نکات کلیدی عکسبرداری در شب

برای بسیاری از ما پیش آمده، که برای ثبت تصاویر در شب به مشکل برخوردیم. ثبت غروب خورشید، مراسم آتش بازی، یک سیمنار در فضای باز و یا حتی یک دور همی با دوستان. تمامی چیزهایی که با علاقه بسیار از آن ها عکسبرداری می کنیم اما پس از بازنگری درمیابیم یک مجموعه عکس بی کیفیت و تار را گرد هم آوردیم.

نکات کلیدی عکسبرداری در شب


برای عکسبرداری در شب نیازی به دوربین های حرفه ای و یا ایجاد نورهای مصنوعی نخواهید بود، تنها کافیست تنظیمات دوربین خود را برای عکسبرداری در شب بشناسید. با کلیک همراه باشید.

کلیک- عکسبرداری در شب و یا محیط هایی با نور کم همیشه برای کسانی که می خواهند تصاویر زیبایی خلق کنند، این ترس را بوجود می آورد که نتیجه کار بی کیفیت، تار و غیر قابل تشخیص باشد. اما فارغ از نوع گوشی و کیفیت دوربین، تنها تنظیمات دوربین است که شما را قادر به ثبت تصاویر با کیفیت در محیط هایی با نور کم می کند. در این گزارش به چگونگی تنظیم دوربین گوشی در برندهای مختلف می پردازیم.

http _o.aolcdn.com_hss_storage_midas_c43d568af1f66955abc3d0662366029_203915069_RTSFTG9

۱-آیفون se، آیفون ۶s، آیفون ۶plus

استفاده از "lock focus"

کافیست سوژه مورد نظر برای عکسبرداری را انتخاب کنید، بر روی صفحه نمایش روی نقطه مورد نظر انگشت خود را نگه دارید، تا یک دایره زرد رنگ بر روی صفحه و دور سوژه ظاهر شود، این حالت نشان دهنده میزان فوکس بر روی سوژه مورد نظر است. این روش باعث می شود سوژه مورد عکاسی با وضوح بیشتری به چشم بیاید و در عکسبرداری هر گونه تاری و در اصطلاح فلو شدن را از بین ببرد.

تنظیمات exposure

هنگامی که انگشت خود را بر روی صفحه نمایش نگه می دارید، آیکون خورشید بر روی صفحه ظاهر می شود که به شما اجازه تنظیمات بیشتر بر روی exposure را می دهد. با انتخاب آیکون خورشید، شما می توانید سوژه را در تصویر برداری تاریک تر و یا روشن تر کنید.

فعال کردن حالت HDR

در این حالت به کاربر اجازه تنظیماتی نظیر میزان نور در بک گراند سوژه و محیط تصویر می دهد. HDR که مخفف کلمات "high dynamic range" است به معنای محدوده دینامیکی بالاست، در هر بار عکسبرداری رنج نوری را از تاریک ترین تا روشن ترین برای کاربر فراهم می کند تا از میان آن بهترین حالت را انتخاب کند.

عکسبرداری در حالت ضبط ویدئو

گاهی برای شما هم پیش آمده که چنان محصور موقعیت پیش آمده شده اید که تصمیم برای ضبط ویدئو و یا عکسبرداری برایتان مشکل خواهد بود. در چنین شرایط کاربر قادر است در هنگام فیلمبرداری با استفاده از آیکون عکسبرداری هر لحظه را به صورت عکس ثبت کند.

استفاده از Live Photos

این ویژگی که در آیفون ۶s و ۶ plus اضافه شده است، کاربر را قادر به عکسبرداری و ساخت کلیپ های تصویری کوتاه در قالب عکس می کند. این تصاویر که به عکس های زنده "Live Photos" معروف است تصاویر متحرک بسیار جالبی را می سازد.

در این حالت هنگامی که به دور آیکون دوربین علامت زرد وجود دارد، شما قادر به ساخت تصاویر Live Photos خواهید بود.

e96d089bfd6e4f388be192b210256ff9

۲- سامسونگ گلکسی

فعال کردن حالت Pro

کاربران گوشی های سامسونگ نیز می توانند با انجام تغییراتی بسیار ساده در تنظیمات دوربین گوشی هوشمند خود تصاویر بسیار با کیفیتی را در هنگام فقدان نور کافی ثبت کنند.

اگر دوربین شما در حالتی ست که عکس در هنگام شب و یا محیط هایی با نور کم با کیفیتی بسیار پایین و تار ضبط می شود، کافیست به قسمت تنظیمات دوربین رفته و حالت Pro را روشن کنید. در این روش دسترسی شما به تنظیمات نور محیط، focus، ISO و exposure ممکن می شود. با فعال کردن این گزینه کاربر به آسانی می تواند تصاویری را که در این حالت گرفته شده است را انتخاب کند.

استفاده از سه پایه

به اعتقاد کارشناسان عکاسی، نکته مهم در عکسبرداری در شب استفاده از نور محدود در فضاست. گاهی شما با عکسبرداری سریع شانس درج و ثبت یک عکس فوق العاده و با کیفیت را از خود گرفته اید. در این حالت کارشناسان توصیه می کنند از یک سه پایه برای تمرکز بیشتر و دوری از ریسک لغزش دست استفاده کنید.

استفاده از عکسبرداری به صورت سری

گاهی در تصویربرداری های بدون نور سرعت در عکسبرداری بسیار ضروری به حساب می آید، انتخاب از میان مجموعه ای از تصاویر گرفته شده با یک حرکت شاتر امکان بدست آوردن بهترین تصویر در حالت نوری را برای کاربر فراهم می کند. کافیست به قسمت تنظیمات رفته و گزینه Pro را فعال کنید. در این حالت گزینه ذخیره سازی به صوررت مجموعه ای از تصاویر "Save as RAW file" برای شما فعال می شود که تمامی تصاویر را به صورت فایلی جداگانه برای شما در گالری تصاویر ذخیره می کند.

سرعت در اجرای دوربین

برخی عکس ها، دستاورد ساعت ها صبر و پشتکار برای ثبت آن هاست. اما در دنیای واقعی لحظاتی وجود دارد که به عکس العمل سریع شخص در عکسبرداری بستگی دارد پس برای این منظور واکنش کاربر بسیار مهم تلقی می شود.

به قسمت تنظیمات گوشی رفته و مطمئن شوید حالت Quick camera launch برای دوربین شما فعال است، در این حالت با فشار دکمه Home بر روی گوشی همراه، دوربین شما به سرعت فعال خواهد شد.

RTR3QRPZ

۳- Canon EOS 80D

همراه با حرکت سوژه عکس العمل نشان دهید

برای همراهی با سوژه هایی که دائما در حال حرکت هستند، کافیست از یک ۳ پایه و قرار دادن آن بر روی حالت اتوماتیک و نیز F8, 100 ISO ا بهره ببرید.

RTX2EGEC

۴- توصیه های عمومی

دوربین را بر روی ران پای خود ثابت کنید

اگر سوژه مورد نشر شما در سطح پایین تری قرار دارد، دوربین را بر روی ران پای خود ثابت نگه دارید تا از لغزش های احتمالی جلوگیری کرده باشید. اما در شرایطی که سوژه بالاتر و یا روبروی شما قرار دارد، به راحتی می توانید با قرار دادن بر روی سینه خود تصاویر را ثبت کنید. همچنین در این حالت ارتباط چشمی نیز با سوژه برقرار خواهید کرد.

لنز را همیشه تمیز نگه دارید

یکی از نکات اصلی در عکسبرداری کیفیت و میزان تمیزی لنز است. نکته ای بسیار مهم که گاها کاربر به آسانی آن را فراموش می کند.

دوربین های گوشی موبایل به آسانی کثیف و لکه دار می شوند که این خود عاملی در تار شدن عکس های گرفته شده است. فراموش نکنید قبل از اقدام به عکس برداری، لنز دوربین را با پارچه مخصوص (پارچه ای تمیز و خشک) از هرگونه لکه پاک کنید.

تابش نور

این نکته را هرگز فراموش نکنید! گاهی لازم است نور به صورت مستقیم و از جلو به سوژه تابیده شود تا پشت سر.

چرا که تابش نور از پشت باعث ایجاد تیره گی در عکس ها می شود. مانند تصاویری که در غروب خورشید گرفته می شود. پس دقت لازم را در پردازش نور بر روی سوژه به کار ببرید.

منبع: huffingtonpost

ارسال نظر