رفع هشت مشکل آزار دهنده در مورد ویندوز ۱۰

برای بسیاری از افراد ارتقا دادن ویندوز ۱۰ بدون هیچ مشکلی انجام شده است، اما برخی از افراد در هنگام کار کردن با این ویندوز با مشکلاتی مواجه می‌شود. کم و زیاد شدن نور صفحه، متصل نشدن به اینترنت و تمام شدن بسیار سریع شارژ باتری از جمله این مشکلات هستند که باید آن‌ها را برطرف کرد.

رفع هشت مشکل آزار دهنده در مورد ویندوز ۱۰

کلیک - ما در این مطلب قصد داریم هشت مورد از متداول‌ترین و آزار دهنده‌ترین مشکلات کاربران ویندوز ۱۰ را بیان کنیم و راه‌حل‌های آسانی برای برطرف کردن این مشکلات ارائه دهیم. پس نباید فورا ویندوز خود را عوض کنید، مشکلات ویندوز ۱۰ به راحتی قابل حل هستند.

اگر در هنگام کار کردن با ویندوز ۱۰ با مشکلات دیگری مواجه شدید، لطفاً ما از آن‌‌ها مطلع کنید.

۱٫توقف شدن دانلود در هنگام آپدیت و یا نصب نشدن فایل آپدیت

هنگامی که ویندوز ۱۰ نیاز به آپدیت دارد با مشکل آزار دهنده‌ای مواجه می‌شویم، زیرا فرآیند به روز رسانی به درستی انجام نمی‌شود؛ ممکن است در هنگام به روز رسانی ناگهان دانلود فابل‌ها‌ متوقف شود و یا نتوان فایل‌های آپدیت ویندوز را نصب کرد، ممکن است فایل ها مشکل داشته باشد، در چنین مواردی باید فایل‌های آپدیت را جدا کنیم و از بالا شروع کنیم

۱

برای انجام این کار باید دکمه ویندوز+ R را بزنید تا قسمت Run باز شود سپس عبارت C:\Windows\SoftwareDistribution\Download را وارد کنید و روی OK کلیک کنید. سپس باید تمام محتویات فولدر را پاک کنید، اما خود فولدر را پاک نکنید. در صورتی که تمام فابل‌ها پاک نشد، م با حالت safe mode وارد ویندوز شوید. هنگامی که فایل‌ها را پاک کردید، کامپیوتر را ریست کنید و دوباره ویندوز را آپدیت کنید.

۲٫ مشکل شارژ باتری

کسانی که از ویندوز ۱۰ بر روی لپ تاب و یا دیگر وسایل همراه خود استفاده می‌کنند، ممکن است متوجه شوند که هنگام بالا آمدن ویندوز و شروع به کار آن شارژ باتری خیلی زود می‌شود. اینتل و مایکروسافت با همکاری یکدیگر این مشکل را برطرف کرده‌اند، با اپدیت کردن درایورهای سخت افزار خود می‌توانید به راحتی این مشکل را حل کنید.

در صورتی که مشکل حل نشد، باید برخی از ویژگی‌های دیگر ویندوز ۱۰ را بررسی کنید. کُرتانا (Cortana) که یک دستیار مجازی است و دسترسی به آن آسان است، می‌تواند تا حد کمی به نگه داشتن شارژ باتری کمک کند. اگر می‌خواهید تمام نیرویی را که می‌توانید ذخیره کنید، در سیستم کلمه Cortana را جستجو کنید، سپس کلمه مربوطه را انتخاب کنید و گزینه Let Cortana respond to Hey Cortana را به Off تغییر دهید.

Windows-10-Battery-Meter

آپدیت ویندوز هم می‌تواند شارژ باتری را تمام کند و همچنین پهنای باند اینترنت را کاهش دهد، مخصوصا زمانی که ویندوز خود را آپدیت کردید و ویندوز می‌خواهد فایل‌های آپدیت را با دیگران به اشتراک بگذارد. برای غیر فعال کردن این حالت دکمه ویندوز+ l را بزنید و سپس مسیر Update & security > Windows Update > Advanced options > Choose how updates are delivered را دنبال کنید و سپس گزینه مورد نظر را به Off تغییر دهید.

۳٫ انتخاب اپلیکیشن‌های پیش فرض

آیا شما تا به حال با این مشکل مواجه شده‌اید که پس از آپدیت ویندوز ببینید که تصاویر با اپلیکیشن‌های مورد علاقه شما باز نمی‌شوند؟ و یا میکروسافت اِج (مرورگر جدید میکروسافت) جایگرین مرورگری شده باشد که شما آن را به عنوان پیش فرض انتخاب کرده‌اید؟ ویندوز ۱۰ به هر دلیلی نمی‌تواند اپلیکیشن‌های را که به عنوان پیش فرض انتخاب کرده‌اید ذخیره کند. بنا براین باید تمام اپلیکیشن‌های پیش فرض را دوباره انتخاب کنید که آزار دهنده است. تغییر دادن اپلیکیش‌های پیش فرض ساده و راحت است.

۳

در ابتدا دکمه ویندوز+ l را بزنید و System را انتخاب کنید. سپس از لیست سمت چپ گزینه Default apps را انتخاب کنید. در این قسمت می‌توانید برنامه‌های پیش فرض را برای تصاویر، فیلم‌ها و موارد دیگر انتخاب کنید.

۴٫ پیدا نکردن شبکه Wi-Fi

دلیل مشکل پیدا نکردن شبکه Wi-Fi احتمالا نصب نرم افزار VPN است. این برنامه می‌تواند اتصال اینترنت را تحت تاثیر قرار دهد. اول باید به وب سایت نرم افزار VPN خود بروید و جدیدترین نسخه نرم افزار را که با ویندوز ۱۰ سازگاری دارد، دانلود کنید. ممکن است مشکل با این روش برطرف شود.

۴

اگر این روش مشکل را حل نکرد می‌توانید برای ایجاد یک خط فرمان دکمه ویندوز ویندوز+ X بزنید و سپس (Command Prompt (Admin را انتخاب کنید و بعد از آن دو عبارت را وارد کنید و پس از وارد شدن هر یک از دو عبارت دکمه Enter را بزنید:

reg delete HKCR\CLSID\{988248f3-a1ad-49bf-9170-676cbbc36ba3} /f

netcfg -v -u dni_dne

اگر این روش هم پاسخگو نبود احتمالا مشکل به مربوط به داریور Wi-Fi است و ربطی به VPN ندارد. در صورتی که این چنین است عبارت device manager را جستجو کنید و سپس عبارت مورد نظر را انتخاب کنید. در پنجره جدید زیر شاخه‌های Network adapters را باز کنید و سپس روی شبکه وایرلس خود راست کلیک کنید و گزینه ... Update Driver Software را انتخاب کنید

۵٫ کار نکردن تاچ پد

اگر تاچ پد کار نمی‌کند اول از همه باید بینید که آیا فعال است یا نه. اول باید ببینید که آیا دکمه ‌ای بر روی صفحه کلید قرار دارد که برای فعال یا غیر فعال کردن تاچ پد مورد استفاده قرار گیرد یا نه، این موضوع بستگی به صفحه کلید کامپیوتر یا لپ تاب دارد اما معمولا این کار با زدن دکمه‌ای که آیکون تاچ پد دارد به همراه یکی از دکمه‌های F که در بالای صفحه کلید قرار دارند، انجام می‌شود.

اگر این روش جواب نداد دکمه ویندوز+ l را فشار دهید. سپس مسیر Devices > Mouse & touchpad > Additional mouse options را دنبال کنید. پنجره جدیدی باز خواهد شد و باید آخرین سربرگ از سمت راست را انتخاب کنید که احتمالا Device Settings است و از زیر شاخه Devices تاچ پد را انتخاب کنید و ببینید تاچ پدفعال هست یا نه. اگر غیر فعال است با زدن دکمه Enable آن را فعال کنید.

۵

اگر باز هم این روش جواب نداد دکمه ویندو ز+ x را بزنید و Device Manager را انتخاب کنید سپس زیر شاخه‌های گزینه Mice and other pointing devices را باز کنید، روی تاچ پد راست کلیک کنید و ... Update Driver Software را انتخاب کنید. حالا باید تاچ پد شما بدون هیچ مشکلی کار کند. ب

۶٫ آپدیت نشدن یا نصب نشدن استور اپ

در صورتی که در هنگام نصب یا آپدیت کردن اپلیکیشن‌ها در استور (فروشگاه اینترنتی) با مشکل مواجه هستید شاید لازم باشد حافظه نهان (cache) را پاک کنید. انجام این کار واقعا ساده است.

۶

ابتدا برای باز کردن Run دکمه ویندوز+ R را بزنید، عبارت WSReset.exe را وارد کنید و سپس روی OK کلیک کنید. پنجره‌ خالی خط فرمان باز می‌شود، اما نگران نباشید این پنجره سریع بسته می‌شود.

۷٫ باز نشدن فایل‌های میکروسافت آفیس

در صورتی که در هنگام باز نشدن فایل‌های با خطایی مشابه پیام‌های "file is corrupt and cannot be opended" یا "unable to start correctly یا experience an error trying to open the file"مواجه شدید، ممکن است دلیل آن مشکلات ویژگی Protected View است.

برای برطرف کردن این مشکل CTRL + X را بزنید و سپس (Command Prompt (Admin را انتخاب کنید و فرمان زیر را وارد کنید اما باید عدد همان نسخه نرم افزار آفیسی را که استفاده می کنید وارد کنید و سپس دکمه Enter صفحه کلید را بزنید

۷

icacls "%programfiles%\Microsoft Office 15" /grant *S-1-15-2-1:(OI)(CI)RX

حالا باید فایل‌های افیس بدون هیچ مشکلی باز شوند. اگر این روش پاسخگو نبود باید مشکلات مربوط به نصب برنامه آفیس را بر طرف کنید. برای انجام این کار باید عبارت programs and features را جستجو کنید و سپس عبارت مورد نظر را انتخاب کنید، در قدم بعدی باید برنامه آفیس را انتخاب کنید و روی آن راست کلیک و گزینه Change را بزنید، Online Repair را بزنید و سپس روی Repair کلیک کنید.

۸٫ مشکل نور نمایشگر

اگر بعد از نصب ویندوز ۱۰ نور مانیتور دچار مشکل شده است و کم و زیاد می‌شود و قبلا این مشکل را نداشتید احتملا به خاطر ناسازگاری یک اپلیکیشن یا درایور یک سخت افزار با ویندوز ۱۰ است. آنتی ویروس Norton، نرم افزارهای iCloud و ITD Audio می‌توانند باعث ایجاد مشکل شوند. این نرم افزارها را آپدیت کنید و ببینید مشکل حل شده است یا نه. گاهی اوقات لازم است این نرم افزارها را پاک کنید و دوباره آن را نصب کنید. آنتی ویروس Norton وب سایت رسمی پشتیبانی دارد که می‌تواند کمک کننده باشد.

راه حل بعدی این است که درایور نمایشگر خود را پاک کنید و آن را دوباره نصب کنید و یا آن را به نسخه قبلی باز گردانید. ویندوز ۱۰ به صورت خودکار درایورهای شما را آپدیت می‌کند و این کار باعث می‌شود برخی از نسخه‌ها با سخت افزار شما هماهنگی نداشته باشد.

در پایان باید گفت که هیچ سیستم عاملی بدون مشکل نیست، امیدواریم توانسته باشیم برای بر طرف کردن بدترین مشکلات ویندوز ۱۰ راه حل‌های خوبی ارائه داده باشیم.

همیشه باید نرم افزارها و درایورهای سخت افزارها را آپدیت کرد. اما ویندوز به صورت خودکار آپدیت می‌شود و ممکن است برخی از نسخه‌های قدیمی برنامه‌ها با ویندوز ۱۰ سازگاری نداشته باشد.

منبع: .makeuseof

ارسال نظر