه برای استفاده سریع از دوربین در اختیار کاربران خود قرار داده است. نگه داشتن دکمه فیزیکی شاتر برای چند ثانیه، مشخص‌ترین روش برای عکاسی سریع است. در صورتی که گوشی قفل است، می‌توانید با کشیدن آیکون دوربین در گوشه سمت راست پایین صفحه نمایش به وسط صفحه نمایش، سریعا از دوربین گوشی استفاده کنید.

شما با دوبار زدن کلید پاور گوشی نیز می‌توانید از دوربین استفاده کنید. برای فعال کردن این حالت به قسمت Display در تنظیمات گوشی رفته و در پایین صفحه گزینه Press power button twice for camera را فعال کنید.

نحوه افزایش کیفیت صفحه نمایش۸

فناوری‌های زیادی در صفحه نمایش این گوشی به کار گرفته شده است، شما می‌توانید با دنبال کردن مسیر Settings > Display > Image enhancement کیفیت صفحه نمایش را افزایش دهید. ویژگی X Reality که موجب افزایش وضوح صفحه نمایش می‌شود، به صورت پیش‌فرض فعال است. شما می‌توانید این ویژگی را غیر فعال کنید و یا می‌توانید برای افزایش روشنایی صفحه نمایش حالت super-vivid را فعال کنید. با انتخاب عکس یا فیلمی که در بالای صفحه قرار دارد، می‌توانید تفاوت قبل و بعد از فعال کردن این ویژگی را مشاهده کنید و تفاوت واقعاً محسوسی احساس می‌کنید.

نحوه فوکوس کردن

۹

شما می‌توانید به جای لمس صفحه نمایش برای فوکوس کردن، با فشار دادن دکمه فیزیکی شاتر به صورت ملایم نیز این کار را انجام دهید.

همچنین می‌توانید با لمس هر قسمت از صفحه نمایش روی شی خاصی فوکوس کنید، هنگامی که مربع سفید رنگ دور سوژه شما ظاهر شد، می‌توانید در حالی که دوربین روی شی مورد نظر فوکوس کرده است، گوشی را در اطراف آن حرکت دهید.

استفاده از حالت دستی دوربین

۱۰

اکسپریا ایکس سونی دارای دوربین قوی ۲۳ مگاپیکسلی است و می‌توانید عکس‌های با کیفیتی با آن بگیرید. در حالت پیش‌فرض حالت Superior auto فعال است؛ اما با انتخاب آیکن ‌M که در سمت چپ آیکون دوربین قرار دارد، می‌توانید وارد حالت دستی شوید و حرفه‌ای‌تر عکاسی کنید. در حالت دستی می‌توانید یک نوع صحنه را از منوی سمت راست انتخاب کنید و یا می‌توانید در نوار لغزنده هر یک از ویژگی‌های دوربین را دقیقا همانطور که خودتان می‌خواهید، تنظیم کنید.

ارسال نظر