آموزش نکات امنیتی فیسبوک

فیسبوک یکی از شبکه های اجتماعی محبوب است و کاربران زیادی در آن فعالیت دارند. اگر حساب شما در این شبکه اجتماعی هک شده است و یا می خواهید به منظور جلوگیری از بروز مشکلات آن را امن تر کنید، نکات زیر را انجام دهید.

آموزش نکات امنیتی فیسبوک

کلیک- اصلا خوشایند نیست که وقتی به حساب فیسبوک خود وارد شوید و ببینید که حساب تان هک شده است. اما این اتفاق ممکن است برای شما رخ بدهد و عواقب بدی برای شما، دوستان تان و خاواده تان به جای بگذارد.

خوشبختانه کار هایی می توان انجام داد که ازحساب شما در برابر حملات محافظت می کند و برای حساب هایی هم که هک شده اند می توان کاری انجام داد که به بررسی و معرفی آن ها می پردازیم.

اکنون به شما آموزش می دهم که چطور این تغییرات را اعمال کنید تا بتوانید دوباره از حساب کاربری خود در این شبکه اجتماعی استفاده کنید

از حساب کاربری فیسبکو خود محافظت کنید

قبل از اینکه حتی حساب کاربری خود را بسازیم بهتر است راه های جلوگیری از حمله هکر ها و دست بابی آن ها به حساب کاربری مان را بدانیم. ایجاد کلمه عبور قوی یکی از روش هایی است که حساب کاربری شما را امن نگه می دارد. شما می توانید با مراجعه به سایت فیسبوک و بخش Privacy Page نکات ضروری برای امن نگه داشتن حساب خود را پیدا کنید که بسیار مفید است.

اولین قدمی که برای ایمن کردن حساب خود باید انجام دهید، انتخاب کلمه عبور مناسب است که توصیه می کنیم کلمه عبوری را انتخاب کنید که آن را فراموش نکنید و به راحتی قابل دست یابی و حدس زدن نباشد، مثلا شماره تلفن یا شماره شناسنامه و از این قبیل شماره های قابل حدس را انتخاب نکنید. انتخاب کلمه عبور متفاوت برای حساب های مختلف بسیار ضروری است و فعال کردن دست یابی از طریق اثر انگشت هم از گزینه های مناسب برای امن کردن حساب کاربری تان است.

پس از انجام کار های پایه ای، یک سری تنظیمات اضافی و پیشرفته وجود دارد که می توانید آن ها را هم انجام دهید. شما می توانید ایمیل و یادآور های ورودی را در Security Setting> Login Alerts فعال کنید.

در همین بخش security می توانید باکس Login Approval را هم فعال کنید. با فعال کردن این گزینه، هر موقع که دستگاهی غیر از دستگاه شما قصد وارد شدن به حساب کاربری تان را داشته باشد به کدی که شما در این مرحله ایجاد کرده اید نیاز دارد، که این مورد هم یکی از قوی ترین راه های حفاظت از حساب شما است.

هنگام جست و جو در فیسبوک احتیاط کنید

هنوز هم موارد زیادی باقی مانده است که می توانید از آن ها برای محافظت از حساب کاربری خود استفاده کنید. یکی دیگر از این موارد اجتناب از کلیک کردن بر روی لینک های مشکوک و تله گذاری شده است. ممکن است این گزینه بسیار ساده و پیش پا افتاده به نظر برسد اما اشخاص زیادی را دیده ایم که بر روی این لینک ها در فیسبوک کلیک کرده اند و برای خود مشکلاتی را ایجاد کرده اند. پس قبل از این که برای شما هم رخ دهد، از آن پیش گیری کنید و اجازه رخ دادن آن را ندهید و از رفتن به این لینک ها بپرهیزید.

همچنین از ورود به وب سایت های تقلبی که ظاهری شبیه به فیسبوک دارند اجتناب کنید، چون این سایت ها اطلاعات حساس و محرمانه شما را می دزدند

انجام دادن تنظیمات حریم شخصی

کار دیگری که باید انجام دهید و بسیار مهم است، افزایش تنظیمات حریم شخصی عکس ها و پست های تان است. مثلا می توانید کاری کنید که تصاویر، پست ها و تگ های شما بر روی صفحه تان برای همه قابل مشاهده نباشد که با این کار کنترل بیشتری بر روی مطالب نشان داده شده به دوستان خود خواهید داشت. با مخفی کردن این موارد حریم شخصی شما محفوظ خواهد ماند به خصوص وقتی که لیست مخصوصی از دوستان تان تهیه کنید. این روش خوبی است و به این طریق می فهمید که مطالب شما را فقط افراد خاصی می بینند و دیگر به صورت عمومی و برای همه ی دوستان تان نمایش داده نخواهد شد.

در بخش تنظیمات امنیتی حساب فیسبوک می توانید نظرات دریافتی را محدود به افراد خاصی بکنید و به کسی که نمی شناسید اجازه ندهید برای مطالب شما نظر ارسال کنند. با این کار از کلیک کردن بر روی لینک های مخرب که افراد نا شناس می فرستند، جلو گیری می کنید.

تشخیص اینکه حساب فیسبوک شما هک شده است یا نه

معمولا فهمیدن این موضوع راحت است. مثلا شما متوجه فعالیت های عجیب در حساب خود می شوید و می بینید که ار طرف شما بر روی صفحه ی دوستان تان مطلبی و یا تبلیغ کالایی گذاشته شده است و یا ایمل ها و پیام هایی از طرف شما برای دیگران ارسال شده است و تنظیمات پروفایل شما تغییر کرده و یا ایمیل و کلمه عبور شما تغییر کرده است.

خوشبختانه راه حل ساده ای برای فهمیدن این که شخصی وارد حساب شما شده است یا نه وجود دارد که در بخش تنظیمات فیسبوک می توانید آن را پیدا کنید. برای این کار به بخش setting> security> where You're Logged In بروید. در این قسمت اطلاعاتی به شما داده می شود که نشان می دهد در چه مکان هایی و با چه دستگاه هایی وارد حساب کاربری خود شده اید.

راه حل: اگر شما مورد مشکوکی دیدید که شخصی از مکان دیگری و با دستگاه دیگری وارد حساب شما شده است، می توانید به راحتی دست رسی آن شخص را قطع کنید و حساب خود را امن کنید.

تاریخچه خرید خود را بررسی کنید

را دیگری برای فهمیدن این که هک شده اید یا نه وجود دارد. با بررسی کردن تاریخچه خرید های خود می توانید به این موضوع پی ببرید. اگر کارت اعتباری شما به حساب فیسبوک شما متصل و ذخیره شده است، این احتمال وجود دارد که شخص هک کننده ی حساب شما از آن سوء استفاده کند و از طریق کارت اعتباری شما خرید کند و پول جا به جا کند.

برای در امان ماندن از این نوع آسیب به Setting> Payments بروید و فعالیت های پرداختی خود(payment activity) را برسی کنید. همچنین در این قسمت می توانید تاریخچه خریدAds Manager خود را هم بررسی کنید.

راه حل: اگر متوجه فعالیت های مشکوک شدید و از کارت اعتباری شما سوء استفاده می شد، می توانید به فیسبوک اطلاع دهید و آن ها به سرعت مسئله را پیگیری می کنند و جلوی آن را خواهند گرفت.

هر گونه تلاش برای هک کردن حساب کاربری خود را به فیسبوک اطلاع دهید

هر مشکلی که در رابطه با حساب کاربری تان پیش آمد به فیسبوک اطلاع دهید. فیسبوک هم برای کمک به شما مشتاق است و هر گونه حمله به حساب شما را پیگیری خواهد کرد تا امنیت سایت خود را حفظ کند.

حریم شخصی خود را امن کنید

از آن جایی که هیچ چیزی صد در صد از دست رس هکر ها در امان نیست، اما راه هایی وجود دارند که ورود هکر ها به حساب شما را سخت تر می کند و تا حدودی خیال شما را راحت می کند. با انجام دادن کار های گفته شده و مواردی از این قبیل، می توانید امنیت حساب خود را تا حدودی تضمین کنید حتی اگر خیلی نگران اطلاعات شخصی خود نیستید، حساب خود را امن تر کنید.

ارسال نظر