صرفه جویی در وقت با ۱۲ قابلیت سیستم‌عامل iOS 10

ورود سیستم‌عامل iOS 10 برای گوشی‌های آیفون اخیراً سر و صدای زیادی ایجاد کرده است. نکته جالب توجه این است که هرروز بیشتر و بیشتر در مورد قابلیت‌های جدید این سیستم‌عامل در رسانه‌ها و وب‌سایت‌ها صحبت می‌شود.

صرفه جویی در وقت با ۱۲ قابلیت سیستم‌عامل iOS 10

کلیک_ هفته گذشته از نسخه جدید iOS 10 رونمایی شد. هرچند هنوز از نسخه نهایی این سیستم‌عامل رونمایی نشده است اما در همین نسخه‌ بتا این سیستم‌عامل، قابلیت‌هایی وجود دارد که دست توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان را در استفاده از راحت و سریع از آیفون و آی پد، باز گذاشته است.

یکی از جدیدترین قابلیت‌های این سیستم‌عامل، قابلیت استفاده از کلیدهای میانبر برای استفاده سریع و آسان از آیفون و آی پد است. این قابلیت‌های جدید به‌عنوان قابلیت‌های صرفه‌جویی در زمان در WWDC 2016 به کاربران سیستم‌عامل iOS 10 معرفی شده‌اند.

باوجوداینکه قرار است نسخه بتا این سیستم‌عامل در ماه آینده به‌صورت عمومی در بازار عرضه شود، اما بهتر است از همین حالا با قابلیت‌های صرفه‌جویی در زمان این سیستم‌عامل آشنا شویم.

قابلیت کلیپ بورد سراسری

اگر از کاربران قدیمی اپل هستید مسلماً بیش از یک دستگاه اپل دارید. درواقع، کاربران زیادی هستند که با دستگاه‌های نوت‌بوک، آیفون، آی پد و اپل واچ هم‌زمان کار می‌کنند.اپل برای اطمینان از عملکرد درست این دستگاه‌ها با هم و هماهنگ بودن آن‌ها با هم تاکنون اقدامات زیادی انجام داده است و در ادامه این اقدامات، اپل امکان کپی کردن و چسباندن محتوا از یک ابزار بر روی ابزار دیگر را در اختیار کاربران سیستم‌عامل iOS 10 قرار داده است.

mac-iphone-universal-copy-and-paste-650-80

این قابلیت بیشتر از چیزی که به نظر می‌رسد برای کاربران مفید است. لازم نیست وقتی می‌خواهید محتوایی را از یک دستگاه به دستگاه دیگر بفرستید از پیام‌رسان را ارسال متن استفاده کنید. کافی است در یک دستگاه مثلاً آیفون، محتوایی را کپی کنید و در یک دستگاه دیگر مثلاً آی پد، بچسبانید و یا past کنید و به‌سادگی در زمان صرفه‌جویی کنید.

تایپ سریع و درک مطلب یا بافت متن

صفحه‌کلید تایپ سریع متن اپل، در نسخه جدید iOs هوشمند‌تر شده است. مثلاً اگر فردی از کاربر بپرسد که کجا است، صفحه‌کلید معنی جمله را درک می‌کند و به کاربر پیشنهاد می‌دهد که به‌جای نوشتن آدرس یا مکان از گزینه ارسال موقعیت که با استفاده از اطلاعات موقعیت مکانی فرد تشخیص داده‌ می‌شود استفاده کند و فقط با کلیک بر روی یک دکمه پاسخ را ارسال کند.

ios-10-quick-type-contact-info-650-80

البته تشخیص موقعیت مکانی کاربر بر عهده اپلیکیشن Siri است که به کمک صفحه‌کلید می‌آید. هرچه کاربر از سیستم‌عامل iOS 10 استفاده می‌کند و کارهای بیشتری با آن انجام می‌دهد صفحه‌کلید اطلاعات بیشتری دریافت می‌کند و داده‌های بیشتری را در خود ذخیره می‌کند. مثلاً اگر کاربر سه حرف اول خیابان را تایپ کند یعنی "خیا" در این صورت کیبورد با استفاده از داده‌های قبلی خود تشخیص می‌دهد که منظور کاربر خیابان بوده است و خیابان را در متن تایپ می‌کند. یا مثلاً اگر بخواهید قرار ملاقاتی را در تقویم خود یادداشت کنید، صفحه‌کلید با استفاده از داده‌های ذخیره شده خود از طریق یادگیری ماشینی، کلمات و واژه‌های مناسب و حتی شاید آدرس محل ملاقات را به کاربر پیشنهاد می‌دهد. این قابلیت نیز به کاربر کمک می‌کند که کمتر تایپ کند و به‌جای کلیک بر روی تمام حروف تک‌به‌تک، با چند کلیک ساده و انتخاب متن خود را تایپ کند.

نوتیفیکیشن قوی با استفاده از ابلیت قلمس ۳بعدی

نوتیفیکیشن‌ها یکی از مهم‌ترین راه‌های باخبر شدن از دریافت متن، پیام و یا جتی یادآوری یک رویداد مهم و یا کار مهم هستند. در سیستم‌عامل iOs 10 دریافت نوتیفیکیشن‌ها و باز کردن آن جذاب‌تر و سریع‌تر شده است.

ios-10-lockscreen-notifications-new-650-80

وقتی کاربر نوتیفیکیشنی را دریافت می‌کند، با منوی سه‌بعدی که شامل گزینه‌های مختلف برای بستن، باز کردن، پاسخ دادن و از این قبیل برای نوتیفیکیشن است. مثلاً اگر نوتیفیکیشن در مورد دریافت متن باشد، منوی سه‌بعدی باز شده شامل گزینه‌هایی در خصوص پاسخ دادن، خواندن و غیره است. یا مثلاً اگر نوتیفیکیشن در خصوص تماس ازدست‌رفته‌ای باشد، گزینه‌هایی مثل تماس و غیره برای کاربر نمایش در این منو نمایش داده می‌شود. تمام این موارد به کاربر برای استفاده سریع و آسان از دستگاه خود کمک می‌کند و می‌تواند برای کارهای روزانه مفید باشد.

استفاده از اپلیکیشن Siri توسط توسعه‌دهندگان در اپلیکیشن‌های خود

امکان استفاده از این اپلیکیشن توسط توسعه‌دهندگان در اپلیکیشن‌های طراحی شده آن‌ها یکی از مهم‌ترین تغییراتی است که اخیراً رخ داده است. درواقع ازاین‌پس استفاده از اپلیکیشن Siri محدود به اپلیکیشن‌های اپل و iOS نیست. درواقع می‌توان از Siri برای سایر اپلیکیشن‌ها نیز استفاده کرد.

ios-10-siri-third-party-apps-650-80

استفاده از اپلیکیشن‌های درون برنامه‌ای در اپلیکیشن‌iMessage

اخیراً اپل از اپلیکیشن iMessage را به تقلید از فیس‌بوک به کاربران خود ارائه کرده است. این اپلیکیشن به پلت‌فرمی شبیه به Facebook messenger تبدیل شده است.

ios-10-messages-emoji-overload-650-80

تغییرات واسط گرافیکی این اپلیکیشن شامل قابلیت ارسال ویدیو هم‌زمان، پیش‌نمایش پیوندها و قابلیت جایگزینی شکلک‌های مناسب با کلمه مورد نظر تنها با یک کلیک است. این اپلیکیشن از نظر حجم بسیار سبک است و امکان ایجاد ارتباط بین کاربران سیستم‌عامل iOS را فراهم می‌کند. در کنار این اپلیکیشن می‌توان از اپلیکیشن‌های ویرایش عکس مثل jibjab که تبدیل تصویر به شکل‌های کارتونی است استفاده می‌شود. برای استفاده از این اپلیکیشن‌ها در کنار هم مجبور به خارج شدن از محیط یک اپلیکیشن و وارد شدن به محیط اپلیکیشن دیگر نیستید. چون تمام در این سیستم‌عامل تمام اپلیکیشن‌هایی که می‌توانند با هم و در کنار هم کار کنند به‌صورت یک منوی باز شو، در کنار صفحه‌نمایش قرار می‌گیرند و به همین دلیل است که در زمان کاربر برای استفاده از این اپلیکیشن‌ها صرفه‌جویی می‌شود.

امکان مدیریت عکس‌ها بر اساس موقعیت مکانی و همراهان کاربر در عکس گرفته شده

اپلیکیشن مدیریت عکس‌ها در سیستم‌عامل iOS 10 هوشمندتر شده است. با استفاده از هوش مصنوعی می‌توان عکس‌های گالری را مدیریت کرد. این سیستم هوشمند برای مثال می‌تواند تشخیص دهد که عکس گرفته شده در کنار برج ایفل بوده است و همچنین تشخیص دهد که شما در پاریس در کنار مادرتان بوده‌اید. این قابلیت نه‌تنها در ثبت خاطرات به شما کمک می‌کند بلکه می‌تواند به شما برای مدیریت و طبقه‌بندی و حتی نمایش عکس‌های سفری خاص و یا موقعیتی خاص کمک می‌کند. مثلاً وقتی با استفاده از این اپلیکیشن کلمه پاریس را جستجو کنید، تمام عکس‌هایی که در پاریس گرفته‌اید را به شما نمایش می‌دهد. یا مثلاً به دنبال عکس‌های مادرتان هستید و این اپلیکیشن برای شما تمام عکس‌هایی که تصویر مادرتان در آن است را نمایش می‌دهد و دیگر نیاز به جستجو بین عکس‌ها برای یافتن عکس مورد نظر نیست. این قابلیت در سیستم‌عامل جدی نمونه‌ای از روی همین قابلیت در گوگل کپی برداری شده است اما چیزی که اهمیت دارد استفاده و کاربرد این قابلیت آن در صرفه‌جویی زمان برای جستجو در بین عکس‌ها و محتویات گالری تلفن همراه کاربر است.

ios-10-photos-search-200-100

اپلیکیشن جدید موسیقی در سیستم‌عامل iOS 10

در این نسخه از سیستم‌عامل iOs اپلیکیشن موسیقی اپل تغییرات زیادی داشته است. بیشتر این تغییرات از نظر ظاهری هستند اما تغییرات دیگری نیز رخ داده است و از آن جمله می‌توان به قابلیت هدایت کاربر برای گوش دادن به موسیقی‌های جدید اشاره کرد.

ios-10-apple-music-lyrics-650-80

وقتی کاربر نسخه جدید این اپلیکیشن را باز می‌کند مستقیماً به برگه library هدایت می‌شود. در این برگه لیست موسیقی‌هایی که اخیراً کاربر گوش داده است و یا ممکن است بخواهد گوش دهد نمایش داده می‌شود. این قابلیت برای صرفه‌جویی در زمان کاربر برای جستجو و یافتم موسیقی‌های مورد علاقه‌اش بسیار کاربردی و مفید است. تغییر دیگری که در این اپلیکیشن رخ داده است، نمایش متن آهنگ با فونت‌های بزرگ‌تر و وضوح بیشتر است. از طرفی نام آهنگ‌ها و موسیقی‌ها نیز بزرگ‌تر نمایش داده‌ می‌شود.

کنترل و مدیریت بهتر خانه هوشمند با استفاده از اپلیکیشن home

دیگر زمان استفاده از اپلیکیشن‌های جداگانه برای کنترل هر بخش از خانه هوشمند گذشته است و اکنون زمان آن رسیده است تا کاربر خانه هوشمند خود را فقط با استفاده از یک اپلیکیشن و به‌صورت مستقیم کنترل کند. مثلاً روشن کردن چراغ‌های خانه قفل کردن درها، خاموش کردن کولر و یا شوفاژ و غیره فقط با استفاده از یک اپلیکیشن به نام Home برای کاربران iOS 10 و صاحبان خانه‌های هوشمند امکان‌پذیر شده است.

ios-10-apple-home-650-80

به نظر می‌رسد هرچه زمان می‌گذرد، استفاده از این اپلیکیشن در زندگی کاربران کاربردی‌تر و مهم‌تر شده است و از طرفی ظاهری اپل می‌خواهد در بازار رقابتی خانه‌های هوشمند بیشتر وارد شود. یکی از فواید استفاده از این اپلیکیشن کنترل تمام قسمت‌های خانه هوشمند توسط یک اپلیکیشن است که آن قابلیت در صرفه‌جویی زمان کاربر بسیار پراهمیت است.

دریافت سریع اخبار به همراه زیرنویس

در خصوص عدم موفقیت اپل در ارائه اخبار به کاربران صحبت‌های زیادی وجود دارد اما اپل دست از تلاش بر نداشته است و نسخه جدید سیستم‌عامل خود نه‌تنها از نظر ظاهری بلکه از نظر محتوایی نیز تغییرات جالبی بر روی اپلیکیشن ارائه خبر اپل ایجاد کرده است.

ios-10-apple-news-update-650-80

یکی از تغییرات جدید در این اپلیکیشن نمایش نوتیفیکیشن در هنگام قرار گرفتن اخبار جدید بر روی خبرخوان‌ها است و این یعنی کاربران از جدیدترین وقایع و اتفاقات به سرعت باخبر می‌شود. از طرفی امکان ایجاد اشتراک در روزنامه‌های مختلف از طریق این اپلیکیشن برای کاربر وجود دارد و کاربر می‌تواند از نسخه دیجیتال روزنامه‌ها به‌جای نسخه چاپی آن استفاده کند.

اپلیکیشن Raise to Wake

این اپلیکیشن به کاربر اجازه می‌دهد تا بدون فشار دادن حتی یکی دکمه از ساعت و محتوای نوتیفیکیشن‌ها باخبر شود. کافی است کاربر گوشی را بلند کند و صفحه‌نمایش قفل‌شده روشن می‌شود. به همین راحتی. متأسفانه این قابلیت برای برخی از توسعه‌دهندگان در تلفن‌های آیفون جدید مثل نسخه‌های iPhone6s، iPhone6s Plus و iphone SE قابل دسترسی است.

ios-10-raise-wake-200-100

این قابلیت نیز برای صرفه‌جویی در زمان کاربر بسیار کاربردی و مهم است. این قابلیت نه‌تنها به کاربر اجازه می‌دهد تا بدون فشار دادن حتی یک کلید از زمان باخبر شود بلکه به سرعت به محتوای نوتیفیکیشن‌ها نیز دسترسی پیدا می‌کند.

اپلیکیشن یادآوری محل پارک ماشین

این اپلیکیشن برای آن دسته از کاربران حواس پرتی که گاهی حتی فراموش می‌کنند ماشین را کجا پارک کرده‌اند، بسیار کاربردی و مفید است.

CarPlay maps-650-80

این قابلیت‌ها با استفاده از اپلیکیشن‌ Apple CarPlay اجرا می‌شود البته روش دیگری نیز برای استفاده از قابلیت وجود دارد که استفاده از بلوتوث است. وقتی کاربر تلفن را از روی داشبورد ماشین یا حتی صندلی ماشین بر می‌دارد همان لحظه نوتیفیکیشن نمایش مربوط به محل پارک ماشین و نقشه محل پارک برای کاربر نمایش داده‌ می‌شود. اگر محل نمایش داده‌شده در نقشه دقیق نبود کاربر می‌تواند آن را ویرایش کند. مثلاً کاربر می‌تواند در نقشه اضافه کند که ماشین را در طبقه ۳ پارکینگ پارک کرده است. همان‌طور که اشاره شد، برای الزامی به استفاده و داشتن اپلیکیشن CarPalay نیست. این قابلیت می‌تواند با استفاده از سیستم خودکار قطع اتصال از بلوتوث نیز فعال شود و در دسترس کاربر قرار گیرد.

ارسال نظر