حریم شخصی ios خود را با این تنظیمات تقویت کنید

همگی می دانیم که دولت و همچنین شرکت ها، به دنبال جمع آوری اطلاعات از گوشی شما هستند. متأسفانه، شما در مورد اکثر این موارد نمی توانید کاری انجام دهید. با این حال، شما ممکن است به صورت داوطلبانه داده های بسیار بیشتری از آنچه که فکر می کنید را در اختیار آنها بگذارید، و راه هایی وجود دارد که بتوانید از این وضعیت جلوگیری کنید.

حریم شخصی ios خود را با این تنظیمات تقویت کنید

کلیک- ما در اینجا ترفندهایی به شما آموزش می دهیم که بهترین نحو از حریم خصوصی خود دفاع کنید. با تنظیماتی که روی گوشی آیفون یا آی پد خود انجام می دهید، می توانید میزان اطلاعاتی که به بیرون درز می کند، را به حداقل برسانید. مطمئنا این کار، اطلاعات شما را به حد و اندازه ی برنر فون (burner phone) امنیت نمی بخشد، اما وقتی شما گزینه های محدودی پیش رو دارید، می توان گفت که به قول معروف کاچی بهتر از هیچی است !
توقف ارسال داده به اپل
شما ممکن است به یاد داشته باشید که وقتی گوشی آیفون یا آی پد خود را راه اندازی می کردید، اپل از شما اجازه خواست تا داده هایی را از گوشی شما جمع آوری کند که شامل اطلاعاتی می شود که به توسعه دهندگان نرم افزارها فرستاده می شود. در حالی که این داده ها برای پیگیری اشکالات، کشف مسائل و افزایش سرعت پردازش مورد استفاده قرار می گیرد، ممکن است شما از این جمع آوری داده ها احساس راحتی نداشته باشید. برای متوقف کردن آن، فقط کافی است به قسمت تنظیمات (Settings) بروید.

۲
سپس به قسمت Privacy و Diagnostics & Usage رفته تا ارسال این داده ها را غیر فعال کنید، اطمینان حاصل کنید که گزینه Don't Send تیک خورده است. در صورتی که بخواهید انواع داده هایی را که برای گزارش دهی جمع آوری می شود، را ببینید می توانید Diagnostics & Usage Data را انتخاب کنید. شما ممکن است بسیاری از مواردی که در اینجا وجود دارد، را نفهمید اما می توانید ایده ای از برنامه هایی که گزارش ها را ارسال می کنند، کسب کنید. در صورتی که موردی را مشاهده کردید که با awdd شروع شده ، می توانید به این موضوع پی ببرید که اپل یک گزارش Diagnostics & Usage از گوشی شما، دریافت کرده است.

۳
به طور کلی، آنچه در این گزارش ها ارسال می شود، وقایع سیستمی مانند گزارش خرابی های برنامه ها، آمار عملکردی و دیگر گونه های اطلاعات تحلیلی می باشند.
به خاطر داشته باشید که توسعه دهندگان این برنامه ها واقعا داده هایی را که از این گزینه بدست می آورند، را درک کرده و از آنها استفاده های خوبی می کنند تا اشکالات را در برنامه هایشان از بین ببرند. من نتوانستم هیچ گونه اطلاعاتی از انواع داده هایی که توسعه دهندگان مجاز هستند یا می توانند با این گزینه جمع آوری کنند، را پیدا کنم، اما گزینه های دیگری وجود دارد که شما می توانید غیرفعال کنید تا مطمئن شوید که آنها هیچ گونه اطلاعات حساسی را دریافت نمی کنند.
قفل کردن سرویس های تعیین موقعیت مکانی شما
این یک موضوع بزرگ است : شما اطلاعات بسیار ارزشمندی را با اجازه دادن برای ردیابی موقعیت مکانی خودتان، از دست می دهید. بسیاری از این برنامه ها حتی وقتی بسته باشند و کار نکنند، می توانند موقعیت مکانی تقریبی شما را ردیابی کنند. برای مشاهده برنامه هایی که برای سرویس های تعیین موقعیت مکانی به کار می روند به بخش تنظیمات، Privacy و گزینه Location Services بروید.
۴

حالا، فهرست برنامه ها را مرور کنید و ببینید کدام یک از برنامه ها جلویش While Using (یعنی در حال استفاده) و کدام یک از آنها Always (یعنی همیشه) ذکر شده است: اینها مواردی هستند که به موقعیت مکانی شما دست یابی دارند. شما احتمالا تعدادی از این برنامه ها را می بینید که اطلاعات موقعیت مکانی شما را به دست می آورند و شما به آنها نیازی ندارید و یا تعدادی از برنامه ها که دیگر از آنها استفاده نمی کنید و آنها در حال جمع آوری اطلاعات هستند. این برنامه ها را حذف کرده یا دست یابی سرویس موقعیت مکانی را خاموش نمایید تا زمانی که مشکلی با به اشتراک گذاشتن موقعیت مکانی خود ندارید.
در پایین فهرست، شما خدمات سیستم (System Services) را مشاهده می کنید که به شما اجازه می دهد چیزهای دیگری را که می تواند برای تعیین موقعیت شما به کار رود، ببینید که مواردی همچون هشدار دهنده های مستقر در مکان و iAds ، Safari و انتخاب منطقه زمانی خودکار و دیگر موارد مشابه را در بر می گیرد. بازهم، اینها را تا زمانی که احساس راحتی می کنید، غیرفعال کنید. از انتخاب گزینه Frequent Locations و خاموش کردن آن اطمینان حاصل کنید تا آیفون یا آی پد خود را از یادگیری جایی که هر روز می روید، نگهدارید.

۵
در پایین صفحه خدمات سیستم (System Services) نیز می توانید آیکون نوار وضعیت را روشن کنید که به شما خواهد گفت چه موقع خدمات تعیین موقعیت مکانی، توسط یکی از سرویس های فوق مورد استفاده قرار می گیرد.
به روشی دیگر، شما می توانید خدمات تعیین موقعیت مکانی (Location Services) را خاموش نمایید. این کار از نظارت برنامه ها بر موقعیت مکانی شما، جلوگیری می کند، اما این امکان نیز وجود دارد که برخی از قابلیت های بسیار بزرگ آن را از دست بدهید. شما باید مزایا و معایب را برای خودتان بسنجید. بهترین راه این است که آن را برای چند روز خاموش کنید و ببینید کدام برنامه ها انجام نمی شود.
محدود کردن ردیابی تبلیغاتی
به منوی Privacy برگردید، شما گزینه Advertising را نزدیک پایین صفحه می بینید. آن را انتخاب کرده و گزینه Limit Ad Tracking را روشن نمایید. پلت فرم تبلیغاتی اپل می تواند از اطلاعاتی مانند اسم و آدرس شما، موسیقی، برنامه ها و فیلم هایی که دانلود می کنید، عناوین و نشریاتی که در برنامه های خبری دنبال می کنید، استفاده کند و برای شما انتخاب هایی ارائه دهد که به طور مثال، برنامه Wallet را به گوشی خود اضافه کنید و اطلاعاتی از دیگر برنامه هایی که توسعه دهندگان ساخته اند را به شما ارائه کند تا شما را به یک گروه هدف تبلیغاتی اختصاص دهد.
۶

اطلاعات بسیاری در اینجا وجود دارد که می تواند گردآوری و استفاده شود تا برای شما تبلیغات بسیار خاصی ارسال گردد. و در حالی که ممکن است شما هیچ نگرانی ای از این موضوع نداشته باشید، این به این معنی است که اطلاعات بسیاری در مورد شما و چگونگی استفاده از گوشی تان، بر روی سرور برخی از افراد قرار می گیرد.
تا زمانی که شما نیاز به تبلیغاتی که توسط اپل ارائه می شود، نداشته باشید باید گزینه ردیابی تبلیغاتی را محدود کنید.
کنترل کردن دیگر مجوزها
صفحه Privacy همچنین دسته ای از دیگر چیزهایی که برنامه ها ممکن است تقاضای دست یابی به آن را داشته باشند، را فهرست می کند : مواردی همچون دوربین گوشی، میکروفون، عکس ها، موسیقی ها، اطلاعات سلامت، اکانت های شبکه های اجتماعی و ..... این کار ممکن است غیر ضروری به نظر برسد، اما شما باید به هر یک از این موارد نگاه کنید و مجوزهایی را که لازم ندارید حذف کنید. آیا برنامه AliExpress لازم است که به دوربین گوشی شما دسترسی داشته باشد؟ آیا لازم است که Google Maps به میکروفون شما دست یابی داشته باشد؟ آیا Bandsintown نیاز به دسترسی به مخاطبین شما دارد؟
۷
اما به خاطر داشته باشید که بسیاری از این مجوزها واقعا مفید هستند. اجازه دادن به Evernote برای دست یابی به تصاویر گوشی، به این معنی است که شما می توانید تصاویری را به یادداشت های خود وارد کنید. در صورتی که Buffer اجازه دست یابی به فیس بوک شما را داشته باشد، می تواند برای شما پست هایی تهیه کند. و اگر LinkedIn به مخاطبین گوشی شما دسترسی داشته باشد، به شما کمک خواهد کرد که دفترچه آدرس خود را به روز نگه دارید.
و در بیشتر قسمت ها، شما می توانید مطمئن باشید که هیچ کدام از برنامه های شما، به صورت بدخواهانه و مخرب قصد گردآوری داده های شما را ندارند. با این حال، در صورتی که در مورد میزان اطلاعاتی که از گوشی شما به شرکت های مختلف منتقل می شود، نگران هستید می توانید میزان دست یابی که به برنامه های گوشی تان داده شده ، را کاهش دهید.
Safari امن
هرچند برنامه Safari بسیاری از اطلاعات شما را گردآوری نمی کند، اما شما می توانید تنظیمات و چگونگی استفاده از آن را دستکاری کرده و میزان داده هایی که به بیرون نشت می کند، را به حداقل برسانید. ابتدا به قسمت تنظیمات رفته و Safari را انتخاب کنید و سپس گزینه Do Not Track و Fraudulent Website Warning را فعال کنید. همچنین می توانید Block Cookies را تنظیم کنید به گونه ای که وب سایت هایی را که من بازدید می کنم اجازه بدهد ( گزینه Allow from Websites I Visit) یا فقط وب سایت فعلی را اجازه بدهد ( یعنی گزینه Allow from Current Website Only). همه این تنظیمات احتمال این را که تبلیغ کنندگان بتوانند رفتار آنلاین شما را ردیابی کنند، کمتر خواهد کرد.
۸

و هنگامی که با Safari کار می کنید، از حالت Private mode استفاده کنید که معادل حالت Incognito Mode در مرورگر گوگل کروم می باشد. با این کار همه مسائل و مشکلات حریم خصوصی را حل نمی شود، اما مطمئنا با این کار آسیب نمی بیند. فقط به یاد داشته باشید که مرورگری ایمن به این معنی نیست که به هیچ عنوان ردیابی نشوید.
Wi-Fi خود را خاموش کنید
سیگنال های Wi-Fi گوشی شما، گاهی اوقات می تواند اطلاعات مربوط به موقعیت مکانی شما را به بیرون بدهد، حتی اگر گزینه Location Services را به طور کامل خاموش کرده باشید، بنابراین ممکن است لازم باشد در مورد خاموش کردن Wi-Fi وقتی که خانه را ترک می کنید، فکر کنید.
مراکز و فروشگاه ها اقدام به ردیابی مشتریان از طریق تعیین موقعیت مکانی گوشی های آنها در فروشگاه ها می کنند، و بسیاری از این سیستم ها از سیگنال های Wi-Fi برای نظارت بر موقعیت شما، بهره می برند. در صورتی که شما بخواهید احتمال این اتفاق را حداقل کنید، باید وقتی در این مراکز و فروشگاه ها هستید، Wi-Fi خود را خاموش کنید. و در صورتی که شما برای استفاده از Wi-Fi خود در بیرون از خانه برنامه ای ندارید، می توانید در بیرون از خانه آن را خاموش کنید.
البته، ممکن است بخواهید که Wi-Fi خود را در برخی مکان ها روشن کنید - به طور مثال در یک کافی شاپ - اما می توانید این کار را در موارد خاص انجام دهید.
حریم خصوصی خود را حفظ کنید.
اینکه همه اطلاعات خود را در آیفون یا آی پد خود حفظ کنید، غیر ممکن است، اما شما می توانید گام های مهمی را به سمت محدود کردن انواع داده هایی که به اشتراک گذاشته می شود و افرادی که به انها دسترسی پیدا می کنند، بردارید. با ترفندها و تنظیماتی که ذکر شد و توسعه برخی از عادات امنیتی آگاهانه مانند استفاده از مرورگر در حالت Private، شما می توانید میزان داده هایی که به بیرون درز می کند را تا حد ممکن، کاهش دهید.

آیا شما در مورد میزان اطلاعاتی که از گوشی شما جمع اوری می شود، نگران هستید؟ آیا شما دقت زیادی در مورد تنظیمات حریم خصوصی که در بالا ذکر شد، داشتید؟ چه ابزار دیگری می توان برای حفاظت از حریم خصوصی به کار گرفت؟ افکار و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.
منبع:makeuseof

ارسال نظر