7 کاری که اوبونتو بهتر از ویندوز انجام می‌دهد (قسمت اول)

رسانه کلیک - اگر برای نصب سیستم عامل اوبونتو تردید دارید، در این مطلب با ما همراه باشید تا با 7 کاری که اوبونتو در آن‌ها قوی‌تر از ویندوز 10 است آشنا شوید. 

7 کاری که اوبونتو بهتر از ویندوز انجام می‌دهد (قسمت اول)

آیا تا به حال از سیستم‌عامل لینوکس اوبونتو استفاده کرده‌اید؟ آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که فکر می‌کنید کار کردن با سیستم‌عامل اوبونتو بسیار سخت و دشوار است؟

هرچند ویندوز 10 یکی از بهترین سیستم‌عامل‌های موجود در میان همه سیستم‌عامل‌ها است و در همه جای دنیا از آن استفاده می‌شود اما 7 مورد وجود دارد که برای انجام آن‌ها بهتر است از سیستم‌عامل لینوکس اوبونتو استفاده کنید. در قسمت اول و دوم این مطلب قصد داریم تا این 7 مورد را به شما معرفی کنیم.

1- به روزرسانی سیستم‌عامل

 سیستم‌عامل اوبونتو حتماً برای شما هم پیش آمده است که مشغول کار کردن با سیستم‌عامل ویندوز هستید و ناگهان یک پیغام برای شما نمایش داده می‌شود که باید سیستم‌عامل خود را به روز رسانی کنید. وقتی گزینه تائید را انتخاب می‌کنید، نرم‌افزار مربوط به مدیریت به روز رسانی سیستم‌عامل، فایل بزرگی را دانلود می‌کند و بعد از اینکه کار دانلود فایل‌های مربوط به ‌به روز رسانی به پایان رسید برای نصب آن‌ها باید سیستم را ریست کنید.

اما در سیستم‌عامل اوبونتو عملیات مربوط به‌به روز رسانی متفاوت انجام می‌شود. در واقع به روز رسانی و نصب فایل‌های به روز رسانی شده از طریق ریپوزیتوری انجام می‌شود. به عبارت دیگر به جای اینکه شما بخواهید اپلیکیشن‌های خود را از وب سایت توسعه دهنده دانلود کنید، از ریپوزیتوری که حاوی بسته‌های نرم‌افزاری است استفاده می‌شود. وقتی شما از این ریپوزیتوری برای به روز رسانی سیستم‌عامل اوبونتو استفاده می‌کنید، نرم‌افزار به روز رسان در خصوص روند به روز رسانی نوتیفیکیشن‌هایی را برای شما نمایش می‌دهد. به روز رسانی اپلیکیشن‌ها نیز در سیستم‌عامل اوبونتو به همین روش انجام می‌شود.

2- امنیت سیستم‌عامل

 سیستم‌عامل ویندوز همه کاربران سیستم‌عامل ویندوز به منظور حفظ امنیت خود در این سیستم‌عامل باید از نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس استفاده کنند. متأسفانه سابقه نفوذ بدافزارها و ویروس‌ها به سیستم‌عامل ویندوز بسیار زیاد است و این به دلیل وجود حفر‌ه‌های امنیتی است که در این سیستم‌عامل وجود دارد. اما امنیت سیستم‌عامل اوبونتو نسبت به سیستم‌عامل ویندوز بسیار زیاد است. یکی از مسائلی که باعث شده امنیت سیستم‌عامل در اوبونتو بیشتر باشد این است که برای نصب هر اپلیکیشنی روی لینوکس شما باید حتماً رمز عبور خود را وارد کنید. اما این قابلیت در سیستم‌عامل ویندوز وجود ندارد. از آنجایی که در هنگام نصب اپلیکیشن وارد کردن رمز عبور اجباری است در نتیجه هیچ نرم‌افزاری بدون اجازه کاربر روی سیستم‌عامل نصب شود. با این وجود بر اساس مطالعات انجام شده اگرچه امنیت سیستم‌عامل لینوکس نسبت به سیستم‌عامل ویندوز بیشتر است اما همچنان در مقابل نفوذ و ورود ویروس‌ها به سیستم مصون نیست و باید از آنتی‌ویروس‌ها روی آن استفاده کنید.

3- شخصی‌سازی سیستم‌عامل لینوکس

 سیستم‌عامل اوبونتو سیستم‌عامل ویندوز به منظور حفظ یکپارچگی خود به کاربر اجازه اعمال برخی از تغییرات روی سیستم‌عامل را نمی‌دهد. هرچند در سیستم‌عامل ویندوز 10 قابلیت‌های شخصی سازی زیادی در اختیار کاربران قرار داده شده است اما این قابلیت‌ها نسبت به سیستم‌عامل لینوکس بسیار محدود است. خوشبختانه در نسخه‌های جدید سیستم‌عامل اوبونتو قابلیت‌های زیادی برای شخصی سازی سیستم‌عامل در اختیار کاربران قرار داده شده است. شما می‌توانید از طریق جستجو در اینترنت این شخصی‌ سازی‌ها را به راحتی انجام دهید.

4- سازگاری با سخت‌افزارهای قدیمی

 سیستم‌عامل ویندوز اوبونتو یکی از بهترین سیستم‌عامل‌ها برای افرادی است که می‌خواهند از سخت‌افزارهای قدیمی خود استفاده کنند. اگر کامپیوتر شما قدیمی است و نمی‌خواهید آن را به روز رسانی کنید می‌توانید روی آن سیستم‌عامل اوبونتو نصب کنید و از آن برای انجام برخی از کارها استفاده کنید. متأسفانه در برخی از موارد برای استفاده از قابلیت‌های سیستم‌عامل ویندوز حتماً باید از سخت‌افزارهای به روز شده استفاده کنید. چون بسیاری از عملیات در سیستم‌عامل ویندوز در پس زمینه سیستم انجام می‌شود و نیاز به سخت‌افزارهای قوی‌تری دارد. در واقع سازگاری سیستم‌عامل لینوکس با سخت‌افزارهای قدیمی بهتر انجام می‌شود.

ارسال نظر