10 نکته کاربردی افزایش سرعت و کارآیی سافاری در مک (قسمت دوم)

رسانه کلیک - یکی از مشکلاتی که برخی از کاربران سیستم‌عامل مک با آن در استفاده از مرورگر سافاری مواجه هستند، پایین بودن سرعت و عملکرد این مرورگر است. در این مطلب قصد داریم تا 10 ترفند کاربردی را برای افزایش سرعت و بهبود عملکرد مرورگر سافاری آموزش دهیم.

10 نکته کاربردی افزایش سرعت و کارآیی سافاری در مک (قسمت دوم)

در مطلب قبلی 5 روش از روش‌هایی را که با به کارگیری آن‌ها می‌توانید سرعت مرورگر سافاری در مک را افزایش دهید، معرفی و بررسی کردیم. در این مطلب نیز قصد داریم 5 روش دیگر برای افزایش سرعت و بهبود عملکرد مرورگر سافاری را توضیح دهیم.

روش اول: به‌روز‌رسانی سیستم‌عامل مک

سرعت و کار آیی مرورگر سافاری هر سال نسخه جدیدی از سیستم‌عامل مک برای کاربران این سیستم توسط شرکت اپل ارائه می‌شود. ر این نسخه‌های جدید، مرورگر سافاری نی به روز رسانی می‌شود. به روز رسانی سیستم‌عامل و مرورگر به این معنی است که شما بهتر می‌توانید با آخرین تغییرات در تکنولوژی ساخت صفحات وب خود را تطبیق دهید و از آن‌ها استفاده کنید.

ترفندهایی که اپل در به روز رسانی‌های سیستم‌عامل‌های خود و در نتیجه به روز رسانی اپلیکیشن‌ها انجام می‌دهد معمولاً باعث می‌شود که سرعت و کار آیی آن‌ها بالاتر برود. البته به روز رسانی سیستم‌عامل مثل سیستم‌عامل مک فقط برای افزایش سرعت نیست بلکه در بسیاری از موارد ایرادات آن نیز برطرف می‌شود.

برای به روز رسانی سیستم‌عامل مک ابتدا روی منوی Apple کلیک کنید و از منوی باز شده گزینه System Preferences را انتخاب کنی و سپس از پنجره باز شده روی گزینه Software Update کلیک کنید.

روش دوم: مشخص کردن وب سایت‌هایی که ممکن است باعث افت سرعت مرورگر شوند

سرعت و کار آیی مرورگر سافاری در صورتی که یک وب سایت دچار مشکل باشد، باز کردن سایر سایت‌ها نیز در مرورگر با مشکل ممکن است مواجه شود. به همین دلیل بهتر است وب سایت‌هایی را که باعث افت سرعت و عملکرد مرورگر سافاری می‌شوند شناسایی شوند. این وب سایت‌ها معمولاً آن‌هایی هستند که برای طراحی آن‌ها از کدهای بهنیه شده استفاده نشده است و یا اینکه روی آن‌ها افزونه‌هایی فعال هستند. در برخی از موارد نیز تبلیغات قرار داده شده روی وب سایت باعث افت سرعت آن می‌شود.

برای مدیریت این وب سایت‌ها ابتدا در منوی Applications روی گزینه Utilities کلیک کنید و سپس از منوی باز شده گزینه Activity Monitor را انتخاب کنید.

در برگه CPU، روی ستون Process Name کلیک کنید. به این ترتیب شما می‌توانید گزینه Safari را پیدا کنید. روی عددی که در ستون CPU نوشته شده‌ است دقت کنید. به ترتیب برگه‌های مرورگر سافاری را ببندید تا متوجه بشوید که کدام یک از وب سایت‌ها روی مصرف CPU در کامپیوتر شما بیشترین تأثیر را دارند.

روش سوم: بررسی فضای باقی‌ مانده روی هارد

سرعت و کار آیی مرورگر سافاری در برخی از موارد عدم وجود فضای کافی روی هارد سستم می‌تواند منجر به بروز اختلالاتی در عملکرد سیستم‌عامل مک شود. در سیستم‌عامل‌های مک که فضای هارد محدود می‌شود، معمولاً مشکلاتی مثل فریز شدن سیستم، هنگ کردن و یا کراش کردن سیستم رخ می‌دهد. این مشکلات باعث می‌شود که سرعت سیستم تا حد قابل توجهی پایین بیاید. بهتر است همیشه روی هارد خود حدود 10 گیگ فضای خالی داشته باشید.

روش چهارم: رفع مشکلات عملکرد سیستم‌عامل مک

رفع مشکلات سیستم‌‌عامل باعث افزایش سرعت مرورگر سافاری روی سیستم‌عامل مک می‌شود. مسئله این است که معمولاً مرورگر سافاری منابع بیشتری از سیستم را تحت اختیار خود قرار می‌دهد. معمولاً اگر اپلیکیشن‌های زیادی در پس زمینه سیستم‌عامل در حال کار کردن باشند، باعث افت سرعت سیستم و همچنین افت سرعت مرورگر سافاری می‌شوند. برای مشاهده اپلیکیشن‌هایی که در پس زمینه سیستم در حال اجرا شدن هستند، ابتدا وارد منوی System Preferences شده، روی گزینه Users کلیک کنید و از منوی باز شده گزینه Login Items را انتخاب کنید.

روش پنجم: بررسی اتصال به شبکه

سرعت و کار آیی مرورگر سافاری در صورتی که سرعت اتصال به اینترنت برای شما ضعیف باشد، در این صورت سرعت باز شدن صفحات وب روی مرورگر سافاری نیز پایین خواهد بود. برای اینکه سرعت اینترنت خود را بررسی کنید می‌توانید وارد تنظیمات DNS شوید. برای این کار ابتدا وارد System Preferences شده و گزینه Network را انتخاب کنید. از منوی باز شده روی گزینه Advanced کلیک کنید و در نهایت گزینه DNS را انتخاب کنید. شما می‌توانید از Namebench برای پیدا کردن بهترین تنظیمات DNS برای شبکه اینترنت خود استفاده کنید.

ارسال نظر