چطور افراد غیرمجازی که به WiFi وصل هستند را شناسایی کنیم؟

با گسترش تکنولوژی و رشد ابزارهای مختلف درحوزه اینترنت دغدغه های افراد نیز بعضاً بیشتر شده است. یکی از این دغدغه ها استفاده مخفیانه برخی افراد از WiFi شما است. در این مطلب به شما آموزش می دهیم که چطور این افراد را شناسایی کنید. با کلیک همراه باشید.

چطور افراد غیرمجازی که به WiFi وصل هستند را شناسایی کنیم؟

کلیک - گاهی اوقات رمز گذاشتن بر روی WiFi برای مصون ماندن از استفاده همسایه ها از wifi شما کافی نیست چرا که با ابزارهای جدید آن ها می توانند به سادگی از اینترنت شما استفاده کنند. حتما بعضی اوقات متوجه شده اید که در حین دیدن یک فیلم یا ویدئو آنلاین یا دانلود یک فایل یا باز کردن یک صفحه اینترنتی به یکباره سرعت اینترنت شما دچار افت فاحش می شود. یکی از علل این اتفاق می تواند استفاده غیر مجاز دیگران از اینترنت شما و به اشتراک گذاشتن ناخواسته پهنای باند با غریبه ها باشد. به منظور اطمینان پیدا کردن از این موضوع و دانستن اینکه چه دستگاه هایی غیر از خود شما به WiFi وصل هستند مراحل زیر را طی نمایید:

۱- یک نسخه از نرم افزار Who is on my WiFi را نصب نمایید. (این نرم افزاررایگان است و از اینترنت می توانید دانلود کنید)

۲-بعد از باز کردن نرام افزار بر طبق مراحل آموزشی که بر روی صفحه نمایش داده شده می شود پیش بروید که اینکار باعث می شود اولین اسکن شبکه شما انجام گیرد.
برای اسکن شما میتوانید بازه ای از پورت ها را جستجو کنید ولی اگر بازه هم تعریف نکردید مشکلی پیش نمی آید و به صورت پیش فرض این کار انجام می شود.

Untitled-1

پس از این مرحله شما لیستی از آدرس های IP را مشاهده می کنید که داخل یک پنجره به شما نمایش داده می شود. هر کدام از آن ها توسط یک مک آدرس و IP محلی مشخص شده اند.

۳- شناسایی دستگاه های مختلفی که به WiFi شما وصل هستند را شروع کنید.
اگر ارتباطات زیادی با مودم شما برقرار است، بهترین راه این است یکبار مودم خود را خاموش و روشن کنید و هر دستگاهی که می شناسید را نامگذاری کنید. برای نام گذاری کافیست برروی Description در خط مربوطه کلیک کرده و اسم مناسب برای آن دستگاه بگذارید و سپس دکمه ذخیره را در قسمت بالا سمت راست صفحه کلیک کنید.(مثلا می توانید نام گوشی همراه خود را Myphone و نام لپتاپ خود را mylaptop و ... قرار دهید تا از اتصالات غریبه تمیز داده شوند.)

لازم به ذکر است که شما می توانید به سادگی آدرس IP دستگاهی که در حال استفاده از آن هستید را پیدا کنید و آن را در پنجره ای که لیست IP ها وجود دارد نام گذاری کنید. (در گوشی های موبایل و تبلت ها عموماً در قسمت Network Setting/ و در کامپیوترها و لپتاپ ها از قسمت control panel/network connections/view network status)

Untitled-2

۴- در نهایت بعد از نامگذاری دستگاه های خودی متوجه می شوید که چند IP متصل به WiFi شما بدون نام باقی مانده اند و به تعداد این موارد شما دسترسی غیرمجاز به پهنای باند اینترنت خود را خواهید داشت و برای رهایی از این موارد فوراً می بایست رمز وایرلس خود را عوض کنید. که این کار هم از طریق وارد شدن به تنظیمات مودم خود میسر می شود که می توانید با کلمه عبور پیش فرض(که برای هر مدل مودم یک پیش فرض متفاوت است و در کارت مودم یا جستجو مدل مودم خود در اینترنت می توانید ان را پیدا کنید) وارد تنظیمات مودم شده و در قسمت Wirelss به بخش shared key رفته و آن را تغییر دهید . اگر خودتان به این کار مسلط نیستید می توانید از ISP خود بخواهید این کار را برای شما انجام دهد.

لینک دانلود نرم افزار : Wiomw

ارسال نظر